پایان کار نمایشگاه کتاب فرانکفورت - تجدید چاپ آثار صاحب تقریظ مقام معظم رهبری

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

پایان کار نمایشگاه کتاب فرانکفورت - تجدید چاپ آثار صاحب تقریظ مقام معظم رهبری - تصویر 1

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و ادب: مرور اخبار فرهنگی این هفته را با خبر مربوط به پایان نمایشگاه کتاب فرانکفورت آغاز می‌کنیم. شصت و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت ابتدای این هفته به کار خود پایان داد.

شصت و ششمین نمایشگاه بین���المللی کتاب فرانکفورت با برگزاری آئین افتتاحیه در روز 7 اکتبر (15 مهر) رسماً کار خود را آغاز کرد. امسال ایران برنامه‌ای متراکم برای حضور در این نمایشگاه 5 روزه داشت و سالن‌های 5.0، 3.0 و 4.2 از جمله سالن‌هایی بودند که ناشران ایرانی در آنجا غرفه داشتند.

اهدای جایزه صلح کتاب آلمان به جرون لنیر

در پایان این دوره برگزاری نمایشگاه فرانکفورت همچنین جایزه صلح کتاب آلمان به جرون لنیر اهدا شد. به این ترتیب روز یکشنبه 20 مهر در روز پایانی نمایشگاه کتاب فرانکفورت، جایزه صلح کتاب آلمان به جرون لنیر برنده سال 2014، اهدا شد.

جرون لنیر از پیشگامان اینترنت، نویسنده، موزیسین و هنرمند روز یکشنبه به خاطر «برخورد علمی‌اش نسبت به طلوع عصر دیجیتال» برنده جایزه صلح صنعت کتاب آلمان شد. مراسم اهدای این جایزه در کلیسای سن پال فرانکفورت و در مقابل هزار مهمان دعوت شده در روز پایانی نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت برگزار شد.

مارتین شولز رییس پارلمان اروپا جایزه لنیر را به او اهدا کرد و از او به خاطر دیدن و هشدار دادن درباره خطرها و ریسک‌های اینترنت تجلیل کرد.

تجدید چاپ مجموعه‌ای از آثار صاحب تقریظ مقام معظم رهبری

انتشارات سوره مهر مجموعه‌ای از آثار منتشر شده توسط خود را که در سال‌های گذشته توانسته بودند تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر متن خود را نیز به دست بیاورند را در معرض تجدید چاپ قرار داده است. این آثار که به طور عمده تا کنون تنها در یک نوبت تجدید چاپ شده بودند همگی برای دومین نوبت در دست تجدید چاپ قرار گرفته‌اند.

کتاب گزارش یک بازجویی، منظومه انصار، یادداشتهای خرمشهر، پرواز شماره 22، پیشانی شیشه‌ای، اردوگاه عنبر، تپه‌های لاله سرخ، جدال زیویه، جنگ خیابانی و از الوند تا قراویز آثاری هستند که سوره مهر آنها را در دست تجدید چاپ قرار داده است.

ترجمه انگلیسی «دا» رونمایی شد

مراسم رونمایی از ترجمه انگلیسی کتاب «دا» نیز این هفته با حضور سیده زهرا حسینی و پل اسپراکمن مترجم اثر در حوزه هنری برگزار شد. در این مراسم حسینی، اسپراکمن، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری و جمعی از مسئولان دفتر ترجمه حوزه هنری به سخنرانی پرداختند.

افتتاح فروشگاه کتاب ترنجستان بهشت

فروشگاه ترنجستان بهشت از سری فروشگاه‌های شرکت ترنج هم عصر چهارشنبه 23 مهر با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، حسین یکتا مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، علی اکبر اشعری مدیر پروژه باغ کتاب تهران، محمد حمزه زاده معاون فرهنگی حوزه هنری سازمان تبلبغات اسلامی، محمدرضا برازش مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در محل این فروشگاه در خیابان دکتر شریعتی برگزار شد.

این برنامه با سخنرانی حداد عادل، یکتا و یاسر احمدوند مدیرعامل شرکت ترنج همراه بود.

فروشگاه ترنجستان بهشت با مساحت 700 متر مربع دارای دو طبقه برای فروش کتاب‌های بزرگسال و کودک و نوجوان و همچنین محصولات فرهنگی است.

انتشار فهرست کتاب‌های هفتمین دوره جایزه ادبی جلال

فهرست کتب مرحله اول هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل‌احمد در چهار بخش داستان بلند و رمان، داستان کوتاه، نقد ادبی و مستندنگاری و تاریخ‌نگاری، منتشر شد.

این فهرست که شامل آثار منتشره در سال 92 می‌شود، از سوی بنیاد شعر و ادبیات داستانی منتشر شده است. فهرست مذکور را موسسه خانه کتاب به عنوان مرجع رسمی ثبت اطلاعات کتب منتشره در کشور، در اختیار این بنیاد قرار داده است.

زمان انتخابات تعیین نماینده مطبوعات در هیات نظارت مشخص شد

این هفته همچنین زمان انتخابات تعیین نماینده مطبوعات در هیات نظارت مشخص شد. به این ترتیب پانزدهمین دوره انتخابات تعیین نماینده مدیران مسئول مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری، ششم آبان ماه جاری در تالار وحدت برگزار می‌شود. سید علاءالدین ظهوریان دبیر هیات نظارت بر مطبوعات ضمن اعلام این خبر گفت: در اجرای تبصره 4 ماده 10 قانون مطبوعات از مدیران مسئول مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری دعوت می‌شود برای انتخاب نماینده خود در پانزدهمین دوره هیات نظارت بر مطبوعات در جلسه‌ای که روز سه شنبه 6/8/93 در محل تالار وحدت تشکیل می‌شود، شرکت کنند.

اعلام زمان ثبت‌نام قطعی برای نمایشگاه مطبوعات

خبر دیگر این هفته که در حوزه رسانه بود، مربوط به زمان ثبت نام قطعی رسانه ها در بیستمین نمایشگاه مطبوعات بود. در خبری که روز گذشته روی خروجی قرار گرفت، این موضوع اعلام شد که نرم افزار ثبت نام قطعی و جایابی آنلاین از سوی متقاضیان بیستمین نمایشگاه مطبوعات از پنجم تا هشتم آبان در سایت نمایشگاه (pressexpo.ir) فعال خواهد شد.

تا پایان مهر ماه بالغ بر 650 رسانه مکتوب و مجازی در کنار برخی موسسات مرتبط با کسب و کار مطبوعات برای حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات ثبت نام اولیه را انجام دادند که اطلاعات ارائه شده در سایت نمایشگاه در حال بررسی، پالایش و تطبیق با ضوابط مربوطه از جمله داشتن مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات است.

پرداخت یارانه 3 ماهه دوم مطبوعات به زودی انجام می‌شود

خبر پایانی این گزارش را هم به اخبار حوزه رسانه و مطبوعات اختصاص می‌دهیم. این خبر مربوط به سخنان حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در همایش مدیران مطبوعات محلی استان‌هاست که صبح چهارشنبه 23 مهر با حضور اعضای هیئت مدیره اتحادیه مطبوعات محلی کشوری در سالن همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تهران برگزار شد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در این برنامه از پرداخت یارانه مطبوعات 3 ماه دوم سال جاری تا چند روز آینده خبر داد. این اعلام انتطامی در حالی است که یارانه مطبوعات در 3 ماه اول امسال اخیراً به حساب مدیران مسئول واریز شده بود و به این ترتیب به زودی یارانه 6 ماه اول 93 با مطبوعات تسویه می‌شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه