پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد بزرگترین تولیدکننده گوگرد کشور است

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش کتابخوانی:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، یحیی فیضی بعدازظهر دوشنبه در مراسم بازدید جمعی از خبرنگاران از پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد عنوان کرد: پالایشگاه شهید هاشمی نژاد تنها تولید کننده گاز در شمال شرق کشور است که دارای ظرفیت ۵۰ میلیون متر مکعب گاز ترش است.

رئیس بهره‌برداری شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد گفت: خوشبختانه توانسته ایم با مدیریت بهینه، ۲۰ درصد بیش از میزان طراحی شده از این میدان گازی برداشت کنیم.

وی با بیان اینکه تولید مایعات نفتی در کنار تولید گاز از دستاوردهای پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد است، تصریح کرد: در سال ۹۲ میزان ۱۷۲ هزار متر مکعب مایعات نفتی در این شرکت تولید شده که نشان دهنده ظرفیت ۲۲۶۰ بشکه در روز است.

رئیس بهره‌برداری شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد با بیان اینکه پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد بزرگترین واحد تولید گوگرد کشور به شمار می‌رود اظهار کرد: میزان گوگرد تولیدی در این پالایشگاه ۲۶۹ هزار و ۷۱۰ تن در شش ماهه نخست سال جاری بوده و خوشبختانه فروش گوگرد وارد بازار بورس شده است.

فیضی در خصوص اقدامات ۶ ماهه اول امسال در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد گفت: میزان دریافت گاز ترش ۶ میلیارد و ۷۲۱ میلیون متر مکعب و گاز شیرین ۴۲۱ میلیون متر مکعب است. همچنین کل گاز ذخیره شده در این پالایشگاه در حال حاضر ۵۷۵ میلیون متر مکعب است.

رئیس بهره‌برداری شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد اجرای تعمیرات پیشگیرانه، اصلاحی و پیش بینانه را از جمله دیگر اقدامات پالایشگاه در سال ۹۳ عنوان کرد و افزود: امسال نسبت به سال گذشته سه روز کاهش تعمیرات داشتیم.

وی ادامه داد: همچنین عملیات بهسازی و نوسازی پروژه های این مرکز یکی از اقدامات شاخص در خصوص اهمیت ذخیره سازی گاز است که در فصل تابستان توسط مخزن شوریجه ذخیره شده است.

فیضی برداشت از مخزن مشترگ گنبدلی در فشار پایین جهت مصارف سوخت پالایشگاه را از ابتدای افتتاح آن ۷۶ میلیارد تومان دانست.

وی گفت: برای جلوگیری از اختلالات فنی و ناخواسته نقاط ضعف را بررسی و برای بهینه‌سازی سیستم و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات مشابه برنامه‌ریزی و اقدام لازم را انجام داده ایم.

فیضی یادآور شد: استان‌های خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، گلستان، مازندران و قسمتی از استان سمنان تحت پوشش گاز تولیدی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد قرار دارند.

وی ابراز کرد: چون ما در نیمه دوم سال همیشه در شرایط حداکثر تولید گاز قرار داریم با توجه به کوتاه کردن مدت زمان برنامه تعمیرات اساسی و تعامل و هم‌پوشانی برنامه‌های تعمیرات اساسی بالا دست پالایشگاه و خط لوله توانستیم به افزایش تولید دست پیدا کنیم.

در ادامه این بازدید رئیس روابط عمومی شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد گفت: ما دومین کشور از لحاظ ذخایر ثبت شده هستیم و همه مسئولین و کارکنان در تلاش هستند ذره ای توقف نداشته باشند تا این شریان همواره جریان داشته باشد.

اب��الفضل نعمتی با اشاره به اینکه پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد بزرگترین مجتمع گازی خاورمیانه است افزود: ذخایر گازی ثبت شده در کشور ما ۳۴ هزار میلیارد متر مکعب است که امیدواریم در آینده این میزان به ۳۷ هزارمیلیار متر مکعب برسد.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ مصرف مردم در مورد گاز صحیح نیست و متاسفانه ۴ تا ۹ برابر کشورهایی که در مناطق سردسیر واقع هستند گاز مصرف می کنیم اظهار کرد: گاز سرمایه ملی است که باید صحیح مصرف شود زیرا میلیون ها سال زمان می برد تا ذره ای گاز در زیرزمین تشکیل شود.

نعمتی، عسلویه را بزرگترین مخزن گازی جهان عنوان کرد و افزود: ۸ درصد ذخایر گازی در این مرکز قرار دارد اما متاسفانه برداشت ما از آن نسبت به سایر کشورها کمتر است و آنها ناجوانمردانه آن را غارت می کنند.

وى ادامه داد: ما باید بدانیم اگر از این مخزن به طور درست و با مدیریت صحیح برداشت نکنیم حجم گاز کاهش خواهد یافت.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه