وقتی به کاهش وزن و لاغری فکر می کنیم، اولین چیزهایی که به ذهنمان می آید، رژیم گرفتن و ورزش کردن است

وقتی به کاهش وزن و لاغری فکر می کنیم، اولین چیزهایی که به ذهنمان می آید، رژیم گرفتن و ورزش کردن است. اما مسئله ای که خیلی از افراد آن را نادیده می گیرند این است که خواب نقش مهم و کلیدی در کاهش وزن بازی می کند. اگر با وجود رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم، لاغر نمی شوید، پس وقت آن است که نگاهی به الگوی خوابتان بیاندازید. در این مطلب به شما می گوییم که کمبود خواب چگونه روی کاهش وزن تاثیر می گذارد:

کمبود خواب عملکرد هورمون کنترل اشتها را مختل کرده و باعث می شود بیشتر بخورید

تحقیقی که در مجله the Journal of Sleep منتشر شده است، نشان داد که حتی یک شب خواب ناکافی باعث افزایش هورمون گرسنگی (گرلین ghrelin) در بدن می شود. طبق گفته های محققان، کمبود خواب در چندین شب باعث افزایش وزن می شود (به دلیل افزایش اشتها). یک تحقیق دیگر می گوید خواب ناکافی باعث پایین آمدن سطح لپتین می شود. لپتین هورمونی است که باعث می شود از غذاخوردن دست بکشید.

کاهش-وزن

خواب ناکافی باعث به بدن استرس وارد کرده و هضم و سوخت و ساز را کند می کند

تحقیقی که در این زمینه انجام شده نشان داده که حتی نخوابیدن برای مدت کوتاهی سطح هورمون استرس (کورتیزول) را در بدن بالا می برد. وقتی بدن تحت استرس باشد، در حالت مبارزه قرار گرفته و زنده ماندن شما را بالاتر از هر چیزی قرار می دهد. در این حالت، بسیاری از عملکردهای بدن مثل هضم و سوخت و ساز کند شده و زمانی که استرس شدید باشد به طور کامل از کار می افتند. این امر به شما اجازه کاهش وزن نمی دهد، زیرا بدن با سوخت و ساز غذاها را برای انرژی استفاده کرده و در نهایت کالری ها را می سوزاند.

کمبود خواب روی مقاومت انسولین تاثیر گذاشته و باعث افزایش وزن و دیابت می شود

یک تحقیق دیگر نشان داده است که پنج ساعت خوابیدن در طول شبانه روز، مقاومت انسولین را به شدت کاهش می دهد. انسولین هورمونی است که لوزالمعده ترشح کرده و عملکرد آن این است که قند را به سلول ها می رساند، پس سلول ها از آن برای انرژی استفاده می کنند. اگر مقاومت انسولین در بدن شما افزایش پیدا کند، سلول های بدن شما دیگر پذیرای انسولینی که تولید شده نیستند و قندی که مصرف می کنید توسط سلول ها دریافت نمی شود. این امر باعث تجمع قند در رگ های خونی شده و در نهایت به افزایش وزن منجر می شود.

منبع: نوین زی

Share the post "کمبود خواب بزرگترین عاملی است که جلوی کاهش وزن را می گیرد!"

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • E-mail

Related posts:

  1. چرت زدن به مدت ۳۰ دقیقه می تواند اثرات کمبود خواب را از بین ببرد
  2. مهم ترین نکات از علائم کمبود خواب
  3. کمبود خواب باعث چاقی می‌شود
  4. ۶ عاملی که میل جنسی را کاهش می دهند
Tweet کمبود خواب بزرگترین عاملی است که جلوی کاهش وزن را می گیرد! - تصویر 2
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه