بیشتر هپاتیت ها یا التهابات کبدی از ویروس ها بوجود میان، اما بعضی ازین التهابات هم هپاتیت ویروسی نیستن. اما آیا هپاتیت A ، B یا C ، اهمیت یکسانی دارن و اینکه چطوری انتقال پیدا میکنن؟

بیشتر هپاتیت ها یا التهابات کبدی از ویروس ها بوجود میان، اما بعضی ازین التهابات هم هپاتیت ویروسی نیستن. اما آیا هپاتیت A ، B یا C ، اهمیت یکسانی دارن و اینکه چطوری انتقال پیدا میکنن؟

هپاتیت A یا B یا C ؟ آیا مهمه؟

هپاتیت A ، B یا C به یک اندازه اهمیت دارن؟
هپاتیت A از بقیه کمتر اهمیت داره و تقریبا یک بیماریه شبیه آنفولانزاست و چند هفته بیشتر طول نمی کشه. و زمانی که یکبار این بیماری رو بگیرین در مقابلش واکسینه میشین. و این تیپ هپاتیت مثل اون دوتای دیگه نیست که حتی ممکنه منجر به مرگ بشن.
هپاتیت B میتونه به صورت یک بیماری مزمن پیشرفت کنه و به سیروز و در نهایت به سرطان کبد منجر بشه و هپاتیت C آسیب های کبدی رو سالهای بعد نشون میده.

هپاتیت D یا G ؟
ویروس A ، B یا C ویروس نیستن که هپاتیت رو به وجود میارن . ویروس هپاتیت D فقط سراغ کسانی میره که هپاتیت B دارن و هپاتیت G نیز عضو جامعه ی هپاتیت C قرار داره.

چگونه به هپاتیت A , B و C مبتلا میشیم؟
هپاتیت A : این نوع هپاتیت از طریق تماس فیزیکی با اشیا و یا مناطق آلوده و مناطقی که مواد با کیفیت بهداشت پایین پخش میکنن و همچنین از رابطه جنسی منتقل میشه.
هپاتیت B : در درجه اول از طریق رابطه جنسی محافظت نشده ، بعد استفاده از مسواک کثیف و سرنگ و یا حتی تیغی که آلوده به مایعات یک بدن آلوده باشه ، میتونه عوامل موثر برای گرفتن این نوع بیماری باشه.
هپاتیت C : عمدتا توسط نوک سوزن سرنگ آلوده و یا اجسام تیز آلوده منتقل میشه . افرادی که قبل از ژوییه ۱۹۹۲ خون اهدا کردن و یا گرفتن ، امکان داره به این بیماری مبتلا باشن.
به عبارت دیگه میشه گفت که :
آب ، مواد غذایی و یا اشیاء آلوده : خطر ابتلا به هپاتیت A
انتقال از طریق روابط جنسی : هپاتیت A ، B ، C و D
تبادل سرنگ یا سوزن آلوده به عفونت زخم : هپاتیت C ، B و D
تبادل از مادر آلوده به جنین : هپاتیت C و D

آیا میشه خودمون رو نسبت به هپاتیت واکسینه کنیم؟
بدونین که برای هپاتیت A و B واکسیناسیون وجود داره ولی برای هپاتیت C هیچ واکسنی نیست.
واکسیناسیون در مقابل هپاتیت A در کشورهای در حال توسعه و در شرایط بد خیلی توصیه میشه.
واکسیناسیون علیه هپاتیت B در برنامه ایمن سازی افراد هست و توصیه میشه که حتما کودکان و حتی بزرگسالانی که در معرض خطر این بیماری هستن از این کار سر باز نزنن.
به منظور جلوگیری و پایین آوردن سطح شک و تردید و محدود کردن خطر ابتلا به بیماری میشه یک تست بدین .

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه