کار اصلیه گوش انسان، تسهیل شنیدن صداها و نگه داشتن تعادل بدنه.

کار اصلیه گوش انسان، تسهیل شنیدن صداها و نگه داشتن تعادل بدنه.

گوش انسان طراحی پیچیده ای داره و عضو حساسی از بدنه. همه ی بخش های این فرایند پیشرفته در یه عملکرد بهینه برای دریافت و تجزیه و تحلیل صداهای مختلف کار میکنن. شنیدن این توانایی رو به ما میده که ارتباط برقرار کرده و جهان اطرافمون رو تجربه کنیم.

برخی از حقایق شگفت انگیز درباره گوش:

گوش خودش رو تمیز میکنه. منافذی در کانال گوش هستن که سرومن(cerumen) تولید میکنن، سرومن به اسم جرم گوش هم شناخته میشه، موهای کوچیکی هم مویچه نامیده میشن، این جرم ها رو از کانال گوش انتقال میدن.

۷ واقعیت جالب درباره گوش

 

آیا تا به حال براتون پیش اومده وقتی که خمیازه میکشین صدایی مثل پوپ (pop) بشنوین؟ این امر نتیجه باز شدن لوله استاش (Eustachian tube)، تثبیت فشار در گوش میانی با فشار هوای بیرون است. لوله استاش کانالی است که حفره گوش میانی رو با حلق و بینی مرتبط میکند.

وظیفه گوش فقط شنیدن نیست. کار کانال نیم دایره از دهلیز گوش داخلی در بدن حفظ تعادله. در این کانال نیم دایره مایعی وجود داره به اسم اندولنف (endolymph)، که چرخش، سرعت و خم شدن به جلو یا عقب سر رو تعیین میکنه. اگه جریان اندولنف مختل بشه به سرگیجه دچار میشین. این امر علت اینه که بعد از یه چرخش سریع احساس سرگیجه میکنین.

گوش شما همیشه در حال کار کردنه. گوش دادن فرآیندی است که هیچوقت متوقف نمیشه، حتی وقتی خواب باشین، مغز در این زمان فقط جلوی صداها رو میگیره.

شایع ترین علت از دست دادن شنوایی اینه که در معرض صداهای فوق العاده بلند قرار بگیرین (۸۵ دسیبل و بالاتر)، به این امر از دست دادن شنوایی ناشی از صدا میگن. میزان نرمال صدای صحبت کردن یه انسان حدود ۶۰ دسیبل است.

سلول های مویی ریزی داخل گوش میانی وجود دارن که به شنیدن کمک میکنن. اونا ارتعاشات صدا رو گرفته و به سیگنال های عصبی تبدیل میکنن که مغز اونا رو به عنوان صدا آنالیز میکنه. اگه این سلول ها صدمه ببینن، شنوایی تون رو از دست میدین. سلول های مویی دوباره رشد نمیکنن. از دست دادن شنوایی به خاطر صدماتی که به این سلول ها وارد میشه برگشت ناپذیره.

در ارتفاعات بلند مثل قله کوه ها، جایی که فشار خیلی زیاده، افراد وقتی صحبت میکنن با یه احساس عیجیب و غریب در گوششون مواجه میشن. این امر به خاطر اینه که لوله استاش نمیتونه در این فشار بدن، تعادل رو نگه داره.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه