تا حالا متوجه شدین که وقتی شروع به خوردن چیبس، پفک و تنقلات نمکی دیگه میکنین، متوجه میشین که نمیتونین متوقف بشین؟ به خوندن این مطلب ادامه بدین تا بدونین هر روز چقدر نمک باید مصرف کنین و ولع نمک چیه.

تا حالا متوجه شدین که وقتی شروع به خوردن چیبس، پفک و تنقلات نمکی دیگه میکنین، متوجه میشین که نمیتونین متوقف بشین؟ به خوندن این مطلب ادامه بدین تا بدونین هر روز چقدر نمک باید مصرف کنین و ولع نمک چیه.

مصرف توصیه شده
متخصصان میگن بدن انسان هر روز به ۱۵۰۰ تا ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم نیاز داره تا عملکردی عادی داشته باشه. اما افراد بالای ۴۰ سال که از فشار خون یا دیابت رنج میبرن باید مصرف نمک رو به زیر ۱۵۰۰ میلی گرم در روز کاهش بدن.

تحقیقات نشون دادن که متوسط مصرف نمک در روز در بزرگسالان ۳۹۵۰ میلی گرمه.

چرا ولع نمک دارید؟

 

عوامل تکاملی
در زمان های ماقبل تاریخ، نمک به راحتی در دسترس نبوده و فقط افرادی که نزدیک دریا زندگی میکردن بهش دسترسی داشتن. در هر حال، نمک برای بدن انسان لازمه تا به درستی کار کنه، پس برای تضمین اینکه ما به اندازه کافی نمک دریافت میکنیم در مغز عصب هایی وجود داره که باعث میشه ما از مزه غذاهای نمک دار لذت برده یا حتی ولع نمک داشته باشیم.

امروزه نمک هم ارزونه و هم در دسترس، پس قطعا باید اون رو به غذاتون اضافه کنین اما در عین حال باید حواستون باشه که بیش از حد نمک مصرف نکنین.

عادت
خیلی از افراد با غذاهای پر نمک بزرگ میشن، پس مصرف زیاد نمک براشون عادتی میشه که نمیتونن ترکش کنن. این عادت در گذر زمان رشد کرده و به این رفتار تبدیل میشه که فرد بدون چشیدن غذا بهش نمک اضافه میکنه.
برای از بین بردن این عادت، غذاها رو با نمک کمتری نسبت به مقداری که معمولا استفاده میکنین پخته و وقتی غذا سرو شد اون رو بچشین. از طعم دهنده های دیگه مثل گشنیز، لیمو، نعناع، جعفری و دیگر ادویه جات و ترشی جات استفاده کنین تا غذاتون خوشمزه بشه.

کمبود مواد معدنی
بدن شما به کلسیم، سدیم، منیزیم، روی و مواد معدنی دیگه نیاز داره تا به درستی کار کنه. یکی از دلایلی که در مصرف نمک ولع دارین اینه که نیاز بدن شما به مواد مغذی تامین نشده و کمبود مواد معدنی دارین.

میتونین این کمبود رو با مصرف میوه ، سبزیجات و گوشت بدون چربی جبران کرده و اگه لازمه از مکمل های دارویی (با مشورت پزشک) استفاده کنین.

بارداری
زنان باردار گاهی متوجه میشوند که غذاهای خاص یا طعم دار رو هوس می کنن. این هوس میتونه به علت تغییرات هورمونی یا کمبود مواد مغذی در بدن باشه. هوس کردن غذاهای نمک دار میتونه به علت کمبود سدیم باشه، چون حجم خون زن در طول دوره بارداری افزایش پیدا کرده و در نتیجه بدنش به سدیم بیشتری احتیاج داره تا اون رو کنترل کنه.

زنان میتونن این ولع رو با مصرف تنقلات سالم مثل سیب زمینی پخته یا پاپ کورن نمکی کنترل کنن.

کم آبی
بیشتر افراد میدونن که سدیم باعث حفظ آب میشه، اما نمیدونن که این ویژگی حیاتی چطور برای بقا کار میکنه. با حفظ آب، سدیم تضمین میکنه که به اندازه کافی آب در بدن باقی مونده و به همه سلول ها آبرسانی بشه. وقتی دچار کم آبی بشین، بدن به سدیم بیشتری نسبت به همیشه نیاز پیدا کرده تا تضمین کنه که سلول ها دوباره آبرسانی میشن.

ورزش ، مصرف الکل، قرار گرفتن در معرض گرما و یه رژیم غذایی پر نمک میتونه به کم آبی منجر بشه. برای پیشگیری از کم آبی، مطمئن شین که در طول روز مقدار زیادی آب مینوشین، بخصوص اگه بیرون میرین یا ورزش میکنین.

اختلالات آدرنال
ولع نمک میتونه نش��نه اختلالات آدرنال مثل بیماری آدیسون (Addison’s disease) باشه.

اگه ولع نمک در شما با خستگی، سیاهی دور چشم یا دیگر نشانه های فیزیکی همراه، باید بهش توجه کرده و سطح آدرنال و کورتیزول رو چک کنین.

منبع: نوین زی

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه