گزارش فعالیت‌های بخش علمی- فرهنگی نمایشگاه کتاب

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، در بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، بخش علمی- فرهنگی حدود ۸۰ نشست، میزگرد و رونمایی را برگزار کرد. این بخش دارای زیرمجموعه‌های «کتاب و رسانه»، «کتاب و هنر»، «امور استان‌ها»، «کارنامه نشر ۹۳»، «جشنواره‌های کتاب»، «سالن تکریم اهل قلم»، «اقوام و ادیان در آئینه نشر» و «اهواز؛ پایتخت کتاب ایران» بود.

از این بین، سالن «کتاب و هنر» با برگزاری ۲۱ نشست، بیشترین تعداد برنامه را داشت. محوریت برنامه‌های سالن «کتاب و هنر»، برگزاری نشست‌هایی در زمینه بررسی کتاب‌های منتشر شده در حوزه‌های مختلف هنر و برپایی جلسات رونمایی کتاب و کتابخوانی با حضور هنرمندان بود. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به تقدیر از رضا کیانیان به پاس تالیفاتش، رونمایی از کتاب‌های داریوش ارجمند، داریوش اسدزاده و مسعود رایگان و کتابخوانی امیرعلی نبویان، مارال دوستی و نیلوفر لاری پور اشاره کرد.

سالن امور استان‌ها هم با برپایی برنامه‌های یک روزه برای استان‌های قزوین، قم، خراسان رضوی، کردستان، مازندران، گیلان، زنجان، فارس، همدان، کرمان و هرمزگان در بخش فرهنگی بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران فعالیت می‌کرد. نشست‌های این سالن که محوریت آن معرفی فعالیت‌های حوزه نشر و کتاب استان مربوطه و اجرای برنامه‌های فرهنگی- هنری مرتبط با کتاب بود، با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد. گفتنی است هر روز از نمایشگاه کتاب به یک استان اختصاص داشت.

همچنین در سالن‌های «پایتخت کتاب ایران» و «ادیان و اقدام در آئینه نشر» در نیم طبقه شبستان اصلی مصلای امام خمینی (ره) برنامه‌ها و نشست‌های متعددی برگزار شد. سالن‌های «کارنامه نشر» و «جشنواره‌های کتاب» هم در روزهای نمایشگاه میزگردهای متعددی را با موضوع بررسی وضعیت نشر در سال گذشته و چگونگی جشنوارهها و جوایز تخصصی کتاب برگزار کردند.

به طور کل در بخش علمی- فرهنگی نمایشگاه که مدیریت و اجرای آن بر عهده خانه کتاب بود، حدود ۸۰ عنوان نشست برگزار شد و در مجموع نشست‌های این بخش ۲۸۰ نفر به عنوان سخنران حضور داشتند.

همچنین در سالن «کتاب و رسانه» که با هدف معرفی فعالیت‌های رسانه‌ها در حوزه کتاب در سه بخش سایت‌های تخصصی کتاب، نشریات تخصصی کتاب و رسانه‌های عمومی راه اندازی شده بود، رسانه‌هایی مانند رادیو فرهنگ، شبکه خبر، روزنامه ایران، روزنامه جوان، خبرگزاری ایکنا، خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری کتابداری ایران، ماهنامه اندیشه پویا، ماهنامه مهرنامه، ماهنامه همشهری داستان، ماهنامه شهرزاد، فصلنامه‌های تخصصی نقد کتاب، فصلنامه جهان کتاب، ماهنامه تجربه، نشریه آینه میراث، نشریه نامه بهارستان، نشریه گزارش میراث، دو هفته نامه مهر، فصلنامه کتاب مهر، سایت‌های آدینه بوک، آی کتاب و پرشین بوک و فروشگاه اینترنتی شهر کتاب به معرفی فعالیت‌های کتاب محورخود پرداختند.

سالن تکریم اهل قلم نیز که به عنوان محلی برای ارائه خدمات و تسهیلات به اهالی قلم در نمایشگاه کتاب راه اندازی شده بود، به طور متوسط روزانه میزبان ۶۰۰ نفر از نویسندگان، مولفان و مترجمان بود. بن کتاب اهل قلم نیز در این سالن اهداء می‌شد که در روزهای نمایشگاه نزدیک به ۳ هزار نفر از اهالی قلم بن کتاب دریافت کردند. همچنین مسابقه عکس «اینستا کتاب» و مسابقه کتابخوانی «داستان نا تمام» در همین بخش به اجرا درآمد.

بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از ۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار شد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه