بوی ناخوشایند دهان نه تنها نشان دهنده بیماری بلکه یکی از دلایل مهم برای سست شدن روابط اجتماعی فرد است.

بوی ناخوشایند دهان نه تنها نشان دهنده بیماری بلکه یکی از دلایل مهم برای سست شدن روابط اجتماعی فرد است.

پس حالا می دانیم که چرا باید با این مسئله به طور جدی برخورد کنیم. بوی بد دهان بویی زننده و تند است که با بازدم فرد دیگران می توانند آن را حس کنند. این امر به طور آشکار روی روابط شخصی و اجتماعی هر کسی تاثیری منفی گذاشته و یکی از مهمترین علل برای مراجعه به دندان پزشک است.

به گفته ی متخصصان این شرایطی خجالت آور و ناراحت کننده است. دکتر Karishma Jaradi (دندانپزشک) می گوید: بوی بد دهان به چندین علت رخ می دهد، هم می تواند فیزیولوژیک باشد و هم پاتولوژیک، یا مربوط به داخل یا خارج از دهان باشد. شرایط بد بهداشتی دهان هم می تواند بوی بد را تشدید کند. بیماری های لثه هم از دلایل اصلی آن هستند. عفونت دهانی مثل آبسه، کثیف بودن زبان، پروتز و … هم از دیگر علت ها هستند. سبک زندگی امروزه ی ما و کار کردن برای ساعات طولانی، نادیده گرفتن وعده های منظم غذایی، بیماری هایی مثل دیابت، مشکلات کبدی و … باعث غفلت ما از دهان و دندان شده و بوی بد را سبب می شوند.

بوی-بد-دهان

دکتر Ather Wani می گوید: حتی گاهی با وجود سلامت کامل دهان و دندان، باز هم از بوی بد رنج می برند، این امر می تواند به خاطر مشکلات دستگاه گوارش یا مصرف برخی مواد غذایی مثل سیر و پیاز باشد. متخصصان توصیه می کنند که قبل از قرار ملاقات و جلسات کاری از مصرف سیر و پیاز خودداری کرده تا شرمنده نشوید! به گفته ی دندانپزشکان گاهی بوی بد دهان ناشی از بهداشت بد و تغییرات هورمونی است.

دکتر Mukul Dabholkar می گوید: بوی بد دهان می تواند به علت خونریزی لثه که ناشی از عادات غیرطبیعی جویدن، کمبود ویتامین، سرطان و شیمی درمانی، داروهای خاص و … باشد. کمبود آب هم از دیگر علل است.

چگونه با بوی بد دهان مبارزه کنیم:

روزی دو بار با خمیر دندان مسواک بزنید، این کار باعث می شود که روی دندان ها پلاگ و جرم (از عوامل اصلی بوی بد دهان) تشکیل نشود.

به طور منظم از دهانشویه استفاده کنید.

استفاده از نخ دندان معمولا نادیده گرفته می شود. میکروب های زیادی بین دندان ها وجود دارند که فقط با نخ دندان از بین می روند.

از جمله کارهای دیگری که افراد زیادی از انجامش غفلت می کنند، تمیز کردن زبان است. این کار باعث سالم نگه داشتن لثه هم می شود.

هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. تمیز کردن و رسیدگی به دندان ها باعث از بین رفتن جرم آنها و در نتیجه بوی بد دهان می شود.

به مقدار کافی آب بنوشید. (حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان در روز)

هر دو تا سه ساعت یک بار وعده های غذایی کم کالری بخورید.

از مصرف الکل خودداری کنید.

بیش از اندازه سیر و پیاز نخورید.

سلامتی خود را چک کنید و اگر مبتلا به بیماری های ورم معده، فتق هیاتال، دیابت، بیماری کبدی و خونریزی لثه هستید به پزشک مراجعه کنید.

منبع: نوین زی

Share the post "نکات موثر برای مبارزه با بوی بد دهان"

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • E-mail

Related posts:

  1. چگونه با بوی بد دهان در هنگام روزه داری مبارزه کنیم؟
  2. بوی بد دهان از کجا می آید و آیا قابل درمان است؟
  3. رابطه عجیب بوی بد دهان و سکته مغزی
  4. چطوری از دست باکتری های دهان خلاص شوید
Tweet نکات موثر برای مبارزه با بوی بد دهان - تصویر 2
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه