کودکان در کارگاه - آمبولانس کتاب - با نحوه نگهداری کتاب آشنا شدند

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری لیلا کفاش‌زاده مدیر دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرد که این کارگاه با استفاده از انجام بازی و ایجاد نشاط به کودکان آموخت که چرا باید کتاب را دوست داشت و به آن احترام گذاشت. در این کارگاه کودکان دریافتند چه مراحلی برای ساخت یک کتاب طی شده و چه کسانی دست اندرکار تهیه آن هستند .

به گفته کفاش زاده در کارگاه یاد شده، ابتدا از کودکان سوال شد که چه وقت نیاز به آمبولانس حس می‌شود، سپس نام بیماری‌های اورژانسی نظیر ناراحتی قلبی، سکته، تنگی نفس و... به عنوان نمونه عنوان شد.

وی با بیان اینکه در این کارگاه به کودکان آموخته شد که کتاب‌ها ازنظر سنی و بیماری مثل آدمها هستند تصریح کرد: مثلا یک کتاب ۱۰ صفحه‌ای که جلد مقوایی دارد یک نوزاد است که هنوز یاد نگرفته به تنهایی بنشیند و برای نشستن نیاز به بالشت و یا آغوش بزرگترها دارد. همچنین یک کتاب جوان کتابی است که جلد گالینگور دارد و تازه چاپ شده و پاره هم نیست و می تواند به تنهایی بایستد و حسابی قوی است. کتاب‌های پیر هم کتاب‌هایی هستند که کمر درد و پا درد دارند و جلدهایشان کنده شده و یا ورق هایشان پاره شده و نای ایستادن ندارند.

به گفته کفاش‌زاده در این کارگاه کودکان آموختند بیماری کتاب‌ها هم مثل آدمها می‌تواند مسری باشد و نباید کتاب های بیمار را در کنار کتاب‌های سالم قرار داد.

مدیر دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: پس از بیان این مقدمه ها از کودکان سوال شد که چرا باید به کتاب‌ها احترام گذاشت و با آنها بد رفتاری نکرد.

وی ارایه مطالب علمی، افزایش دانش، زحمت زیاد چاپ و ... را از دلایل اهمیت کتاب عنوان کرد که در کارگاه آمبولانس کتاب آموزش داده شد.

به گفته کفاش زاده درادامه این کارگاه به کودکان گفته شد که برای تهیه یک کتاب به یک نویسنده نیازاست که باید در یک خانواده متولد شده درس بخواند و حرفه نویسندگی را در گرایش‌های مختلف انتخاب کند.

او افزود: در ادامه کارگاه کودکان دریافتند که طراحی روی جلد، عکاسی، گرافیک، مجوز چاپ، چاپخانه، صحافی، بسته بندی، توزیع و فروش کتاب از مراحل بعدی تهیه یک کتاب بوده و هر بخش نیازمند فعالیت یک متخصص است.

کفاش زاده با بیان اینکه در کارگاه آمبولانس کتاب از کودکان پرسیده شد که چگونه از کتابهای خود نگهداری می کنند تصریح کرد :درادامه با ارایه راه کارهایی به کودکان آموزش داده شد که کتابها مانند انسانها نیازمند مراقبت هستند و هر یک ویژگی خود را دارند که باید برای مراقبت هر چه بهتر آنها را در نظر بگیرید.

به گفته او، در ادامه کودکان با نحوه مرمت سطحی یک کتاب با بهره گیری از یک ورقه کاغذ تمیز و چسب صحافی آشنا شدند و آموختند که پارگی کتابها نیز مانند زخم‌های روی پوست است که نیاز به پانسمان دارند.

مدیر دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه از دیگر آسیب‌های جدی کتاب حمله آفت‌ها، موریانه ها و باکتری ها به آن است خاطر نشان کرد که در این قسمت با یک بازی جذاب، کودکان متوجه چگونگی تعذیه این موجودات میکروسکوپی از کتاب و نحوه مبازره با آنها شدند.

در پایان کارگاه آمبولانس کتاب به کودکان یادآور شدیم که اگر در گنجینه خانوادگی شان کتاب های قدیمی و باارزشی دارند آنها را هوادهی و غبار روبی کرده و در میحط های بسته و نمناک قرار ندهند و اگر امکان مرمت آن را ندارند، کتاب ها را در کاغذ های تمیز و نو بپیچند و نگهداری کنند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه