پیام اظهارات رئیس جمهور درباره ممیزی کتاب چه بود

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، رئیس جمهور روز گذشته در آئین گشایش بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، به بیان نکاتی پیرامون مسئله ممیزی کتاب و نظارت بر امر انتشار کتاب پرداخت. حسن روحانی از جمله بر لزوم ایجاد فضای امن و آزاد ضمن احترام و رعایت اصولی مانند فرهنگ دینی، چارچوب امنیت ملی، منافع ملی، توجه به هویت اسلامی و ملی و دینی، تاکید کرد.

وی گفت: «نمی‌توان آنچنان دروازه‌ها را باز کرد تا هر خرافه‌ای به نام کتاب در اختیار دیگران قرار گیرد، یا هر سخن افراطی به نام کتاب یا به نام دین و انقلاب در اختیار نوجوانان و جوانان ما قرار گیرد و نمی‌توان آنچنان سختگیرانه عمل کرد که برای مؤلف و ناشر هر روز زحمت ایجاد کرد و ورود در کوچه‌های پرپیچ و خم در برابر آنها قرار داد.»

رئیس جمهور همچنین در خصوص مسئله ممیزی کتاب تاکید کرد: «اصول ما برای نشر، باید کاملاً شفاف، روشن و کوتاه باشد، اگر نظارت‌ها سلیقه‌ای شود آن وقت چاپ اول مجاز، چاپ دوم ممنوع و چاپ سوم مستحب می‌شود، چون سلیقه‌ای است. خدا نکند که روزی این گونه موضوعات جناحی شود و منافع شخص، گروه و جمع مدنظر قرار گیرد.»

افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

ارشاد به ضوابط عمل می‌کند

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که فکر نمی‌کنید اظهارات اخیر رئیس جمهور در خصوص نظارت بر کتاب، حاوی این پیام باشد که در حال حاضر این نظارت به همین شکل یعنی سلیقه‌ای اِعمال می‌شود؟ گفت: خیر، سخنان آقای رئیس جمهور حاوی چنین پیامی نیست، در واقع ایشان سیاست‌هایی را که دولت در این زمینه دنبال می‌کند، بیان کردند و می‌گویند که ما نمی‌توانیم سلیقه‌ای عمل کنیم و باید بر اساس مبنا و معیار و ضوابطی خاص در این حوزه عمل کنیم.

وی افزود: فکر می‌کنیم آنچه اکنون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد عمل می‌شود، همان عملِ به ضابطه است، آن هم به طور شفاف و بدون هیچ اقدام سلیقه‌ای دیگر. الان هر کس که کتابش را به ما عرضه می‌کند، طبیعتاً اگر مشکلی داشته باشد، دقیقاً به او گفته می‌شود که این مشکل کجاست و با کدام قسمت از قانون چاپ و نشر که مصوب مجلس شورای اسلامی است، تعارض دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: خوشبختانه ما از این جهت که به نویسندگانمان و ناشرانمان اعتماد کرده‌ایم، الان خودِ آنها خیلی رعایت می‌کنند و ما کمتر کتابی داریم که گرفتار مسئله توقیف شود. انتشار ۷۲ هزار عنوان کتاب در سال گذشته که بخش عمده‌ای از آنها هم کتاب‌های چاپ اول بوده، نشان دهنده اقبالی است که از جانب نویسندگان صورت می‌گیرد و آنها احساس می‌کنند آنچه که می‌نویسند، بدون خُرده‌گیری‌های بی‌جا، مجوز نشر برایشان صادر می‌شود.

جنتی همچنین گفت: مسئله دوم این است که انگیزه بیشتری در ناشران پیدا شده که این کتاب‌ها را چاپ کنند و من فکر می‌کنم تعداد کتابخوان‌ها هم باید افزایش پیدا کرده باشد چون اگر ما کتابخوان نداشتیم، ناشران به چاپ این کتاب‌ها اقدام نمی‌کردند و حتماً مشتری دارند که این کتاب‌ها را چاپ می‌کنند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه