چهار ویژگی سالن کارنامه نشر - اشعری یاد بهمن دُری را زنده کرد!

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

چهار ویژگی سالن کارنامه نشر - اشعری یاد بهمن دُری را زنده کرد! - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی، مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران سالن یاس نمایشگاه کتاب 93 صبح امروز سه‌شنبه 20 خرداد با حضور چهره‌های فرهنگی و مسئولان نشر کشور در سالن مهر حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سخنانی با اشاره به سابقه شکل‌گیری این مجمع و برپایی سالن یاس توسط این مجمع در سال‌های اخیر، گفت: برای برپایی سالن یاس (کارنامه نشر)، 12 هزار عنوان کتاب توسط مجمع ناشران انقلاب اسلامی خریداری شد که طی 11 روز در نمایشگاه به نمایش عموم گذاشته شده بود. هر چند برنامه‌ریزی ما برای خرید 16 هزار عنوان کتاب منتشرشده در سال 92 بود.

وی از همکاری 60 نفر در طرح سالن یاس نمایشگاه امسال کتاب تهران سخن گفت و افزود: 17 گروه ترویجی از گروه‌های خودجوش مردمی هم با ما در برپایی سالن کارنامه نشر همکاری کردند.

به گفته نیلی، در این سالن کتاب‌های منتشرشده در سال 92 در حوزه‌هایی مانند علوم انسانی، علوم و اسلامی، طب، تغذیه، دفاع مقدس، بیداری اسلامی و فلسطین ارائه شده بود.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی همچنین از برگزاری 62 برنامه فرهنگی از جمله میزگردها و نشست‌ها و نقد و بررسی کتاب‌ها برگزار شد و روزانه 6 برنامه در سالن کارنامه نشر برپا شد.

در ادامه علی‌اکبر اشعری رئیس اسبق سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سخنانی با بیان اینکه برپایی نمایشگاه کتاب، مزایا و البته اشکالاتی دارد، گفت: باید دید در تدابیری که برای خروج اقتصاد نشر از وضعیت بیماری که به آن مبتلاست، می‌انیشیم، نمایشگاه کتاب کجای این تدابیر است؟ ما در بررسی‌های میدانی و پژوهشی، مشکلاتی را که نحوه برگزاری نمایشگاه کتاب دارد، احصا کرده‌ایم و خروجی این است که ما در عین اینکه جشنواره‌ای تحت عنوان نمایشگاه کتاب برگزار می‌کنیم تا فرصتی شود که همه مردم در یک مکان و زمان حضور پیدا کنند و کتاب‌های مورد نیازشان را تهیه کنند، متاسفانه نبود یکسری تمهیدات و مقدمات، باعث می‌شود استفاده از نمایشگاه تا حدی کاهش پیدا می‌کند.

وی سپس برپایی سالن یاس را فرصتی ارزیابی کرد که مراجعه کنندگان به نمایشگاه کتاب با انگیزه و بررسی و شناخت بیشتری به تهیه منابع مورد نیاز خود از نمایشگاه دست بزنند ولی متاسفانه سالن یاس الان به گونه‌ای است که در معرض دید و بازدید همه مردم نیست.

اشعری بار دیگر به موضوع نحوه برپایی نمایشگاه کتاب تهران پرداخت و افزود: باید در دو بُعد درباره نمایشگاه کتاب تهران فکر شود؛ زمانی که نمایشگاه شروع شود و اولین دوره‌اش برگزار شد، این همه فروشگاه کتاب نبود و لذا به نظر می‌رسد وزارت ارشاد و ناشران پرکار باید درباره آینده یک مطالع جدی داشته باشند و هر نوع تصمیم‌گیری درباره انتشار کتاب و به تبع آن برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، باید منتهی به نوعی آینده‌نگری نسبت به صنعت نشر باشد.

مدیر سابق پروژه باغ کتاب تهران افزود: من البته اصلاً حرف معاون اسبق فرهنگی وزارت ارشاد [بهمن دُری اخوی] را که گفته بود 3 تا 4 درصد کتاب‌های کشور ما ارزش مطالعه دارند، قبول ندارم ولی این را هم به چشم خودم می‌بینم که خیلی از کتاب‌های ما سهمی در پیشرفت علمی و ارتقای فرهنگ عمومی در کشور ندارند. این وظیفه ناشران است که برای این حوزه چاره‌اندیشی کنند و باید کاری کرد که نشر کشور یک نشر خنثی نباشد.

وی حضور کتاب‌های ایران را در بازارهای جهانی هم مهم خواند و گفت: متاسفانه دنیا هنوز هم ما را تنها با حافظ و سعدی و مولوی و عطار و خیام می‌شناسد، توقف در این شخصیت‌ها که البته بزرگی آنها بر کسی پوشیده نیست، خوب نیست هر چند واقعیت این است که بعد از انقلاب اسلامی، آنقدر آثار ارزنده تولید شده است که اگر در جهان معرفی شوند، کمک بزرگی به تنویر افکار عمومی و توسعه مرزهای فکری انقلاب اسلامی می‌کند.

اشعری همچنین به دست‌اندرکاران مجمع ناشران انقلاب اسلامی پیشناد کرد یک سرای ترجمه راه‌اندازی کنند.

در این برنامه علیرضا مختارپور قهرودی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و عضو هیئت امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سخنانی گفت: کاری که در سال‌های اخیر در سالن یاس صورت گرفته است، گام‌هایی است رو به جلو و تجربه‌های خیلی خوبی در حوزه‌های کاربردی بوده است اما هنوز هم با یک نمایشگاه طراز، فاصله دارد. البته مهم این است که این کار توسط گروهی از جوانان متدین و متعهد انجام شده است؛ جوانان و نوجوانانی که رهبر معظم انقلاب به آنها امید بسته‌اند.

مختارپور نیز پیشنهاد کرد تجربه سالن یاس برای آثار مربوط به کودکان و نوجوانان و با محوریت سه ضلع مربیان و معلمان، اولیا و کودکان و نوجوانان، بازسازی و انجام شود چرا که به گفته دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، آثار بسیار مهمی در ترویج کتابخوانی و توجه به کتاب و مطالعه خواهد داشت.

در این برنامه محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و عضو هیئت امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی در سخنانی ضمن تقدیر از دست‌اندرکاران برپایی نمایشگاه امسال کتاب تهران، گفت: یکی از نقدهای ما به نمایشگاه کتاب این است که تکلیف آن باید معلوم شود که آیا نمایشگاه است یا فروشگاه؟ متاسفانه این مسئله هر سال هم جدی‌تر می‌شود و طوری شده که استفاده از نمایشگاه برایمان سخت‌تر شده ولی خوشبختانه سالن یاس خلی کمک کرده و ما هر ساله با استفاده از این سالن می‌فهمیم چه کتاب‌هایی منتشر شده است.

وی معرفی کتاب‌های خوب را بسیار مهم دانست و با بیان اینکه سالانه بین 10 تا 15 هزار عنوان کتاب بجز کتاب‌های آموزشی و کمک درسی در کشور منتشر می‌شود، خواستار آن شد که مجمع ناشران انقلاب اسلامی در معرفی این کتاب‌ها و البته بهترین‌های آنها به مردم، تلاش کنند.

در این برنامه همچنین سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی گفت: بحث نمایشگاه کتاب همواره با این سوال و نقیصه مواجه بوده که جنبه فروشگاهی آن بر جنبه نمایشگاهی غلبه دارد. امسال هم طبیعتاً با توجه به شرایط خاصی که در حوزه اقتصاد نشر بود، نمی‌شد به این حوزه ضربه‌ای وارد شود و ضرورت داشت حرکت‌هایی که برای تقویت نمایشگاه اتفاق می‌افتاد، با نگاه تقویت آن باشد و نه تضعیف جنبه فروشگاهی آن. برآوردهایی هم که داشته‌ایم، نشان می‌دهد که در همین امسال تغییرات جدی در عرصه اقتصاد نشر به وقوع پیوسته است.

وی افزود: البته با این نگاه که چگونه می‌شود ابعاد نمایشگاهی نمایشگاه کتاب را هم تقویت کرد، ایده‌هایی داده شد و این ایده‌ها تقویت شد و قالب‌های متنوعی هم تجربه شد که یکی از آنها سالن یاس بود و قرار بر این شد که فترت پارسالِ این سالن از بین برود و این سالن تقویت شود. سالن یاس، چند ویژگی داشت که جزو نقاط امتیاز آن بود و امیدواریم این تجربه تعمیق و تکمیل شود؛ اول اینکه امکان دسترسی به کتاب‌های سال را به سهولت فراهم می‌کرد. ویژگی دوم طبقه بندی موضوعی و موضوع‌محوری به جای ناشرمحوری کتاب‌ها بود. ویژگی سوم هم وجود مشاورانی بود که به مردم در انتخاب کتاب‌ها کمک می‌کردند.

صالحی اضافه کرد: این مسئله که ذوق کتاب و لذت کتابخوانی پدید نمی‌آید، به خاطر آن است که کتاب، مشاورانِ کمی دارد؛ ایجاد تخصص‌ها و گرایش‌های کتاب می‌تواند به چرخه نشر کشور کمک کند و به نظر می‌آید باید به طور جدی روی آن فکر کرد. در سالن یاس، در هر حوزه‌ای مشاورانی بودند که اینها با آثار آشنا بودند. مزیت دیگر این سالن، به وجود آمدن نوعی سیرهای مطالعاتی بود، اینکه من بعد از خواندن فلان کتاب، کدام اثر را بخوانم بهتر است. همین سیرهای مطالعاتی است که لذت مطالعه را استمرار می‌دهد و این کمکی بود به اینکه افراد بدانند چرخه مطالعه، یک چرخه دائمی است. من امیدوارم سال آینده، یک نمایشگاه کتاب با وجوه قویتر نمایشگای و یک سالن یاسِ خوشبوتر و معطرتر و یاس‌تر داشته باشیم.

در پایان این برنامه یک لوح تقدیر به صورت نمادین به دست‌اندرکاران برپایی سالن یاس بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اهدا شد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه