چرا هنوز میراث ایرانی بلاتکلیف است؟

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

مجید شفیعی، نویسنده کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: حق نشر «پهلوان سالار» از سوی انتشارات شباویز به ناشران ایتالیایی و کره‌ای و حق نشر کتاب «روباه و غازهای وحشی» و «لطیفه‌های بهارستان» از سوی همين مؤسسه به یکی از ناشران کره‌ای واگذار شده است.

شفیعی همچنین گفت: به تازگی کتاب «حکایت خیره‌سران» در انتشارات منادی تربیت به چاپ پنجم و کتاب «شاهزاده بابل» توسط همین مؤسسه‌ انتشاراتی به چاپ دوم رسیده است. کتاب «لطیفه‌های شیرین زهرالربیع» نیز در قطع و شکل جدید توسط انتشارات پیدایش به چاپ چهارم خواهد رسید.

او رمان «کابوس ماهان» را یکی از کارهای پرفروش کانون دانست و افزود: پیش از این توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده بود، به گزارش بخش بازرگانی اين مؤسسه، جزو پرفروش‌های کانون در نمایشگاه کتاب شد و بنا بر گزارش دبیرخانه‌ى ساماندهی منابع آموزشی برای مقطع متوسطه به عنوان کتاب مناسب انتخاب شده است. این کتاب نامزد کتاب فصل هم بود.

به گفته شفیعی، «کابوس ماهان» رمانی برای نوجوانان است و در واقع یک اثر تاریخی فانتزی است که توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قالب مجموعه «رمان نوجوان امروز»‌ به چاپ رسید.این رمان یک شخصیت محوری دارد که پس‌زمینه این شخصیت در «هفت‌پیکر» نظامی وجود دارد و من البته مواردی به این شخصیت اضافه کرده‌ام. وقایع داستان رمان در زمان خوارزمشاهیان می‌گذرد. البته تاریخ بهانه‌ای برای ذکر موارد مورد نظرم در قالب داستان بوده است. شخصیت محوری کار، ماهان نام دارد و طبیب مخصوص خوارزمشاه است. او تعدادی صندوقچه دارد که این صندوقچه‌ها در اصل، نماد هستند و مردم درد دل‌های خود، رازها و رویاهایشان را برای آن‌ها واگویه می‌کنند.

این نویسنده در ادامه گفت: صندوقچه‌ها به‌گونه‌ای می‌خواهند دردها و آلام مردم را کاهش بدهند. همان‌طور که اشاره کردم، پس‌زمینه شخصیت ماهان در هفت پیکر نظامی وجود دارد ولی «کابوس ماهان» نه یک اثر بازنویسی است و نه بازآفرینی بلکه برای شخصیت مورد نظر، فضا، داستان و موقعیت جدیدی آفریده‌ام. پروسه نگارش این رمان را حدود یک سال پیش آغاز کردم. البته طرح آن را اواخر سال 90 به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ارائه کرده بودم که مورد تائید واقع شد.

مجید شفیعی از وضعیت نشر«مجموعه قصه‌های میراث ایرانی» اگلایه کرد و گفت: با وجود بستن قرارداد با ناشر و گذشت مدت مدید هنوز این مجموعه منتشر نشده است. این مجموعه بالغ بر 10 قصه است که بر اساس بناهایی که در کشورمان به ثبت یونسکو رسیده‌اند، نوشته شده‌، ولى با این‌که ویرایش کل مجموعه و نیز تصویرگری چند فریم آن انجام شده، هنوز به چاپ نرسیده است. انتشارات چکه مسئولیت نشر این مجموعه را بر عهده دارد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه