دو لیوان نوشابه در روز خطر ابتلا به نارسایی کلیه رو دوبرابر میکنه!

دو لیوان نوشابه در روز خطر ابتلا به نارسایی کلیه رو دوبرابر میکنه!
بله؛ خطرات ناشی از این نوشیدنی به خاطر مقدار زیاد قندی که داره و همچنین میزان اسیدفسفریک اونه .

نوشابه برای کلیه ها بسیار مضر است

کوکا و شکر…
کوکاکولا با وجود همه ی ضررهایی که در موردش بیان شده بسیار طرفدار داره. بیشترین ضرر این نوشیدنی از قند بسیار بالای اون ناشی میشه که مصرف زیاد و منظم اون هم برای وزن و هم برای دیابت به شدت مضره. همچنین این موارد در مورد بقیه نوشیدنی های گازدار و شیرین هم صدق میکنه.

و حالا ، کوکا و اسید فوسفوریک
و اما یک خطر دیگه ای که در نوشابه هست این بار اسید فوسفوریکشه. این ماده که فقط در نوشابه پیدا میشه یکم مزه ی ترش به اون میده. سوداهای دیگه از اسید سیتریک استفاده میکنن. این سطح بالای اسید فوسفریک شناخته شده، در عملکرد کلیه اختلال ایجاد میکنه و باعث سنگ کلیه میشه. برای اثبات این پدیده، محققان آمریکایی ۵۰۰ نفر رو که به تازگی نارسایی کلیوی پیدا کردن رو مورد آزمایش قرار دادن. با استفاده از یک پرسشنامه و بررسی عادات غذایی و میزان مصرف مشروبات و مقایسه با این گروه محققان بررسی هاشون رو انجام دادن . و اینجوری شد که به این نتیجه رسیدن که مصرف ۲ لیوان کوکا در روز خطر نارسایی کلیوی رو دوبرابر میکنه .

این موضوع در مورد کوکا «لایت» هم یکسانه!
با این حال هیچ دلیلی برای تردید داشتن در مورد اسید فوسفوریک در بقیه سوداها یافت نشد.

نارسایی شدید کلیه، یک بیماری شایع و ساکت
بدونین که بیماری کلیوی یک بیماریه شایعه ؛ ۳ میلیون فرانسوی تحت تاثیر این بیماری هستند که برخی ازونها کاملا بی خبرند.
تشخیص بیماری کلیه خیلی سخته چونکه این بیماری خیلی خائنه. این تکامل در سکوت انجام میشه تا زمانی که دیگه آسیب های غیر قابل برگشت کلیوی خودشون رو نشون بدن. به همین خاطر انجام یک آزمایش ساده ( خون و یا ادرار ) از اهمیت زیادی برخورداره مخصوصا در مورد افرادی که در معرض خطر این نوع بیماریها هستن. ( افراد دیابتی، فشار خون بالا، بالای ۶۰ سال سن، سابقه خانوادگی بیماری کلیوی ژنتیکی و یا کسانی که مصرف داروهای سمی کلیوی را دارن.)
در حال حاضر اگر افراد مبتلا به بیماریهای کلیوی از این نوشیدنی مصرف میکنن توصیه میشه جدا از خوردن آن و همچنین تمامی مواد غذایی حاوی اسید فوسفوریک مثل گوشت ، خودداری کنن چون این مواد باعث گسترش این بیماری میشن، و همون طوری که انتظارشو داشتیم در نتیجه ی این تحقیق افرادی که در معرض خطر این بیماری هستن نباید بذارن کوکا جزو عادات غذاییه روزانشون بشه و مراقب باشن.
و به طور کلی کسانی که روزانه نوشابه مصرف میکنن باید این موضوع رو با دکترشون در میون بذارن تا همیشه از نظر نارسایی کلیه تحت نظر و کنترل باشن.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه