15 میلیارد تومان کتاب در چند ماه اخیر بین مراکز مختلف فرهنگی توزیع شده است

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

15 میلیارد تومان کتاب در چند ماه اخیر بین مراکز مختلف فرهنگی توزیع شده است - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی، نشست خبری سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران مجموعه‌های تابعه این معاونت صبح امروز 8 شهریور در محل سالن اجتماعات دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی در تهران برگزار شد.

در این نشست امیرمسعود شهرام نیا مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با اشاره به تاکید معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد بر اهمیت صنعت نمایشگاهی و برون سپاری این حوزه گفت: سعی کردیم فعالیت‌های خوبی که از قبل در این موسسه بوده است با نوعی تکمیل و نوآوری، تبدیل به احسنت شود.

وی با اشاره به راه اندازی دبیر خانه دائمی نمایشگاه دائمی کتاب در موسسه متبوعش طی حکمی که یک ماه پیش از سوی صالحی داده شد مقرر شد که برگزاری بخش دیگری از نمایشگاه فرهنگی در کشور هم مانند نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و نمایشگاه قرآن به موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی واگذار شود.

این موسسه همچنین متولی نمایشگاه‌های استانی حوزه کتاب هم هست که در این خصوص آیین نامه‌های نمایشگاه‌های استانی دچار تغییراتی شد و دور جدید برگزاری این نمایشگاه‌ها با برگزاری نمایشگاه کتاب خراسان جنوبی آغاز شد. بعد از آن نمایشگاه کتاب همدان برگزار شد و در حال حاضر هم نمایشگاه کتاب زنجان در حال برگزاری است و امیدواریم تا پایان سال 24 نمایشگاه در 24 استان کشور برپا شود.

وی در خصوص نحوه حضور ایران در نمایشگاه خارجی کتاب هم گفت: نمایشگاه‌های خارجی علی الاصول فرصت خوبی هم برای معرفی نشر ایران و هم مبادله تفاهم نامه‌ها با آنها است. به همین نگاه حضور در نمایشگاه‌های خارجی هم مورد بازبینی قرار گرفت و سعی شد به جای اینکه ما ( مدیران ستادی دولت) در این نمایشگاه‌ها شرکت کنند، برای حضور پررنگ تر ناشران و اصحاب صنعت نشر کشور، فضا سازی کنیم. در حال حاضر، حضور ایران در حدود 20 نمایشگاه خارج از کشور در دستو�� کار موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی است که از جمله آنها نمایشگاه کتاب پاریس، بلونیا، گرجستان، تاجیکستان، شارجه، ابوظبی، مسقط، کویت و استانبول است.

شهرام نیا ادامه داد: بعضی از نمایشگاه خارجی کتاب هم به جهت اهمیتی که دارند حضور ایران در آنها مهم است که در صدر آنها نمایشگاه کتاب فرانکفورت قرار دارد که امسال این حضور با تغییراتی تکمیل می‌شود. برنامه ریزی خیلی خوبی برای حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت انجام شده و برای اولین بار کل فضای در اختیار به تشکل‌های نشر و ناشران اختصاص کرده است که این کار از طریق واسطه گری اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران انجام می‌شود.

وی از برگزاری نشست‌هایی که به گفته او به صنعت نشر کشور کمک خواهد کرد، در نمایشگاه امسال کتاب فرانکفورت خبر داد و با اشاره به اینکه ایران هنوز به قانون جهانی کپی رایت نپیوسته است از تلاش مجموعه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برای تدوین آیین نامه (گرنت) جهت حمایت از حقوق کتاب‌های ایرانی در زبان عرضه در نمایشگاه‌های خارجی خبر داد.

همچنین به گفته شهرام نیا ایران به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب مسکو در سال 2016 انتخاب شده و تمام موافقت نامه‌های لازم در این خصوص با طرف روسی رد و بدل شده است.

مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران همچنین از تلاش برای حضور ایران در نمایشگاه کتاب بلونیا در سال 2017 به عنوان مهمان ویژه و همچنین حضور در یکی از دوره‌های آتی نمایشگاه کتاب فرانکفورت با همین عنوان خبر داد و در پایان بخش اول سخنانش از توزیع 15 میلیارد تومان کتاب ناشران داخلی بین مراکز مختلف فرهنگی از قبیل کتابخانه‌ها و مساجد در مدت اخیر خبر داد.

شهرام نیا همچنین در پاسخ به سوالی درباره مکان نمایشگاه کتاب تهران با اشاره به شهر آفتاب به عنوان اولویت نخست دولت در برگزاری این نمایشگاه در این مکان گفت: پس از بازدیدهایی که از این مجموعه صورت گرفت مشخص شد که شهر آفتاب آمادگی لازم را برای میزبانی نمایشگاه کتاب تهران حداقل در سال آینده ندارد و لذا این گزینه فعلا منتفی شد. محل دائمی نمایشگاه‌ها هم که سال‌ها نمایشگاه کتاب در آنجا برگزار می‌شد، دچار چالش‌هایی مثل تقارن زمانی با نمایشگاه نفت و ترافیک آن محدوده بود گزینه سوم هم برای ما همچنین مصلی است اما در حال حاضر بین گزینه دوم و سوم به گزینه نهایی و قطعی نرسیده ایم اما فکر می‌کنم تا دو هفته آینده مشخص شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه