پیشگیری از مهاجرت نخبگان پزشکی با اجرای یک طرح جدید

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

دکتر سیدحمید جمال الدینی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی در گروه علوم پزشکی از دیپلم و از طریق کنکور سراسری اقدام مناسبی است که می تواند به تحول مهمی در این حوزه منجر شود.

وی افزود: یکی از دلایل اهمیت این شیوه پذیرش است که به یکی از زمینه های لازم برای تربیت و پرورش استعدادهای درخشان توجه کرده است و می تواند آنها را به سمت علایق اصلی جذب کند. در عین حال به تقویت عوامل انگیزشی در راستای نیاز کشور و کاهش جاذبه های کاذب در انتخاب رشته های تحصیلات تکمیلی منجر شود.

جمال الدینی اظهار داشت: متاسفانه واژه «دکتر» به خاطر محدود بودن به رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی از مرحله کنکور، عامل انگیزشی کاذبی برای گروهی از افراد که دارای پتانسیل های بین رشته ای بودند، ایجاد کرده است . این ضعف به خاطر عدم وجود رشته های دیگر به صورت دکتری پیوسته و عدم امکان تغییر مقطع در رشته های وزارت بهداشت به صورت بارز وجود داشت.

وی افزود: مواردی زیادی وجود دارد که افراد به پزشکی علاقه ای ندارند اما واژه دکتر آنها را مجبور می کند این رشته را انتخاب کنند. همچنین افراد با استعدادی هستند که تنها با اختلاف چند نمره و تراز پایین تر در لیسانس پذیرفته شده اند و امکان تحصیل در مقطع دکتری را نیافته اند و همین عامل سرکوب علایق آنها شده است. حال با این نحوه پذیرش این امکان برای آنها نیز فراهم می شود.

مشاور توانمندسازی و نوآوری بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: ایجاد رشته های دکتری پیوسته به ویژه با رعایت الزامات توسعه بین رشته ای، توجه خاص به ورودی ها حتی با قراردادن مصاحبه و تربیت با نگاه بین رشته ای توسط اعضای هیات علمی مجرب می تواند به بارور شدن هرچه بهتر استعدادهای برتر و نخبگان بیانجامد.

وی اضافه کرد: به ویژه در رشته های مورد نیاز کشور از جمله بیومکانیک، بیو انفورماتیک، بیو الکترونیک، اقتصاد سلامت، حقوق سلامت، علوم شناختی، طب بازساختی و ... می تواند بستری مناسب برای شناسایی و گرایش استعدادهای برتر رشته های ریاضی، علوم انسانی و هنر به رشته های علوم تجربی باشد.

جمال الدینی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه این شیوه پذیرش در راستای نقشه جامع علمی کشور و سیاست های ابلاغی کلان مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری است.

وی گفت: همچنین این شیوه می تواند ظرفیت خوبی برای تدوین دوره های کوتاه مدت در مراکز تحقیقاتی و آموزشی پیشرفته دنیا را برای دانشجویان این مقطع ایجاد کند و به عامل مهمی در جلوگیری از مهاجرت نخبگان بدل شود. چرا که این افراد پیش از این چون این مقطع وجود نداشت افراد پس از تحصیل در دوره لیسانس یا فوق لیسانس مهاجرت می کردند اما اکنون می توانند از دوره های کوتاه مدت در حین تحصیل در مراکز پیشرفته دنیا استفاده کنند.

مشاور توانمندسازی و نوآوری بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: این شیوه پذیرش می تواند به تحولی پایدار در حوزه آموزش منجر شود و در عین حال با وجود تجربه های موفقی مانند بیوتکنولوژی فارغ التحصیلان این مقاطع به صورت خودکار هم جذب می شوند و هم کارآفرین خواهند شد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه