همایش استانداردهای کتابداری و کتابخانه‌ای برگزار شد

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، همایش استانداردهای کتابداری و کتابخانه‌ای با حضور فریبرز خسروی معاون پژوهش، برنامه‌ریزی، و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، شریف آبادی رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، فریده عصاره عضو هیات امنای کتابخانه‌های عمومی کشور، امین متولیان معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مهردخت وزیرپور مشاور دبیرکل، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علی نیکنام مدیرکل کتابخانه‌های عمومی تهران و جمعی از اساتید دانشگاه صبح امروز ۲۱ مهر‌ماه مقارن با روز جهانی استاندارد، در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در ابتدای این نشست، فریبرز خسروی با اشاره به مراسم تقدیر از اساتید و پیشگامان فعال در تدوین استانداردهای کتابداری و کتابخانه‌ای گفت: تقدیر از بزرگواران فعال در این عرصه، تقدیر از تلاشی است که بی مزد و منت در حوزه فرهنگ انجام شده و معمولا متولی خاصی نداشته و ندارد.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی، و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: کاربرد استاندارد، تعیین معیارهایی برای محک‌ روند تولید و خدمات و سنجش محصول است. بدون وجود ملاک‌های استاندار، تعیین اینکه چه زمانی راه درست یا نادرست را طی کرده‌ایم، بسیار مشکل خواهد بود.

وی ادامه داد: باید قدردان تلاش‌های سازمان هایی باشیم که در مسیر کار یک کشور، چنین ملاک‌هایی را پدید می‌آورند.

بخش بعدی این همایش، پخش کلیپی با عنوان "استانداردها: زبان مشترک جهان" بود که به معرفی مفهوم استاندارد و سازمان‌های معتبر استاندارد دنیا پرداخت.

دکتر فریده عصاره دیگر سخنران این همایش بود که به ارائه مقاله‌ای با موضوع "استاندارد و استانداردسازی در کتابخانه‌های عمومی" پرداخت.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، کتابخانه‌های عمومی را به‌منزله دانشگاه‌هایی برای عموم مردم دانست و گفت: کتابخانه‌های عمومی به عنوان دانشگاه‌های مردم به‌حساب می‌آیند. این کتابخانه‌ها، انتقال اطلاعات به عموم مردم و آموزش کتابخوانی به پایین‌ترین تا بالاترین اقشار جامعه را بر عهده دارند.

عضو هیات امنای کتابخانه‌های عمومی کشور تصریح کرد: مسئولیتی سنگین بر عهده این کتابخانه‌ها است و باید به آنها رسیدگی شود تا بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

عصاره در ادامه به ارائه مقاله علمی خود و تشریح بخش‌های مختلفی با عناوین "تعریف کتابخانه عمومی"، "اهداف کتابخانه‌های عمومی"، "اهمیت استاندارد در کتابخانه‌های عمومی"، و پاسخ به این سوال که "کدام بخش یا بخش‌های یک کتابخانه عمومی نیازمند استاندارد است؟" پرداخت.

برنامه بعدی این همایش پخش کلیپی با موضوع "تدوین استانداردهای کتابخانه‌ای و کتابداری در ایران" بود.

تقدیر از پیشگامان فعال در تدوین استانداردهای کتابداری و کتابخانه‌ای، دیگر بخش این همایش بود که در آن از خدمات و تلاش‌های شیرین تعاونی، دکتر محمدحسین دیانی، دکتر غلامرضا عزیزی و مهوش حسینی توسط دکتر متولیان معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد، دکتر وزیرپور مشاور دبیرکل نهاد، علی نیکنام مدیر‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تهران تقدیر به عمل آمد.

در پایان این مراسم نیز از کتابی با عنوان «استانداردها و رهنمودهای کتابخانه‌های عمومی استرالیا» با حضور دکتر سعید اسدی مترجم اثر، رونمایی شد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه