۲۶ راهکار معجزه آسا برای تقویت حافظه .حافظه یکی از توانایی های خدا دادی است که می توان گفت اکثر افراد از این نعمت بزرگ بهره مند هستند. حافظه قدرت به خاطر سپردن حجم بسیار زیادی از شواهد است. اما به هر دلیل بسیاری از افراد در بخاطر سپردن مطالب و دیگر چیز ها مشکل دارند. در این مطلب به شما راهکار هایی را معرفی می کنیم که بتوانید از حافظه ی خود تمام بهره را ببرید.

۲۶ راهکار معجزه آسا برای تقویت حافظه

۲۶ راهکار معجزه آسا برای تقویت حافظه

حافظه یکی از توانایی های خدا دادی است که می توان گفت اکثر افراد از این نعمت بزرگ بهره مند هستند. حافظه قدرت به خاطر سپردن حجم بسیار زیادی از شواهد است. اما به هر دلیل بسیاری از افراد در بخاطر سپردن مطالب و دیگر چیز ها مشکل دارند. در این مطلب به شما راهکار هایی را معرفی می کنیم که بتوانید از حافظه ی خود تمام بهره را ببرید.

 

متخصصان روان شناسی و دست اندرکاران تعلیم و تربیت ، فنون ، روش ها و تدابیر متعددی رابرای پرورش ذهن ، تقویت حافظه و یادگیری بهترارائه کرده اند که در این جا به تشریح آنهامی پردازیم . 

تقویت حافظه ، همان یادگیری بهتر است .تقویت حافظه یعنی رعایت اصول و قوانین حاکم بر یادگیری . اگر قوانین حاکم بر یادگیری را خوب رعایت کنیم ، بهتر یاد خواهیم گرفت و در نتیجه احساس می شود که حافظه ما تقویت شده است .

تقویت حافظه یا پرورش حافظه همان عوامل موثر بر یادآوری است که روان شناسان به عنوان روش های پرورش حافظه پیشنهاد کرده اند(بینایی ).

در این بحث به ۲۶ شگرد مهم برای داشتن یک حافظه سالم ، نیرومند و از همه مهم تر کارآمدمی پردازیم ، تا بتوانید به واسطه آن مطالب راسریع تر به خاطر بسپارید و راحت تر به یاد آورید.

۱) هدف

۲) اعتماد داشتن

۳) علاقه

۴) سلامتی

۵) اکسیژن کافی

۶) دقت

۷)تمرکز

۸) استراحت

۹) خواب کافی

۱۰) آرامش

۱۱) برنامه ریزی

۱۲) مدت یادگیری

۱۳) یادگیری با فاصله

۱۴) تصمیم به خاطر سپردن

۱۵) خوب درک کردن

۱۶) روش PQGR که توضیح خواهیم داد

۱۷) تکرار

۱۸) استفاده ازانواع حافظه

۱۹) تصویرسازی

۲۰) وسایل کمک آموزشی

۲۱) تشریحی و تستی خواندن

۲۲) روش جزء به جزء و روش کلی

۲۳)ارتباط

۲۴) سازماندهی در برنامه

۲۵) برجستگی نکات مهم

۲۶) تقدم و تاخر

تند خوانی

امروزه خواندن یکی از مهم ترین وسایل ارتباطی انسان با محی�� بیرونی اش است . انسان امروزی می کوشد با مطالعه گوناگون ، ارتباطبیشتری با جهان خارج پیدا کند. در این میان ،مطالب گوناگون با سرعت غیرقابل وصفی افزایش می یابند; بنابراین نیاز به مطالعه بیشتر نیز ضرورت می یابد. انسان امروزی می خواهد با خواندن منابع مختلف ، همگام با دیگران پیشرفت کند و ازنتیجه تحقیقات و زحمات پژوهشگران بهره مندگردد، ولی مشکل عمده این است که برای افزایش اطلاعات خویش باید زمان بیشتری راصرف مطالعه کند. اما متاسفانه زمان محدود است و غیر قابل افزایش ; پس چاره چیست ؟ تنها راه حل این است که بر سرعت مطالعه خود بیفزاید. ازهمین جا اهمیت فراگیری شیوه های تند خوانی مشخص می گردد.

ضرورت آموزش تندخوانی

بدون شک بهترین نام برای دوره ای که در آن زندگی می کنیم ، عصر اطلاعات و ارتباطات است .زمانی می پنداشتند که با پیشرفت ارتباطات ودریافت اطلاعات از طریق صوت و تصویر به تدریج کتاب ، مجله و روزنامه از رده خارج می شود اما این طور نشد و هنوز هم حدود ۷۰درصد یادگیری از طریق خواندن به دست می آید. هر فردی که خواندن را آموخته یا به عبارت دیگر حروف را می شناسد، چه شیوه هایی را باید به کار گیرد تا بتواند با صرف کمترین نیرو ودر حداقل زمان ، مطالب را بیاموزد؟ این پرسشی است که علم تندخوانی بدان پاسخ می دهد.

نیاز روزافزون خواندن با سرعت بالا در مقابل تنگی وقت ، خواندن را از معنی «شناختن حروف » خارج کرده و آن را به صورت یک فن ومهارت درآورده است .

افرادی که هیچ گونه آشنایی با فنون تندخوانی ندارند، طوری مطالعه می کنند که گویی دارند زیر زبانی حرف می زنند و متاسفانه سرعت خواندن این افراد از ۱۵۰ کلمه در دقیقه تجاوز نمی کند; در حالی که همین افراد می توانندسریع تر بخوانند و بیشتر هم درک کنند.

کسی که متن را به کندی می خواند، غالبا سرنخ مفهوم اصلی را گم می کند. گذشته از این ، شخص تا زمانی که صاحب مهارت کافی در تندخوانی نباشد، توجهش به سادگی بر اثر عوامل بیرونی پرت می شود. اغلب افراد کندخوان ، مهارت کافی در خواندن مطالب دقیق تشریحی را ندارندو نمی توانند مفهوم اصلی و کلیدی عبارت راتشخیص دهند.

تحقیقات نشان داده است افرادی که با روش غلط مطالعه می کنند، تنها پس از گذشت یک روزحدود ۸۰ درصد آموخته های خود را فراموش می کنند; در حالی که با فراگیری اصول تندخوانی و روش های صحیح یادگیری ، می توان مطلب رابهتر درک کرد و در عین حال فراموشی را به حداقل رساند.

مهم ترین علل کندخوانی و راه های برطرف کردن آنها

برای کسب مهارت تندخوانی ، باید علل کندخوانی را مورد بررسی قرار داد; سپس راه های برطرف کردن آنها و سرانجام تمرینات مناسب تندخوانی را ارائه داد. در زیر مهم ترین علل کندخوانی و راه های برطرف کردن آنهاآمده است که از این راه ها می توان به بلندبلندخواندن ، برگشت چشم به عقب ، کلمه خوانی ،سرگردانی دید، مکث طولانی چشم ، محدودیت حوزه دید و تکرار ذهنی کلمات اشاره داشت …

منبع : مجله پزشکی دکتر سلام

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه