آلرژی پاییز وقتی که هوا سردتر بشه تبدیل به یه مشکل میشه، در بسیاری از افراد مبتلا به این نوع آلرژی ها، گرده های موجود در فضای باز باعث آبریزش بینی و چشم و عطسه میشن.

آلرژی پاییز وقتی که هوا سردتر بشه تبدیل به یه مشکل میشه، در بسیاری از افراد مبتلا به این نوع آلرژی ها، گرده های موجود در فضای باز باعث آبریزش بینی و چشم و عطسه میشن.
آلرژی به خاطر یه نقص در سیستم ایمنی بدن اتفاق میفته که در اون بدن مورد حمله مواد خارجی مثل گرده گیاهان قرار میگیره، درست مثل موقعی های که باکتری ها و ویروس های بهش حمله میکنن.
این حملات در طول ماه های فصل پاییز رایجه مثل آلرژی هایی که در بهار اتفاق میفتن، اما خبر خوب اینکه که میشه از این آلرژی های پیشگیری کرده و نشانه های ناراحت کننده اش رو در طول این فصل کاهش داد.

چگونه به آلرژی های فصل پاییز مبتلا نشویم؟

  • عواملی که باعث ایجاد آلرژی در شما میشن رو بشناسین تا بتونین تا جایی که ممکنه در طول فصل پاییز کارهای لازم رو برای دور شدن از اونا انجام بدین.

-برخی از رایج ترین عوامل آلرژی زای فصل پاییز عبارتند از قارچ، علف های هرز، درختان و علف هایی که در پاییز گرده افشانی میکنن. آلرژی ها ممکنه از یه محل به محل دیگه متفاوت باشن، به طوری که عامل ایجاد آلرژی در شما در یه منطقه نسبت به یه منطقه دیگه مشکل زیادی براتون ایجاد نکنه. پزشک میتونه از طریق ردیابی زمان هایی که علائمتون بدتر میشه یا انجام یه تست آلرژی در مطبش بهتون کمک کنه تا عوامل ایجاد آلرژی در خودتون رو بشناسین.

  • تا جایی که ممکنه در طول روز یا سال که علائم حساسیتتون به بالاترین حد خودش میرسه دوری کنین.

-میتونین با موندن در خونه در طول زمان هایی که میزان گرده ها در هوا به بیشترین حد خودش میرسه (اوایل صبح و شب) از این مواد آلرژی زا دور بمونین. اگه بیرون از خونه کار دارین، ماسک بزنین تا از استنشاق بیش از حد گرده ها و ورودشون به ریه ها جلوگیری کنین. بعد از اینکه بیرون از خونه کارتون رو انجام دادین دوش بگیرین و موهاتون رو بشورین.
-با بسته نگه داشتن پنجره ها و به کار انداختن تهویه وقتی که هوا بیش از اندازه گرم میشه میتونین داخل خونه و ماشین هم از عوامل آلرژی زای پاییز دوری کنین. شاخه های اضافی درختان اطراف خونتون رو ببرین تا فاصله لازم بین خونه و مواد آلرژی زا حفظ بشه.

  • از شستشو دهنده های مخصوص بینی برای از بین بردن ذرات گرده ها در مجرای بینی و کاهش التهاب استفاده کنین. با شستشوی مداوم بنین میتونین به طور موثر مجرای بینی رو در این فصل پاک نگه دارین.
  • قبل از اینکه پاییز شروع بشه یا وقتی که علائم اولیه در حال پدیدار شدن هستن درباره داروهای ضدآلرژی با دکترتون مشورت کنین تا هر چه زودتر این داروها رو دریافت کرده و بهتر بتونین علائم آلرژی رو کنترل کنین.

-شناخته شده ترین داروهایی که برای جلوگیری از علائم آلرژی استفاده میشه آنتی هیستامین و دکونژستان است. کار آنتی هیستامین جلوگیری از تولید هیستامین هاست (ماده تولید شده توسط بدن وقتی که یه واکنش آلرژیک رخ میده.) کار دکونژستان پاکسازی احتقان بینیه و میتونه همراه با اسپری بینی هم تجویز بشه.
-یکی دیگه از گزینه های داروهای ضدآلرژی “لوکوترین” است. این داروها از رها شدن لوکوترین توسط بدن جلوگیری میکنن و باعث کاهش التهاب و ورم غشا مخاطی بینی میشن. نام تجاری برای این داروها عبارتند از Singulair یا Accolate و فقط با نسخه دکتر قابل دسترسی هستن.

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه