۳۱ باب کتابخانه مشارکتی در کردستان فعالیت دارند

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

اسماعیل احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مشارکت خوب مردم و دستگاه های دولتی در حوزه توسعه کتابخانه گفت: کردستان یکی از استانهای برتر کشور در حوزه کتابخانه های مشارکتی به شمار می رود و هم اکنون ۳۱ باب کتابخانه مشارکتی در این استان فعالیت دارند.

وی با اشاره به توزیع شهری و روستایی کتابخانه های مشارکتی در استان کردستان گفت: از مجموع ۳۱ باب کتابخانه مشارکتی ۱۱ باب در روستاها و بقیه در شهرهای استان فعال هستند.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کردستان ادامه داد: شهرستان سنندج با ۱۱ کتابخانه عمومی مشارکتی بیشترین تعداد کتابخانه های عمومی مشارکتی را داراست و شهرستان های سقز و بیجار در رتبه های بعدی قرار دارند.

احمدی با بیان اینکه استان کردستان رتبه نهم کشوری را در زمینه تعداد کتابخانه های عمومی مشارکتی فعال داراست، بیان کرد: افزایش تعداد این کتابخانه ها به ویژه در روستاها از اولویت های مهم این نهاد است.

وی زیربنای کتابخانه های مشارکتی را در استان بالغ بر ۴ هزار متر مربع ذکر کرد و افزود: راه اندازی کتابخانه های عمومی مشارکتی گام مهمی در ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه و در میان اقشار مختلف است.

وی گفت: راه اندازی کتابخانه های عمومی مشارکتی با شرایط ویژه ای از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور و با همکاری مردم و همچنین سازمان ها و نهادها صورت می گیرد.

احمدی گفت: دهیاری ها و شوراهای اسلامی در روستاها و همچنین نهادها و سازمان های دولتی و غیر دولتی در شهرها با فراهم کردن ساختمانی با حداقل متراژ ۱۰۰ متر مربع و همچنین تامین امکانات سخت افزاری مرود نیاز می توانند درخواست خود را برای اخذ مجوز کتابخانه مشارکتی به این اداره کل ارائه دهند.

وی بیان کرد: پس از ارائه درخواست کارشناسان این نهاد از مکان مشخص شده بازدید به عمل می آورند و در صورت تائید درخواست مجوز به نهاد کتابخانه های عمومی کشور ارسال می شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی کردستان گفت: در صورتی که مجوز لازم از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور صادر شود، کتابخانه مذکور به عنوان کتابخانه عمومی مشارکتی می تواند فعالیت خود را آغاز کند و منابع مورد نیاز آن از سوی این نهاد تامین می شود.

احمدی با اشاره به اینکه اجرای طرح مذکور به ویژه به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی در روستاها موثر است، گفت: ساخت و ساز و راه اندازی کتابخانه های عمومی نهادی در روستاها زمان بر و پرهزینه است اما راه اندازی کتابخانه های عمومی مشارکتی در زمانی کوتاه و سریع کتاب را در دسترس مخاطبان قرار می دهد.

وی خواستار توجه بیشتر دهیاری ها و شورای های اسلامی روستای به طرح کتابخانه های عمومی مشارکتی شد و افزود: این نهادها می توانند با کمک به راه اندازی کتابخانه های عمومی مشارکتی کمک مهمی به توسعه فرهنگ کتابخوانی روستاها نمایند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه