نگاه آیت‌الله مومن به وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه مکتوب شد

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه» (برگرفته از درس‌های خارج فقه علامه آیت ‌الله محمد مؤمن قمی) با تحقیق و نگارش حجت‌ الاسلام و المسلمین محمدمهدی بهداروند به همت دفتر نشر معارف منتشر شد.

در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: یکى از تجلّیات پُرنمود مکتب اسلام، عنصر حاکمیت و حکومت است؛ عنصرى که در تمام قانون‌مندى‌هاى اسلام نهفته شده و غرض این اندیشه کلى این است که اسلام، دینى جامع، فراگیر و فرا ملّى است و به حکومت به چشم ضرورت مى‌نگرد. یکى از مباحث مربوط به حاکم اسلامی و ولایت فقیه، حوزه اختیارات و مسئولیت‌هایى است که بر عهده وى قرار دارد.

حدود اختیارات ولی فقیه

حجت الاسلام بهداروند در ادامه می‌نویسد: کتاب حاضر برگرفته از بیانات آیت ‌اللّه‌ محمّد مؤمن قمى در درس‌های خارج فقه ولایت فقیه درباره وظایف و اختیارات ولی فقیه است که به این مسأله مهم فقه حکومتی می‌‌پردازد و مبانی فقهی وظایفی چون تدوین و اجرای قانون اساسی، نظارت و مراقبت بر وظایف و رفتار مردم، زدودن موانع تحقق احکام الهی، تعزیرات، حدود، قصاص و دیات، امر قضاوت، اقامه نماز جمعه، اقامه نماز عیدین(فطر ـ قربان)، اعلام ثبوت هلال ماه، امر به جهاد ابتدایی و دفاعی و امر صلح بیان می‌‌شود.

کتاب «بررسی وظایف و حدود اختیارات ولی فقیه» در ۴۸۸ صفحه، قطع رقعی، شمارگان ۸۰۰ نسخه و قیمت ۱۸هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.

دفتر نشر معارف تاکنون از این استاد برجسته حوزه علمیه قم و عضو شاخص جامعه مدرسین و فقهای شورای نگهبان، سه کتاب «حکومت حکیمانه» (نقد و بررسی نظریه حکمت و حکومت مهدی حائری یزدی)، «منابع مالی در حاکمیت فقیه» و «جایگاه احکام حکومتی و اختیارات ولی فقیه» منتشر کرده است و به زودی کتاب «خاطرات و گفت‌وگوهای سیاسی آیت الله مومن» را نیز منتشر می‌کند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه