یک بام و دوهوای ناشران ایرانی درآلمان - برنامه اعتراضی ارشاد چیست؟

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، نخستین روز از شصت و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت در حالی امروز آغاز می‌شود که با وجود انتشار تصاویری که حاکی از بسته بودن غرفه ایران با وجود آماده بودن برای استفاده است؛ برخی از ناشران ایرانی در این نمایشگاه حاضر شده‌اند.

در همین زمینه خبرگزاری آلمانی دویچه‌وله روز گذشته خبر از حضور ۱۰ ناشر ایرانی در این نمایشگاه را داده بود

یک بام و دوهوای ناشران ایرانی درآلمان - برنامه اعتراضی ارشاد چیست؟ - تصویر 1

این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران و نیز برخی تشکل‌های نشر کشور با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس این نمایشگاه به حضور سلمان رشدی در نشست افتتاحیه این نمایشگاه اعتراض و از حضور در آن امتناع کرده بودند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی به‌عنوان متولی حضور ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب هم با انتشار خبر حضور سلمان رشدی، نویسنده مرتد در این نمایشگاه، از حضور در آن با وجود تمهیدات متعدد تدارک دیده شده، امتناع کرده و این نمایشگاه را تحریم کرده بودند.

حفظ فضای اعتراض از سوی ناشران حاضر در نمایشگاه

با این وجود اما واکنش معاون فرهنگی ارشاد به خبر منتشر شده در خبرگزاری دوی‌چه‌وله هم در نوع خود جالب بود: «هیچ ناشر دولتی در نمایشگاه امسال حضور ندارد اما ناشرانی که شما اشاره کردید به اعتبار اینکه از قبل تصمیم به حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت گرفته بودند، در این نمایشگاه حضور دارند. شما می‌دانید که نمایشگاه کتاب فرانکفورت در چند سال قبل اساساً به این شکل برگزار می‌شد که بیشتر ناشران خصوصی به صورت انفرادی در آن حضور پیدا می‌کردند. در دو سال گذشته هم تلاشی صورت گرفت برای اینکه ناشران به صورت تجمیعی در غرفه ملی حضور پیدا کنند اما تحمیلی در کار نبود.»

یک بام و دوهوای ناشران ایرانی درآلمان - برنامه اعتراضی ارشاد چیست؟ - تصویر 2

سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که شب گذشته و در حاشیه جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، در عین حال در پاسخ به خبرنگار مهر تاکید کرد: طبیعی بود که عده‌ای هم از قبل برنامه‌هایشان را ریخته بودند و کارهایشان را انجام داده بودند و به فرانکفورت هم رفته‌اند. این ۱۰ ناشری هم که مطرح می‌شوند، بخشی از ایران و بخشی هم از بیرون ایران در نمایشگاه امسال حضور دارند اما آنها هم با گفتگوهایی که با آنها صورت گرفته، فضاهای اعتراض آمیز خودشان را نسبت به این مسئله خواهند داشت. گفته شده که همه آنها یا بخش اصلی آنها به عنوان نخستین گام در روز افتتاحیه، فردا در روز نخست درِ غرفه‌هایشان را می‌بندند. این قدم اول است، کارهای دیگری هم برای نشان دادن اعتراض به این مسئله، انجام خواهد شد.

صالحی همچنین درباره وضعیت غرفه ایران هم گفت: دو نفر از دوستان در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برای حل و فصل مالی و اداری کارهای باقیمانده به نمایشگاه رفتند و الان هم مشغول حل و فصل این کارها هستند.

معاون فرهنگی ارشاد ادامه داد: در کنار این مسئله هم با توجه به اینکه قرار بود غرفه ایران که بسته می‌شود، در عین حال فضای اعتراض‌آمیز غرفه ایران نسبت به این موضوع همچنان باقی بماند، مقرر شد این دوستان برخی از کارهایی که ناظر بر ارائه این اعتراض‌هاست، انجام دهند که در حال انجام این امور هستند در حد اینکه نشان دهد چرا این غرفه در این ایام بسته می‌ماند و این اتفاق با چه نگاهی افتاده است؟ غرفه ایران فضای اعتراض‌آمیز خودش را تا پایان نمایشگاه حفظ خواهد کرد.

در همین حال امیرمسعود شهرام‌نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی اعلام کرد بنرهای اعتراضی ایران نسبت به حضور سلمان رشدی امروز در غرفه ایران نسب خواهد شد و افرادی برای حضور علت تعطیلی غرفه به مردم در محل غرفه خضور خواهند داشت.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه