یکی از بهترین داستان‌های کودک 70 سال اخیر منتشر شد - آموزش مراقبت ازمحیط زیست در قالب داستان

یکی از بهترین داستان‌های کودک 70 سال اخیر منتشر شد - آموزش مراقبت ازمحیط زیست در قالب داستان - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی، لارن چایلد، نویسنده بریتانیایی، یکی از محبوب‌ترین نویسنده‌های ادبیات کودک است و کتاب‌های متفاوتش، جوایزی چون «مدال اسمارتیز» و«گرین اوی» را برای او به ارمغان آورده‌اند.

عمده شهرت این نویسنده و تصویرگر کودک و نوجوان به خاطر مجموعه «چارلی و لولا» است. مجموعه داستان‌هایی که از سوی انتشارات پنگوئن به عنوان یکی از بهترین داستان‌های کودک 70 سال اخیر شناخته شده است.

لولا، شخصیت اصلی داستان، دلش می‌خواهد با دوستش لوتا ببُرد و بچسباند و خط‌خطی کند و سبالا و پایین بپرد و شیر توت‌فرنگی بخورد. او یک دوست دیگر هم دارد که اسمش سورن لورنسون است. سورن یک دوست خیالی است و هیچ‌کس غیر از لولا نمی‌تواند او را ببیند.

لولا عاشق جمع کردن جعبه‌های مقوایی و اسباب‌بازی‌های شکسته ��ست. اما با دیدن اتاق دوستش مارو تصمیم می‌گیرد همه چیز را دور بیندازد چون اصلا دلش نمی‌خواهد اتاقش چون اتاق او، بوی گند بگیرد اما چارلی، برادرش او را با بازیافت آشنا می‌کند و می‌گوید«ما با بازیافت، یک چیز کهنه و بی‌استفاده را به یک چیز جدید و قابل استفاده تبدیل می‌کنیم...چون اگر بخواهیم همه چیز را دور بیندازیم، زیر کیسه‌های زباله دفن می‌شویم و دیگر جایی برای خودمان باقی نمی‌ماند و اگر دوباره از چیزهای‌مان استفاده نکنیم، همه چیز را از بین می‌بریم و چند سال بعد، دیگر چیزی برای‌مان باقی نمی‌ماند... »

حالا لولا چند جعبه دارد؛ یک جعبه مخصوص پلاستیک‌ها؛ یک جعبه برای فلزها و یکی هم برای کاغذها... او دلش نمی‌خواهد زیر زباله‌ها دفن شود. از سوی دیگر دوست ندارد، درخت‌ها را قطع کنند به همین‌خاطر در مسابقه بازیافت که در مدرسه برگزار شده شرکت می‌کند.

لارن چایلد در «می‌خواهم از درخت‌ها مراقبت کنم» به بحث پیرامون محیط زیست و توجه به آن به عنوان یک موضوع جهانی پرداخته و این، همان چیزی است که نویسندگان ایرانی کمتر به آن توجه می‌کنند.

مجموعه داستان‌های«چارلی و لولا» از سوی انتشارات پنگوئن به عنوان یکی از بهترین داستان‌های کودک 70 سال اخیر برگزیده شده است. «می‌خواهم از حیوانات حمایت کنم» ، «من هم عینک می‌خواهم» و «می‌خواهم نقاشی بکشم» از دیگر کتاب‌های این مجموعه، پیش از این در خبرگزاری مهر معرفی شده است.

«می‌خواهم از درخت‌ها مراقبت کنم» نوشته لارن چایلد با ترجمه مهتاب یعقوبی را «ماهک» (واحد کودک و نوجوان انتشارات منظومه خرد) برای گروه سنی در 2000 نسخه و به قیمت 4500 تومان منتشر کرده است.


نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه