بیشتر مردم فقط میدونند که اشعه uv میتواند به پوست آسیب برساند، اما متوجه نیستند که این اشعه برای چشمان نیز بسیار بد و مضر است. شما هم فقط وقتی هوا آفتابی است عینک دودی میزنید؟

۱۳ رازی که متخصصان چشم به شما نمیگویند

 • بیشتر مردم فقط میدونند که اشعه uv میتواند به پوست آسیب برساند، اما متوجه نیستند که این اشعه برای چشمان نیز بسیار بد و مضر است. شما هم فقط وقتی هوا آفتابی است عینک دودی میزنید؟ اگر جوابتون مثبته مثل این میماند که بگویید من فقط بعضی اوقات سیگار میکشم. اگر عینک دودی به اندازه کافی برای صورت شما بزرگ باشد جلوی نوری که از بالا و پایین میاید را می گیرد، هر دو طرف آن نیز باید تیره باشد یا حتما اطراف چشم را بپوشاند. هنگام خرید عینک دودی حتما درباره پوشش UV آن از فروشنده سوال کنید. (استفان کوهان)
 • علیرغم معلوماتی که پدر و مادرها به فرزندانشون انتقال داده اند، فقط هویج نیست که برای چشمها مفید است، اسفناج، کلم پیچ و دیگر سبزیهای برگ دار نیز بسیار عالی هستند. (آندریا تایو، استاد بالینی در دانشگاه بینایی سنجی SUNY)
 • عینک های پلاریزه در کاهش اشعه های مضر تاثیر زیادی دارند، اما میتوانند برای دیدن ال سی دی موبایلتون مشکلاتی ایجاد کنند. وقتی که عینک پلاریزه به چشم دارید دیدن صفحه نمایش خودپردازها سخت تر خواهد بود. (جانیس جارکوس)
 • قطره های چشم (هر نوعی) اگر در جای خنک نگهداری شوند سوزش کمتری ایجاد میکنند. (جانیس جارکوس)
 • خواندن در نور کم چشمانتان را ضعیف نمیکند، بدترین چیزی که در این شرایط ممکن است اتفاق بیافتد این است که دچار سردرد شوید. (اریک داننفلد)
 • وقتی مشکلی برای چشماتون پیش میاد سریعا به بطریهای قطره چشم قدیمی خود در قفسه داروهاتون سر نزنید، اگر دچار عفونت شده باشید قطره های استروئید میتواند قرمزی را بهتر کند اما ممکن است عفونت بدتر شود. من بخاطر این مسئله چشمان خیلی افراد را خارج کرده ام. (بریان بونانی، چشم پزشک در گاتهام، نیویورک)
 • قرمزی چشم همیشه بی خطر نیست، تعدادی از بیماران یا بینایی خود را از دست میدهند یا به نور حساس میشوند، اما خیلی از پزشکان قرمزی چشم را با آنتی بیوتیک درمان میکنند که اگر عامل آن ویروس باشد تاثیری بر بهبود ندارد. اما اگر قرمزی باکتریایی باشد خیلی متفاوت درمان میشود. (رابرت سمبارسکی، چشم پزشک در ساراسوتا، فلوریدا)
 • نه، اصلا خوب نیست که تا ظاهر شدن علائم بیماری منتظر بمانید، فقط برخی بیماریهای چشمی قبل از اینکه دید شما را بگیرند علائم هشدار دهنده دارند. یک تست سالانه تنها راه جلوگیری از خیلی از بیماریهاست.(پاول هریس)
 • لنزهای تماسی را قبل از خواب دربیاورید، شانس احتمال به عفونت ۱۰ تا ۱۵ بار بیشتر از زمانی است که هنگام خواب آنها را از چشمان خود خارج کنید. (برایان بونانی)
 • هیچگاه از دستمال کاغذی یا دستمال توالت برای تمیز کردن شیشه عینک خود استفاده نکنید، کاغذ از چوب ساخته شده و شیشه را خراش میدهد. من گاهی دوست دارم از کرواتم برای تمیز کردن عینک استفاده کنم زیرا که ابریشمی و بسیار نرم است. (رابرت نواکر)
 • بسیاری از شما به نظر میرسد که فکر میکنید میتوانید بلافاصله بعد از گشاد کردن مردمک چشمتان به زندگی عادی خود ادامه دهید، دو یا سه ساعت طول خواهد کشید قبل از اینکه شما بتوانید کاری انجام دهید که نیاز به توجه بصری متمرکز دارد. بعضی اوقات مردم از اینکه نمیتوانند حتی ۱۲ صفحه را بخوانند عصبانی میشوند. (پاول هریس، دانشیار در دانشکده جنوبی بینایی سنجی، ممفیس)
 • برخی دکترها به بیماران فشار می آورند که فورا جراحی آب مروارید انجام دهند، اگر انجام این جراحی برای شما مشکلات مالی ایجاد میکند، اگر منتظر بمانید معمولا آسیبی به شما وارد نمیکند، آب مروارید به ندرت به چشم صدمه میزند، فقط دید را دچار اختلال میکند، مثل این میماند که از پنجره ی کثیف به بیرون نگاه کنید.(رابرت نواکر)
 • اگر سن شما بیش از ۶۰ سال است و میخواهید لیزر کنید، تا موقعی که آب مروارید بیشتر شود صبر کنید. آنوقت پزشکان میتوانند هم دید شما را بهبود بخشند (عمل لیزر) و هم جراحی آب مروارید را انجام دهند. با این کار بیشتر احتمال دارد بیمه نیز هزینه ی این عمل را پرداخت کند. (رابرت نواکر)

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه