وزارت علوم طرفدار تنوع تشکل‌ها است - امنیتی کردن فضای دانشگاهها نتایج ضد امنیتی دارد

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

وزارت علوم طرفدار تنوع تشکل‌ها است - امنیتی کردن فضای دانشگاهها نتایج ضد امنیتی دارد - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، ضیاء هاشمی در جمع روسای دانشگاه‌های سراسر کشور در دانشگاه فردوسی مشهد از نقش فرجی‌دانا در هدایت آموزش عالی ایران سخن گفت و ابراز تاسف خود را از رفتن وی از وزرات علوم ابراز کرد.

وی با بیان اینکه تعریف درستی از فرهنگ و جایگاه آن در کشور و به خصوص در جامعه دانشگاهی ارائه نشده است، افزود: فرهنگ جوهره اصلی مدیریت جامعه است و توسعه علمی یک کشور متاثر از فرهنگ بوده و پیوندی عمیق با آن دارد .

هاشمی با اشاره به اینکه دانشگاه باید پیشتاز توسعه فرهنگی باشد، تاکید کرد: بخشی از نخبگان فقط مسائلی مثل پوشش و روابط دختر و پسر را به عنوان ارزش‌های فرهنگی مطرح می‌کنند و برخی از مدیران فرهنگی بلافاصله مسئله عفاف و حجاب را مورد تاکید قرار می‌دهند، در حالی که این دو مقوله تنها ارزش‌های دینی و اخلاقی جامعه محسوب نمی‌شوند.

وی افزود: راستگویی، امانت‌داری و قانونمندی ارزش‌های مهم دیگری هستند که مورد توجه قرار نمی‌گیرند و افرادی فقط در یک مقوله و ارزش پیشتاز هستند و نگاه تک بعدی دارند و این نگاه باعث تضعیف جایگاه آن ارزش می‌شود.

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: حرکت به سمت امنیتی کردن فضای دانشگاه‌ها نتایج ضد امنیتی دارد، همچنین ایجاد فضای مناسب برای ارائه دیدگاه‌ها و نظرات متنوع باعث شود دانشگاهیان با آرامش خواسته‌های خود را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه طرفدار تنوع تشکل‌ها هستیم، افزود: فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه‌ها باید در چارچوب قانون رشد پیدا کند، در غیر این صورت تحلیل سیاسی امکان پذیر نیست و دچار رادیکالیسم در دانشگاه‌ها خواهیم شد.

هاشمی گفت: در سال‌های آینده پیش‌بینی افزایش مطالبات دانشجویان در زمینه ایجاد تشکل‌های جدید را داریم؛ بنابراین از روسای دانشگاه‌ها تقاضا داریم از این مطالبات استقبال کنند تا باعث تشویق و تسهیل فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی در چارچوب قانون شوند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه