وزارت علوم سند دانشگاه اسلامی را نصب العین قرار داد - تغییر نسبت پذیرش دانشجو

وزارت علوم سند دانشگاه اسلامی را نصب العین قرار داد - تغییر نسبت پذیرش دانشجو - تصویر 1

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، سید ضیاء هاشمی امروز در خطبه های نماز جمعه تهران با بیان اینکه این سند ما را امیدوار می کند که در آینده شاهد تحولات مثبتی در دانشگاهها باشیم، گفت: اکنون مراکز علمی و دانشگاهی در اجرای سنت اعتکاف که از مظاهر ترویج دین است، پیشگام هستند. اما متأسفانه گاهی تصاویر منفی از دانشگاهها مطرح می شود که خلاف واقع است.

معاون فرهنگی وزیر علوم اظهار داشت: در حال حاضر دانشگاه شاهد حرکتهای دینی و اعتقادی زیادی است و وزارت علوم بنا دارد در راستای توصیه های رهبری و سند دانشگاه اسلامی و اسناد بالادستی نظام و با اتکای به قانون به ترویج نشاط در میان دانشجویان بپردازد.

وی با اشاره به برنامه های وزارت علوم در حوزه آموزشی گفت: در حال حاضر 4 میلیون و 300 هزار دانشجو در کشور تحصیل می کنند که از این تعداد 90 درصد در دوره کارشناسی، 9 درصد در دوره کارشناسی ارشد و 1 درصد در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند. افق پیش روی ما این است که این نسبت به 30 درصد در دوره کارشناسی ارشد و 3.5 درصد در دوره دکتری تغییر کند.

هاشمی با اشاره به فعالیتهای پژوهشی و اهمیت اقتصاد دانش بنیان برای تحقق اقتصاد مقاومتی افزود: وزارت علوم در مسیر تجاری سازی علمی و تقویت شرکتهای دانش بنیان و احکام صریح رهبری در این خوزه پیشگام است.

وی به چند پروژه علمی که درآینده نزدیک به بهره برداری می رسند اشاره کرد و گفت: اولین کشتی تحقیقاتی ایران ظرف چند ماه آینده در خلیج فارس به آب انداخته می شود. تا 1 و 2 سال آینده ماهواره زلزله شناسی آیات به فضا پرتاب می شود. همچنین دانشگاهها پروژه عظیمی را در زمینه جلوگیری از ریزگردها در خوزستان در دست اجرا دارند.

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: در چند سال گذشته که در کشورهای صنعتی شاهد افت اقتصادی بودیم، بیشتر هزینه ها در این کشورها کاهش یافت اما در بخش علمی و دانشگاهی هزینه ها افزایش یافت.

وی همچنین در این سخنرانی از مردم و مسئولان خواست تا به کمک رفع نیازهای دانشجویان و مراکز علمی بیایند.

هاشمی با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر مراکز مربوط به وقف فعال هستند، افزود: در جامعه اسلامی مانند ما با پیشینه قوی در این زمینه، توقع این است که به جای 350 خیر در این عرصه، هزاران واقف فعال باشند و در مسیر پیشرفت علمی و رفع نیازهای دانشجویان کمک کنند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه