وداع با چهره ماندگار کتاب‌شناسی - دادنامه قطعی - خوارزمی - صادر شد

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: مرور اخبار حوزه کتاب این هفته را با درگذشت زنده یاد عبدالحسین حائری یکی از چهره های ماندگار کشور آغاز می کنیم. استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و پژوهشگر نسخ خطی پس از عمری تلاش و کوشش در راه معرفی میراث‌های فرهنگی و مکتوب ایران و اسلام شنبه شب ۳۱ مرداد به دیار باقی شتافت.

وی بیش از ۵۰ سال از عمر شریف خود را در کتابخانه مجلس به امر فهرست‌نویسی، تصحیح و پژوهش نسخ خطی سپری کرد و حتی هنگامی که در منزل به علت کهولت سن و بیماری، خانه‌نشین شده بود، از مطالعه و پاسخگویی به اهل علم و پژوهش دریغ نمی‌کرد.

عبد‌الحسین حائری ریاست کتابخانه مجلس را از سال ۱۳۵۴ تا سال ۱۳۷۴ بر عهده داشت. در سال‌های اخیر هم چندین مراسم نکوداشت و تجلیل از وی در کتابخانه مجلس برگزار و از او به عنوان چهره‌ای ماندگار تقدیر شد.

مقام معظم رهبری با صدور پیام تسلیتی درباره زنده‌یاد حائری تصریح کردند: « بی‌شک آن مرحوم که پرورش یافته‌ حوزه‌ی قم و بیت رفیع حائری و سبط مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری بود، از فضلای برجسته‌ معاصر و یکی از پیشکسوتان نسخه‌شناسی و کتاب‌شناسی به شمار می‌رفت.»

سازمان تبلیغات اسلامی سهامدارعمده «خوارزمی» شناخته شد

خبر مهم دیگر حوزه کتاب، مربوط به مناقشه سازمان تبلیغات اسلامی و شرکت انتشارات خوارزمی بود که به موجب این خبر، دادنامه قطعی پرونده مناقشه بین شرکت انتشاراتی خوارزمی و سازمان تبلیغات اسلامی صادر و به موجب آن سازمان تبلیغات به عنوان سهامدار عمده این شرکت معرفی شد.

در خردادماه امسال، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از رای نهایی دادگاه تجدید نظر مبنی‌بر انتقال سهام اکثریت انتشارات خوارزمی به سازمان تبلیغات اسلامی خبر داد.

انتشارات خوارزمی

یکسال پس از مناقشه قانونی میان سهامداران موسسه انتشارات خوارزمی و سازمان تبلیغات اسلامی در مورد انتقال سهام اکثریت این موسسه نشر، در نهایت با رای دادگاه تجدیدنظر سازم��ن تبلیغات اسلامی به عنوان سهام‌دار اصلی این بنگاه بزرگ نشر معرفی شد. این خبر مربوط به ۲۷ خرداد امسال بود.

اما چهارشنبه هفته گذشته یعنی ۲۸ مرداد رای قطعی در این زمینه که در تاریخ ۱۲ مردادماه صادر شده بود، به صورت رسمی به مسئولان سازمان تبلیغات ابلاغ شد.

بستری شدن اولین رئیس آرشیو ملی ایران در بیمارستان

یکی از خبرهایی که ابتدای این هفته در خبرگزاری مهر منتشر و موجب ناراحتی اهالی فرهنگ شد، خبر بستری شدن سیروس پرهام در بیمارستان بود. سیروس پرهام نویسنده، پژوهشگر و اولین رئیس آرشیو ملی ایران بر اثر شکستگی لگن خاصره در بیمارستان بستری شد.

هرمز همایون‌پور نویسنده، پژوهگشر و از همکاران سابق استاد سیروس پرهام در این باره به خبرنگار مهر گفت: آقای پرهام حدود ۱۰، ۱۲ روز پیش بر اثر حادثه‌ای در منزل دچار شکستگی استخوان پا شد و بلافاصله به بمارستان کسری منتقل و از سوی دکتر نوروزی تحت عمل جراحی قرار گرفت.

به گفته وی، زخم ایجاد شده در لگن خاصره پرهام هنوز بهبود پیدا نکرده و طبق نظر پزشکان معالج، او باید کماکان در بیمارستان بستری باشد.

تقدیر از دست اندرکاران نمایشگاه کتاب تهران

مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به همت اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران عصر روز سه‌شنبه سوم شهریور ماه در محل این اتحادیه برگزار شد.

تجلیل از دست اندرکاران نمایشگاه کتاب

در ابتدای این نشست که بعد از آخرین جلسه شورای برنامه‌ریزی تشکل‌های نشر در نمایشگاه بیست و هشتم برگزار شد، محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و عضو شورای سیاستگذاری نمایشگاه بیست و هفتم، از تشکیل شورای برنامه‌ریزی تشکل‌های نشر برای نمایشگاه بیست و نهم در آینده نزدیک خبر داد و گفت: مقرر شده جلسات این شورا ماهی یک بار برگزار شود.

آغاز به کار پروژه رصد

مدیرعامل موسسه شهر کتاب با خبر آغاز به کار سایت رصد با شعار«من دزد کتاب نیستم»، از هدف این سایت برای جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب در فضای اینترنت گفت.

مهدی فیروزان گفت: برای اینکه این کار یک ساختار و یک سازماندهی درستی پیدا کند، سایتی تحت عنوانwww.rasad.fidibo.com را درست کردیم.

مدیرعامل شهر کتاب در ادامه گفت: سایت رصد وظیفه دارد که در ابتدا با مردم گفتگو کند که دانلود غیرقانونی انجام ندهند. اما اگر موردی از دانلود غیرقانونی را در سایتی ملاحظه کرد، به مدیرسایت مذکور تذکر می‌دهد. حال اگر مردم و علاقه‌مندان کتاب در سایت‌ها، کتاب پی دی اف، غیر پی دی اف یا هر کتابی را به صورت غیرقانونی مشاهده کنند، می‌توانند رصد را در جریان بگذارند.

خرید ۱۶ میلیارد و ۹۳۷ میلیون تومانی کتاب توسط وزارت ارشاد

معاونت فرهنگی ارشاد این هفته اعلام کرد: از تعداد ۱۸ هزار و ۵۵ عنوان کتاب بررسی شده در سال ۹۳، تعداد یک میلیون و ۱۵۳ هزار و ۶۳۲ نسخه کتاب به مبلغ بیش از ۱۶ میلیارد و ۹۳۷ میلیون تومان خریداری شده است.

همزمان با بزرگداشت هفته دولت، گزارش عملکرد یکسال گذشته معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد. این گزارش در سه بخش رویکردها و اقدامات موضوعی در سال ۹۳، برنامه‌های حمایتی و برنامه‌ها و فعالیت‌های هدایتی تدوین شده است.

در بخش دوم گزارش عملکرد معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (برنامه‌های حمایتی) در حوزه مصوبات هیات انتخاب و خرید کتاب در سال ۹۳ می‌توان به تشکیل ۲۳ جلسه اشاره کرد که در این جلسات تعداد ۱۸۰۵۵ عنوان کتاب را مورد بررسی قرار گرفته که از این تعداد عنوان کتاب خرید ۱۱۵۳۶۳۲ نسخه به مبلغ ۱۶۹۳۷۳۶۴۶۰۰۰ ریال مورد تصویب قرار گرفته است.

نیکوسخن رئیس شرکت تعاونی چاپخانه‌داران تهران شد

دیروز چهارشنبه ۴ شهریور این خبر منتشر شد. به این ترتیب علی نیکوسخن با کسب بیشترین رای در انتخابات هیئت مدیره شرکت تعاونی چاپخانه‌داران تهران به عنوان رئیس این تعاونی برگزیده شد.

مجمع عمومی شرکت تعاونی چاپخانه‌داران تهران، عصر روز سه‌شنبه ۳ شهریور در محل هتل باباطاهر در تهران برگزار شد و پس از رای‌گیری اعضای هیات مدیره و بازرسان آن انتخاب شدند. نیکوسخن نیز با ۱۷۱ رای به سمت ریاست این تعاونی منصوب شد.

عضویت مدیران ارشد دولت، وزرا و معاونان رئیس جمهور در کتابخانه ملی

این اتفاق هم، همزمان با هفته دولت رخ داد و به موجب آن مدیران ارشد دولت شامل وزرا، معاونان رئیس جمهور، معاونان وزرا و سازمان‌های تابعه دولت، همزمان با هفته دولت به عضویت کتابخانه ملی درآمدند.

امین عارف نیا، مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به خبر فوق گفت: در راستای سیاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی مبنی بر تسهیل عضویت نخبگان و فرهیختگان در کتابخانه ملی، مدیران ارشد دولت شامل وزرا، معاونان رئیس جمهور، معاونان وزرا و سازمان‌های تابعه دولت هم زمان با هفته دولت به عضویت کتابخانه ملی درآمدند. در راستای همین سیاست، اعضای فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی، اعضای بنیاد ملی نخبگان و رؤسای دانشگاه‌های کشور به عضویت کتابخانه ملی درآمده‌اند.

آغاز به کار نمایشگاه کتاب چین با حضور ایران

بیست و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب چین با حضور ایران دیروز چهارشنبه ۴ شهریور افتتاح شد.

در این نمایشگاه بیش از ۸۲ کشور شرکت کرده‌اند و بیش از ۲ هزار و ۲۷۰ ناشر داخلی و خارجی حضور دارند. بنا بر اعلام مسئولان نمایشگاه ۱۳۰۵ ناشر خارجی در نمایشگاه امسال شرکت کرده و ناشران دیجیتال نیز آثار خود را عرضه می‌کنند. این نمایشگاه از سوی سازمان صدا و سیما و مطبوعات و شرکت گروه صادرات و واردات کتاب چین برگزار می‌شود.

غرفه ایران در نمایشگاه کتاب چین در سالن E۲ واقع شده که ناشرانی همچون جامعه المصطفی و الهدی نیز در آن حضور دارند. موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در این نمایشگاه علاوه بر معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب در حوزه‌های دین، تاریخ، کودک و نوجوان، هنر و گردشگری به زبان‌های فارسی، چینی و انگلیسی ارائه کرده است.

گشایش نمایشگاه دولت در ایران به روایت اسناد

یکی دیگر از اخبار فرهنگی این هفته این بود که معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با حضور در کتابخانه ملی، نمایشگاه «دولت در ایران به روایت اسناد» را افتتاح کرد.

محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بعدازظهر دوشنبه ۲شهریور با حضور در کتابخانه ملی ایران ضمن افتتاح نمایشگاه دولت در ایران به روایت اسناد و بازدید از اسناد به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه در مراسم روز کارمند که در این سازمان برپا شده است، حضور یافت.

در نمایشگاه یاد شده منتخبی از اسناد و تصاویر مربوط به تغییر و تحولات دولتها در ایران از دوران مشروطه تاکنون به نمایش گذاشته شده است. این نمایشگاه به مناسبت هفته دولت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برپا شده و به مدت یک هفته آماده بازدید عموم علاقه‌مندان است.

برپایی نمایشگاهی با بیش از ۵ هزار عنوان کتاب در بیجار

این هفته همچنین نمایشگاه بزرگ کتاب با بیش از پنج هزار عنوان کتاب در مجتمع فرهنگی هنری امیرنظام گروسی بیجار به مناسبت هفته دولت با حضور فرماندار و جمعی از مدیران این شهرستان برپاشد.

به گفته رئیس اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی بیجار، تخفیف ۴۰ در صدی خرید کتاب در این نمایشگاه کتاب موجب استقبال گسترده‌ مردم از آن شده است.

این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز در بیجار در دو نوبت صبح و بعد از ظهر دایر است.

تمدید مهلت ارسال اثر به جشنواره صنعت چاپ

دبیر پانزدهمین جشنواره صنعت چاپ ابتدای این هفته از تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره صنعت چاپ خبر داد.

محمدحسن فکری روز شنبه ۳۱ مرداد گفت: با توجه به برگزاری جشن صنعت چاپ در مورخ ۲۴ شهریور ماه فرصت ارسال آثار تا ۱۰ شهریور ماه تمدید شده است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه