مصرف دارو و درمان برای مقابله با افسردگی لازمه، اما برخی ترفند های فکری و الگوهای رفتاری هستن که اگه توی خونه انجامشون بدین باعث میشن که چرخه منفی که گرفتارش شدین از بین بره.

مصرف دارو و درمان برای مقابله با افسردگی لازمه، اما برخی ترفند های فکری و الگوهای رفتاری هستن که اگه توی خونه انجامشون بدین باعث میشن که چرخه منفی که گرفتارش شدین از بین بره. یادتون باشه که این کارها بهتون شجاعت میدن که با افسردگی مبارزه کنین.

روی حوادث چرخش مثبت داشته باشین
اگه توی زندگیتون اوضاع خوب پیش نمیره، خودتون رو آزار ندین و به بدتر شدن اوضاع فکر نکنین. مثلا اگه بیکار هستین، نباید به این فکر کنین که دیگه هرگز کار پیدا نمیکنین و بی پول میشین. به خودتون بگین بالاخره کار پیدا میکنین اما ممکنه کمی وقت بگیره.

نکاتی برای مقابله با افسردگی

از نشخوار ذهنی اجتناب کنین
اگه با کسی دعوا کردین یا چیزی شما رو ناراحت کرده، سعی کنین از فکر کردن دایم و تمرکز روش پرهیز کنین. به این نوع رفتار، نشخوار ذهنی میگن و باعث میشه برای مدت بیشتری افسرده بمونین. گفتنش از انجام دادنش راحت تره اما سعی کنین بفهمین کی دارین نشخوار ذهنی میکنین و بعد حواستون رو با مراقبه، گوش دادن به موسیقی یا فکر کردن درباره چیز دیگه ای پرت کنین.

قبول کنین که افسرده هستین
یکی از گام های اصلی برای درمان افسردگی اینه که در وهله اول این شرایط رو بپذیرین و قبول کنین که افسرده هستین. اگه ردش کنین و وانمود کنین که همه چیز خوبه، وارد یه مارپیچ عمیق و عمیق تر میشین. به جای احساس شرمندگی، بهش اعتراف کنین تا احساس آرامش کنین.

کمک بخواین
یکی از ویژگی های اصلی افسردگی انزوای اجتماعی است. سعی کنین با افراد دیگه ارتباط برقرار کنین و ازشون کمک بخواین. ممکنه غافلگیر بشین، چون کسانی هستن که میتونن درک کنن شما چه شرایطی دارین. با دیگران حرف بزنین و به مبارزاتی که داشتن گوش بدین و درباره خودتون صحبت کنین تا بهتون کمک کرده و باعث بشن احساس بهتری پیدا کنین.

نکاتی برای مقابله با افسردگی

از یه روال خاص پیروی کنین
اگه افسرده هستین، احتمالا دلتون نمیخواد از رختخواب بیرون بیاین، دوش بگیرین، چیزی بخورین و …. . حتی اگه حس انجام دادن هیچ کاری رو ندارین، باید سعی کنین یه روال و روتین تنظیم کرده و هر روز انجامش بدین. مثلا در یه زمان خاص بیدار بشین، حموم کنین، وعده های غذایی رو حتما بخورین.

در زمان حال بمونین
افراد افسرده دوست دارن آینده شون رو پیش بینی کنن و فکر کنن که انواع حوادث ناگوار و بد براشون رخ خواهد داد. خوشبختانه تمام این پیش بینی های بد معمولا غلط هستن، اما باید سعی کنین این عادت رو ترک کرده و به جاش روی زمان حال تمرکز کنین.

گذشته رو رها کنین
از نگاه کردن به گذشته و حسرت خوردن درباره تصمیماتی که قبلا گرفتین اجتناب کنین. هر اتفاقی که افتاده دیگه قابل تغییر نیست، مهم نیست که چقدر درباره اش اذیت میشین. باید حقیقت رو قبول کنین، چون اون زمان بهترین کاری که میتونستین رو انجام دادین. پس با گذشته تون کنار بیاین و اجازه بدین بره.

نکاتی برای مقابله با افسردگی

بیش از حد فکر نکنین
افسردگی میتونه باعث شه که سیاه و سفید فکر کنین. افکاری مثل : “هیچکس منو دوست نداره” یا “هیچوقت کار پیدا نمیکنم”، دائم در ذهن شما میچرخن. واقع بینانه فکر کنین. مثلا: “همه ممکنه منو دوست نداشته باشن اما کسانی هستن که دارن”.

واقعیت رو بررسی کنین
افسردگی با افکار منفی همدسته، اما باید سعی کنین چرخه افکار منفی رو با بررسی واقعیت از بین ببرین. به جای اونا، شواهدی پیدا کنین که اونا رو نفی کنه و یا اینکه اصلا اجازه ندین فکرهای منفی در ذهنتون بچرخن.

برای خودتون هدف بذارین
برای خودتون هدفهای ساده تعیین کنین، تا بتونین زمانی سازنده برای بدست آوردن اونا داشته باشین و وقتی انجامشون دادین اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنین. چیزهای ساده ای مثل تمیز کردن اتاقتون در یک روز. حتما باید قابل تحقق باشن، مثلا اگه هدف بذارین که در عرض یک هفته کار پیدا کنین ، امکان محقق شدنش خیلی کمه، اما کار پیدا کردن در یک یا دوماه قابل دسترسی تره.

نکاتی برای مقابله با افسردگی

کارهایی انجام بدین که شما رو خوشحال میکنه
ممکنه حوصله انجام دادن کاری که شادتون میکنه رو نداشته باشین، اما به هر حال باید سعی کنین انجامش بدین. یه لیست از تمام چیزهایی که ازشون لذت میبرین درست کنین مثلا ملاقات با دوستان، رفتن به سینما و … ، سعی کنین این کارها رو یکی یکی وارد روتین روزمره تون کنین. ممکنه از انجامشون نفرت داشته باشین، اما در طول زمان شروع به لذت بردن میکنین.

با خودتون مهربان باشین
به خاطر هر اشتباه کوچیکی که انجام میدین بیش از حد به خودتون سخت نگیرین و خشن نشین. نوع رفتارتون با دیگران رو با نوع رفتاری که با خودتون دارین مقایسه کنین. اگه بیش از حد خودتون رو قضاوت میکنین، باید سعی کنین مهربان تر باشین.

نکاتی برای مقابله با افسردگی

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه