پشت پرده ماجرای - تداخل - درصنعت چاپ - چاپخانه‌های دولتی واگذار شوند

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، آخرین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی تخصصی علوم و فناوری چاپ با عنوان «نشست هم اندیشی چاپ، زنجیره تامین و زنجیره مصرف» به همت انجمن علمی فناوری چاپ ایران و به میزبانی واحد علوم و تحقیقات تهران دانشگاه آزاد اسلامی، صبح امروز چهارشنبه ۱۸ شهریور با حضور جمع زیادی از کارشناسان و صنعتگران و نیز معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مهمانسرای حافظ دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

ناصر آزاد عضو هیات علمی و معاون آموزش دانشکده مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری‌های زیاد در صنعت چاپ، گفت: اگر هزینه‌ها منطبق بر سرمایه‌گذاری باشد، سود حاصل خواهد شد و هزینه‌ها برگشت می‌خورد.

وی همچنین حرکت چاپخانه‌ها به سمت داشتن کارگرانی دانش‌محور را بسیار اثرگذار خواند و راه‌اندازی کلینیک چاپ را در کشور ضروری خواند.

صنعت چاپ

علیرضا یحیایی عضو هیات علمی دانشکده فنی و حرفه‌ای سما در قم و جانشین معاونت این دانشکده هم در سخنانی با بیان اینکه این دانشکده سه سال پیش راه‌اندازی شد اما از ۱۷ رشته‌ای که در آن تدوین شده بود، تنها ۲ رشته ایجاد نشد، گفت: متاسفم که بگویم این رشته‌ها طراحی چاپ و چاپ و نشر بود!

وی در عین حال آمادگی دانشکده فنی و حرفه‌ای سما قم را برای برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت، بلندمدت برای فارغ‌التحصیلان صنعت چاپ اعلام کرد.

مصطفی خوشابی مدیرعامل چاپ مینیاتور هم با بیان اینکه متاسفانه نظارتی بر ورود مواد اولیه بی‌کیفیت در صنعت چاپ صورت نمی‌گیرد، از کم بودن تعداد دوره‌های آموزشی بازاریابی صنعت چاپ انتقاد کرد.

غلامرضا شجاع مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان هم در این نشست از حضور نیافتن نمایندگان تشکل‌های صنفی حوزه صنعت چاپ در هم‌اندیشی‌های علوم و فناوری صنعت چاپ انتقاد کرد و در عین حال تلاش انجمن علمی فناوری چاپ را در این راستا شایسته تقدیر دانست.

وی همچنین از نبود تخصص کافی در میان اداره کنندگان اتاق اصناف و ارجحیت دادن صنوف به گفته او کم‌اهمیت در صنعت چاپ در این اتاق گلایه کرد و گفت: متاسفانه ت��کل‌‌های صنفی حوزه صنعت چاپ توان اداره این صنعت را ندارند.

به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان، موضوع تداخل صنفی که در ماههای اخیر به چالشی میان اتحادیه‌های مختلف حوزه صنعت چاپ تبدیل شده بود، به تحریک اتاق اصناف صورت گرفت.

وی صنعت چاپ را در ارائه سرویس به سایر صنایع بسیار اثرگذار ارزیابی کرد و گفت: ۲۵ درصد قطعات یک اتومبیل، نیازمند خدمات چاپی است. در حال حاضر پیشرفته ترین ماشین آلات صنعت چاپ در کشور ما وجود دارد اما در بدنه اصلی این صنعت، ما با فقر ماشین آلات روبرو هستیم.

صنعت چاپ

سلیمانی مدیر گروه چاپ موسسه علوم و فناوری پژوهشگاه رنگ و پوشش هم در سخنانی با تاکید بر پتانسیل های موجود در این موسسه آمادگی آن را برای ارائه خدماتش به صنعتگران حوزه چاپ اعلام کرد و از انجمن علمی فناوری چاپ ایران خواست تا تعاملی میان این موسسه دانش بنیان و بدنه صنعت چاپ فراهم کند.

همچنین جعفری از این موسسه پژوهشی با اشاره به نیاز مبرم فعالان صنعت چاپ به علم و دانش روز گفت: همیشه این بحث مطرح است که وزارت کار می تواند این چرخه را به حرکت در آورد یا وزارت ارشاد؟ اما بهتر این است که ما زاویه بحث را عوض کنیم؛ چرا ما خودمان پیشگام نباشیم ما باید در این خصوص به تربیت اپراتورهای دانش محور بیندیشیم.

وی همچنین با اشاره به ۱۰کارگاه طراحی که از سوی موسسه متبوعش در نمایشگاه سال گذشته صنعت چاپ و بسته بندی طراحی شده بود، گفت: متاسفانه از این میان فقط یک کارگاه تشکیل شد که این نشان دهنده تمایل اندک مخاطبان به یادگیری و فراگیری دانش روز است.

حسین محمد لو پیشکسوت عرصه مرکب سازی و مدیرعامل شرکت ایران شرکا هم در این نشست بر لزوم آموزش به عنوان یکی از مولفه های توسعه صنعت چاپ تاکید کرد و گفت: البته دانش حتما باید به صورت عمل در بیاید اگر چه صنعت چاپ ما هنوز استاد- شاگردی است اما باید از افراد با تجربه در این صنعت استفاده شود به این صورت که از تجربه های آنها برای علم سازی بهره برداری صورت بگیرد.

علی اصغر صلواتی مدیرعامل شرکت مرکب ایران هم در این نشست هم اندیشی تخصصی بر لزوم تقویت ارتباط بین تامین کنندگان و مصرف کنندگان محصولات چاپی تاکید کرد و گفت: ارتقا دانش اپراتورهای چاپ در تمامی سطوح این صنعت می تواند برخی از گره های آن را باز کند.

سید مصطفی قاسمی رئیس سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی هم در سخنانی در این نشست با اشاره به مطالعاتی که در این سازمان پیرامون حوزه صنعت چاپ انجام شده است افزود: سه نهاد می توانند نقش موثری در تحولات در این صنعت ایجاد کنند؛ دولت به عنوان یک نهاد حاکمیتی می تواند امور برنامه ریزی، نظارت، حمایت و هدایت را بر عهده بگیرد. وظیفه بخش خصوصی هم اجرای این برنامه ها است. با این حال اگر دولت در بخش خصوصی نقش های خود را با هم عوض کنند، کار بر زمین می ماند و یا حتی ممکن است نتیجه عکس دهد.

وی نقش سازمان های مردم نهاد را نیز در طرح مشکلات و ارائه راهکار برای حل آنها در صنعت چاپ را بسیار مهم خواند و گفت: سازمانهای مردم نهاد می توانند با نظارت بر کیفیت محصولات چاپی در مردم ایجاد تمایل و یا دلسردی نسبت به استفاده از این کالاها کنند.

صنعت چاپ

رئیس سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد همچنین نسبت به افزایش واردات محصولات چاپی در مورد پسا تحریم در صورت بی توجهی به تولید کنندگان داخلی و نیازهای آنها هشدار داد و گفت: پایه کار در صنعت چاپ، مسائل اقتصادی است و زیاده خواهی ها هم به این حوزه آسیب می زند. متاسفانه حوزه های خدمات گیری از صنعت چاپ در کشور دچار نابسامانی است و این باعث شده که حوزه چاپ دوره رکود را طی کند.

وی خواستار آن شد که چاپخانه های عظیم دولتی طی یک فرایند حمایتی به گفته او عزتمدارانه از سوی دولت در اختیار دست اندرکاران بخش خصوصی در صنعت چاپ قرار گیرد و گفت چه اشکالی دارد که بخش دولتی ۱۰ درصد خدماتش را هم به بخش خصوصی ارائه کند. امروزه نمی توان به صورت سنتی یک بنگاه عظیم را اداره کرد در این زمینه وظیفه ارشاد تهیه نرم افزارهای مدیریت پروژه در صنعت چاپ و ارائه آنها به دست اندرکاران این حوزه است.

تندیس

در پایان این نشست با اهدای تندیس از طرف انجمن علمی فناوری چاپ ایران، از سیدمصطفی قاسمی رئیس چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی، سعید علیرضایی از شرکت نورتک، حسین محمدلو پیشکسوت عرصه مرکب سازی و مدیرعامل شرکت ایران شرکا و کمال صادقی خبرنگار حوزه چاپ و نشر خبرگزاری مهر تقدیر شد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه