گلایه از عدم حضور روسا در جلسات - دستور اجرای پیشنهادات هاشمی

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

به گزارش خبرنگار مهر؛ حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در اجلاس ۶۹ شورای دانشگاه آزاد با اشاره به برگزاری کمیسیون های تخصصی در اجلاس ۲ روزه شورای مرکزی دانشگاه گفت: ما قصد داریم مجموعه مباحث کمیسیون ها را به آیین نامه تبدیل کنیم تا در سال آینده ارزیابی از تصمیمات این مجموعه داشته باشیم.

وی با گله از ترک اجلاس از سوی برخی از روسای واحد های دانشگاه آزاد گفت: ما برای کار تشریفاتی و یا سیاسی جمع نمی شویم بلکه برای کار در این دانشگاه که بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است فعالیت می کنیم به همین منظور کسانیکه مسئولیت قبول می کنند باید اهمیت مسئولیت خود را درک کنند. قرار ما همکاری و همراهی بود. انتظار داریم آدم های شیر خدایی و رستم دستانی در دانشگاه حضور داشته باشند لذا روسای دانشگاه ها باید توضیح قانع کننده ای به من در خصوص ترک جلسه بدهند.

رئیس دانشگاه آزاد به فرمایشات مقام معظم رهبرری در خصوص سه عنصر دانش، فرهنگ و اقتصاد اشاره کرد و گفت: رهبری فرمودند اگر سه عنصر دانش، فرهنگ و اقتصاد قوی باشند ملت مقتدری می شویم و دانشگاه جایی است که در مورد هر ۳ این عناصر باید موثر باشد و شعار این سمینار بر اساس این سه محور گذاشته شده و از دوستانی که نیمه راه رها کردند و رفتند سخت گله دارم چراکه قرار ما این بود که این جلسه جلسه اداری و کاری باشد.

وی افزود: برای اداره دانشگاهی با این عظمت کارها شوخی بردار نیست. ما علاوه بر مسائل و کارشکنی های درونی دچار مسائل و مشکالات بیرونی نیز هستیم که با حول و قوه الهی با تحمل سختی ها و تلاش بیشتر و با سنگ زیرین آسیاب شدن مسائل و مشکلات را تحمل می کنیم، جفاها و مشکلات را می بینیم اما از پای نمی نشینیم تا دانشگاه به هدف مورد نظر آیت الله هاشمی رفسنجانی برسد که برای رسیدن به این هدف نیازمند تلاش و کوشش بسیار هستیم و برای رسیدن به این اهداف پیگیری و جدیت را باید داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که ایران در حال بازسازی تمدن ایرانی- اسلامی است و تهدیدها و تحریم ها با پیشرفت علمی بی اثر می شود. این ماموریتی است که ما در دانشگاه آزاد داریم و مخاطب این فرمان هستیم. استمرار حرکت علمی پرشتاب نیاز واقعی ما است که برای این کار باید در هر سه محورعلم و دانش؛ توسعه فرهنگی و توسعه اقتصادی در دانشگاه آزاد موفق شدیم . در مدت یکسال و چند ماه گذشته ساختارها، آیین نامه ها و بخشنامه ها را تهیه و تبیین و ابلاغ کردیم و امیدوارم با این راهبردهایی که در جلسه شورای مرکزی دیروز مطرح شد، بتوانیم به هدفمان که نهایتا توسعه علمی و فناوری ایران و به دنبال آن توسعه فرهنگی و اقتصادی است دست یابیم. برای اینکه این حرکت پرشتاب انجام شود نیاز به جذب هیات علمی، تجهیز دانشگاه داریم همچنین در خصوص اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان باید اقدا�� به تاسیس شرکت دانش بنیان کنیم.

وابستگی به شهریه تا سال پایان ۹۶ به ۶۰ درصد می رسد

میرزاده در خصوص فعالیت های سال های آینده در دانشگاه آزاداسلامی گفت: ما برای سال آینده قرار است ۱۶ درصد از درآمدها را از محل غیر شهریه تامین کنیم و وابستگی به شهریه تا پایان سال ۹۶ به حدود ۶۰ درصد خواهد رسید، موضوعی که در دنیا ۲۵ درصد است و این یعنی دانشگاه ها در کشورهای پیشرفته ۷۵ درصد از درآمد خود را از طریق ارتباط با صنعت به دست می آورند که به همین منظور سهم تولید علم ما دردانشگاه ها باید افزایش پیدا کند. امروز سهم تولید علم ایران حدود ۱.۸ است که دانشگاه آزاد اسلامی باید سهم خود را افزایش دهد.

میرزاده افزود: نزدیک به ۳۰ درصد بار پژوهشی و ۴۰ درصد بار علمی به عهده دانشگاه آزاد اسلامی است. ما ۳۰ هزار عضو هیات علمی تمام وقت داریم که به همین منظور باید سالی ۳۰ هزار مقاله نیز داشته باشیم و در برنامه تدوین شده قرار شد تا پایان برنامه ۵ ساله پنجم سهم علمی ایران در سال ۱۴۰۴ حدود ۴.۵ درصد باشد که ۲.۵ درصد آن سهم دانشگاه آزاداسلامی است که بر همین اساس باید بیشتر تلاش کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید از حاشیه پردازی پرهیز کرد، گفت: دانشگاه محلی برای توسعه علم، پژوهش و فناوری است. به همین منظور ما نمی توانیم حاشیه پردازی کنیم زیرا دانشگاه جایگاهی برای آزاداندیشی، امنیت و اسلامیت است که خوشبختانه دانشگاه آزاداسلامی در همین جهت در حرکت است. دانشگاه مکانی برای توسعه ی علمی است نه مکانی برای اجاره دادن به جناح های راست و چپ.

میرزاده با بیان اینکه ما باید پیشتاز قطب علمی شویم، گفت: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری باید سهم ایران در منطقه اول شود و ما پیشتاز قطب علمی جهان اسلام شویم که دانشگاه آزاد در این خصوص از سهم بسیار بالایی برخورادار است.

وی اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری در سند علم و فناوری ابلاغی فرمودند باید ۵۰ درصد میزان تولید ناخالص ملی از محل شرکت های دانش بنیان باشد که تحقق این امر به عهده دانشگاهیان است.

میرزاده به جذب هیات علمی تمام وقت تاکید کرد و افزود: واحدهای دانشگاه ازاد باید به جای اساتید حق التدریس پراکنده استاد تمام وقت با درجه PHD بگیرند. اگر می خواهیم توسعه ی علمی داشته باشیم باید آدم های توسعه یافته را به کار بگیریم.

جذب ۲۰ هزار عضو هیأت علمی phd تا سال ۹۶

رئیس دانشگاه آزاد در خصوص بودجه ی سال ۹۴ گفت: در برنامه سال ۹۴ برای جذب هیات علمی جدید ردیف جداگانه ای در نظر گرفته ایم و ما باید تا سال ۹۶، ۲۰ هزار PHD را جذب کنیم.

میرزاده با اشاره به اهمیت به خواست دانشجویان گفت: دانشجویان ولی نعمت ما هستند ما با هزینه آنها داریم دانشگاه را هدایت می کنیم و موتور اصلی دانشجویان هستند، اگر دانشجویان نبودند دانشگاه ایجاد نمی شد و ما مشغول به کار نبودیم. یکی از خواسته های دانشجویان داشتن استاد خوب است.

وی به رعایت استاداردهای آموزشی تاکید کرد و افزود: برای اداره دانشگاه طبق قانون باید استاد داشته باشیم ما باید استانداردهای آموزش عالی را رعایت کنیم و امیدواریم بتوانیم سالی ۵ هزار عضو هیات علمی را جذب و اضافه کنیم. همچنین بنا داریم از ۱۲ هزار مربی نزدیک به ۷ هزار نفر را کمک کنیم تا به چرخه هیات علمی قابل قبول وارد شوند؛ دانشگاه آزاد اسلامی پرچمدار توسعه تحصیلات تکمیلی است. شتاب علمی کشور با توسعه تحصیلات تکمیلی صورت می گیرد یکی از اهداف ما داشتن ۵۲۹ هزار دانشجوی ارشد در سال ۹۴ بود که خوشبختانه به آن نزدیک شدیم.

رئیس دانشگاه به طرح تجمیع واحدها اشاره کرد و افزود: با طرح تجمیع تعداد ۴۷۲ واحد ما به کمتر از ۴۰۰ واحد رسیده است. همچنین باید مباحثی مانند توسعه تحصیلات تکمیلی، طرح های فرهنگی ماندگار، شرکت های دانش بنیان، شهرک های فناوری و پارک های فناوری که بسترهای لازم است برای سرمایه گذاری داشته باشیم تا دانشگاه نقش موثر و مهم در توسعه تحصیلات تکمیلی و اقتصاد دانش بنیان را داشته باشد.

افرادی که نمی توانند نانوایی را اداره کنند درباره بزرگان اظهار نظرهای خلاف می کنند

میرزاده با اشاره به ماموریت های دانشگاه آزاد گفت: وقتی ما چنین ماموریت های مهمی داریم آیا خلاف شان دانشگاه نیست که دانشگاه را به جناح های سیاسی و یا فلان نماینده کرایه بدهیم؟ سطح ما بالاتر این حرفها است که وارد این دعواهای سیاسی بشویم و دیروز از تشکل ها هم خواهش کردم که با رویکرد فرهنگی و سیاسی کار کنند و مرجعی برای پشتیبانی از افراد نشود. کرسی های آزاد اندیشی که مورد تاکید رهبری است و من آئین نامه آن را هم ابلاغ کرده ام اما هیچ گونه حرکتی در این حوزه نمی بینیم.

وی افزود: نهاد های خارج از دانشگاه هم طبق قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی باید عمل کنند و هر نهادی که خارج از دانشگاه می خواست وارد دانشگاه شود و در امور دخالت کند باید از شورای مرکب از رئیس واحد، نماینده دفتر رهبری در دانشگاه هاو نماینده رئیس دانشگاه اجازه بگیرد و حق ندارند هر فعالیتی بکند و شما باید محکم بایستید و از برخی روسای واحد ها گله دارم که ضعیف عمل می کنند و برخی به عزیزان این نظام و بنیانگذاران این نظام و شناسنامه های این نظام در برخی از این واحد ها توهین می شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به شان هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: چرا کسانی که خشت روی خشت نگذاشته اند باید بیایند در واحد ها و درباره شخصیت های ملی و مهم این کشور اظهار نظرهای بیجایی کنند. اگر انقلاب اسلامی نبود، ایران امروز در پوسته اول و دوم علمی جهان قرار نداشت. اویل انقلاب و پیش از انقلاب اصلا ایران از لحاظ علمی به حساب نمی آمد. این نتایج نشات گرفتن از انقلاب و وجود دانشگاه آزاد اسلامی است. آن وقت کسانی نمی توانند ببینند کسی که رییس مجلس بوده، کسی که کار بازسازی پس از جنگ را بر عهده داشته و کسی که مورد تایید امام (ره) بوده است در ریاست این دانشگاه حضور دارد و این خدمات چگونه نادیده گرفته می شود، به تعبیر امام(ره) کسانی که نمی توانند نانوایی را هم اداره کنند می آیند و درباره بزرگان اظهار نظرهای خلاف می کنند؛ دانشگاه جایگاه و بستر خودش را دارد و باید از سیاسی بازی ها پرهیز کنیم.

میرزاده با اشاره به برگزاری اجلاس شورای مرکزی و سخنرانی روز گذشته هاشمی گفت: دیروز حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی پیشنهادات مهمی ارائه دادند که باید در دستور کار قرار گیرد. پیشنهاد می کنم معاون پژوهشی و آموزشی کارگروهی در ارتباط با آینده پژوهی تشکیل دهند و آیین نامه ای در این خصوص تهیه شود.

برنامه دانشگاه آزاد برای نخبگان

وی افزود: برای نخبگان جوان هم باید باید برنامه ریزی هایی صورت بگیرد زیرا نخبگان جوان سرمایه های ما هستند. برای تامین نیروی انسانی مورد نیاز تربیت مدیران سطح بالا در کشور هم اقداماتی را انجام خواهیم داد و آن را دنبال خواهیم کرد.

میرزاده با اشاره به فعالیت های دانشگاه های بزرگ جهان گفت: دانشگاه M I T و استنفورد از طریق فارغ التحصیلان و نخبگان خود توانسته اند شرکت های دانش بنیان را تاسیس کنند و از طریق آن ۲۰۰۰ میلیارد دلار از طریق این شرکت ها کسب در آمد کنند.

وی در ادامه با خواندن شعری از سعدی گفت: در ارتباط با تجسس در امور دانشجویان و هیات علمی بخشنامه ای با عنوان "ولا تجسسوا" فرستاده ایم و نباید در این امور کنکاش بیش از حد صورت بگیرد.

ریاست دانشگاه در ادامه افزود: خواهش می کنم جو موجود به وجود آمده در دانشگاه که نشاط سیاسی، ضد امنیتی و علمی است ادامه داشته باشد.

او در ادامه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در سال آینده ۶ هزار نفر دکتری تخصصی استخدام می کند.

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به لزوم جذب هیات علمی در واحدها گفت: موردی که پس از اتمام این اجلاس از روسای واحد می خواهم این است که اسامی کسانی که در سال ۹۳ جذب کرده اید و در ۹۴ جذب خواهید کرد را بنویسید و برای من ارسال کنید و اگر برای رشته ای نیاز به استاد PHD دارید مراحل جذب را طی کنید و با آن ها قرارداد پیمانی ببندید.

میرزاده با اشاره به تهیه بیانیه ای گفت: دانشگاه جایی است که باید نسبت به مسائل ملی و جهانی حساسیت داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: این حضور، با همان شور و حرکت در بدو انقلاب در مردم دیده شد که این نشان دهنده عزت و استقلالی است که امام(ره) برای مردم آورد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه