پیشنهاد بازگشت نمایشگاه کتاب به محل دائمی نمایشگاه‌ها غیرکارشناسی است

پیشنهاد بازگشت نمایشگاه کتاب به محل دائمی نمایشگاه‌ها غیرکارشناسی است - تصویر 1

علی‌اکبر اشعری که تا چندی پیش مدیریت پروژه باغ کتاب تهران را بر عهده داشت در گفتگو با خبرنگار مهر، ابتدا درباره آخرین وضعیت این پروژه گفت: باغ کتاب در حال حاضر به بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و تا پایان سال به طور کامل ساخته خواهد شد.

اشعری که اواخر اسفند 92 در نامه‌ای به شهردار تهران از وی خواسته بود هیئت امنای باغ کتاب را معرفی کند تا با تعیین هیئت مدیره و انتخاب مدیرعامل از میان آنان، امور این پروژه را پیش ببرند، گفت: هنوز هیئت امنای باغ کتاب تعیین نشده‌اند و گرچه من نمی‌دانم مبنای آقای قالیباف برای تعیین این افراد چه خواهد بود، ولی فکر می‌کنم این اتفاق به زودی بیفتد و هیئت امنای باغ کتاب به زودی انتخاب شوند.

وی سپس درباره پیشنهاد اخیر وزیر ارشاد برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در محل دائمی نمایشگاه‌های پایتخت، با بیان اینکه من دو روز پیش در صحبتی با آقای صالحی (معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه کتاب تهران) تاکید کردم که با مسائلی در این حد از اهمیت باید با نگاه کارشناسانه برخورد شود، افزود: علاوه بر این، خوب است از مردم هم پرسیده شود که آنها از میان گزینه‌‌هایی که از قبل برای برگزاری نمایشگاه کتاب مطرح بود یعنی مصلی، شهر آفتاب، چیتگر، پرند و باغ کتاب، کدام یک را بهتر ارزیابی می‌کنند؟

اشعری ادامه داد: ما سال 89 این کار را انجام دادیم و طی یک نظرسنجی مفصل از مراجعه کنندگان به نمایشگاه کتاب که در واقع بهترین جامعه آماری در این خصوص هستند، سوال کردیم و آنها هم با درصد بالایی، باغ کتاب را انتخاب کردند. ما وقتی صحبت از نمایشگاه کتاب می‌کنیم، فقط از فضایی که بشود کتاب‌ها را در قفسه‌ها چید، صحبت نمی‌کنیم، هزاران نیاز جانبی در یک نمایشگاه وجود دارد از دسترسی مکانی گرفته تا موارد ریز و درشت دیگر. طبیعی است این امکان تنها در وسط شهر وجود دارد و در مرکز تهران هم ما بجز تپه‌های عباس آباد، جای دیگری برای برگزاری نمایشگاه نداریم.

وی لزوم مطالعات آینده‌نگرانه و استفاده از امکانات موجود در مکان‌هایی مانند باغ کتاب را برای برپایی نمایشگاه‌های کتاب یادآور شد و افزود: زمانی که نمایشگاه کتاب آغاز شد، ما نه شهر کتاب‌های فعلی را داشتیم و نه فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب از قبیل ترنج را و باید بررسی کرد که با ورود این مسائل به حوزه کتاب، آیا نمایشگاه کتاب باید به همان شکل قدیمی و سنتی خود و در حالت یک فروشگاه بزرگ کتاب برگزار شود؟ این یک معادله چندمجهولی است و باید بررسی دقیقی در مورد آن بشود و لذا معتقدم پیشنهاد اخیر وزیر محترم ارشاد در مورد مکان نمایشگاه کتاب تهران غیرکارشناسانه است.

اشعری در عین حال گفت: در صورتی که مسئولان مربوطه در خصوص برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در باغ کتاب به توافق برسند، برای تامین 120 هزار مترمربع فضای مفید نمایشگاهی مورد نیاز، لازم است در میدان فرهنگ حوالی باغ کتاب که فضایی است به وسعت 4.5 هکتار و قرار است پارکینگی چندطبقه برای دسترسی به مجموعه‌های فرهنگی واقع در تپه‌های عباس آباد ساخته شود، دو طبقه هم به فضای نمایشگاهی اختصاص یابد که وسعت آن حدود 90 هزار مترمربع خواهد بود که می‌توان نام آن را «محل دائمی نمایشگاه‌های فرهنگی شهر تهران» گذاشت.

وی مشکلات محل دائمی نمایشگاه‌های تهران را هم برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران یادآور شد و افزود: در دوره‌ای که حجم مراجعه کنندگان به نمایشگاه کتاب نهایتاً 2، 3 میلیون نفر بود، این نقطه از تهران قفل می‌شد و به خاطر همین مشکلات بود که شهرداری تهران و دولت وقت به این نتیجه رسیدند که نمایشگاه از این مکان برود حالا که بالغ بر 5 میلیون نفر به نمایشگاه می‌آیند، بجز ضرر چه انتفاعی در برگزاری مجدد نمایشگاه در این مکان هست؟!

به گزارش مهر، اخیراً وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین تجلیل از نهادها و سازمان‌های همکار در برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفته است: «به همکارانم در وزارت ارشاد توصیه می‌کنم از هم‌اکنون محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران را برای برپایی نمایشگاه کتاب تهران سال آینده هماهنگ و آماده کنند. تصور برپایی نمایشگاه کتاب تهران در شهر آفتاب اشتباه است چرا که ظرفیت لازم را ندارد.»

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه