هیئت امنای خانه کتاب اختلافی با میرزایی نداشت - رد پای بودجه در استعفا

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

علی اکبر اشعری عضو هیئت امنای موسسه خانه کتاب و رئیس پیشین هیئت امنای این موسسه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به موضوع استعفای مدیرعامل موسسه خانه کتاب و پذیرش آن توسط هیئت امنای این موسسه اظهار داشت: آقای میرزایی از شخصیت‌های فرهنگی و علمی بسیار خوب کشور هستند که پیش از این فعالیت‌های اجرایی متعددی را نیز در کشور داشته‌اند. ایشان مدتی قبول مسئولیت کردند که فعالیت اجرایی در موسسه را بپذیرند اما دغدغه فعالیت‌های علمی و تحقیقی‌شان همواره در ایشان بوده و رغبت بیشتری به آن داشته‌اند.

وی ادامه داد: مساله استعفای ایشان چند نوبت در هیئت امنای خانه کتاب مطرح شد و هر دفعه نیز از آقای میرزایی تقاضا کردیم که در این سمت باقی بماند اما در نهایت ایشان به این ضرورت رسید که اگر به همان فعالیت‌های علمی بپردازد بهتر است و هیئت امنا نیز این مساله را پذیرفت.

اشعری افزود: من از ابتدا با بودن آقای میرزایی در این سمت مخالف بودم؛ نه از این جهت که او صلاحیت اجرایی ندارد بلکه از این منظر که ایشان در حوزه کارهای علمی دارای صلاحیت بالایی است که صحیح نیست از آن بی‌بهره بمانیم اما به هر شکل آقای صالحی توانست ایشان را برای پذیرش این سمت مجاب کند.

این عضو هیئت امنای خانه کتاب تصریح کرد: هیچ اختلافی میان اعضای هیئت امنای خانه کتاب با آقای میرزایی وج��د ندارد و حتی امروز نیز گفته شد که فرصت کوتاهی داده شود تا زمان انتخاب جانشین آقای میرزایی ایشان بتواند به خدمت بپردازد اما ایشان مسر بودند که دیگر این سمت را نداشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مساله نبود بودجه نیز در این استعفا دخالت داشته یا خیر گفت: مساله بودجه مساله همه دستگاه‌های فرهنگی است و می‌تواند در این اتفاق هم موثر بوده باشد. متاسفانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقایسه با سایر دستگاه‌ها امسال از منظر تامین اعتبار با مشکل جدی روبروست و این مساله برای سال بعد نیز وجود دارد. متاسفانه در تخصیص اعتبارات دولتی توجه جدی به موضوع فرهنگ نمی‌شود که مساله خطرناکی است. یادمان باشد که هویت انقلاب ما چه در داخل و چه در خارج فرهنگی است. وقتی رهبر انقلاب درخواست وجود پیوست فرهنگی برای تمامی فعالیت‌های اجرایی را دارند و در شورای عالی انقلاب فرهنگی و اسناد بالادستی مصوب آن نیز به این مساله تاکید می‌شود، تخصیص نیافتن اعتبارات برای آن بی‌معنی است. این اعتبارات مثل بودجه‌ای است که وزارت بهداشت برای مساله پیشگیری خرج می‌کند و باید جدی گرفته شود.

اشعری تصریح کرد: طبق اساس‌نامه خانه کتاب، پس از استعفای مدیر عامل، تا زمان تعیین مدیرعامل جدید یکی از اعضای هیئت مدیره ب عنوان سرپرست انتخاب می‌شود که آقای جلیسه در همین رابطه و به دلیل فعالیت قابل توجهشان در موسسه انتخاب شدند.

وی همچنین افزود: مدیرعامل جدیدخانه کتاب طبق قانون با پیشنهاد معاون فرهنگی وزیر ارشاد و موافقت هیئت امنا انتخاب می‌شود اما آقای صالحی با بزرگواری همیشه نظر هیئت امنا را پذیرفته‌اند و اگر هیئت امنای هم در این زمینه نظری داشته باشد آن را می‌پذیرند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه