نهمین نشست کتابخوان فارس به ادبیات عشایری پرداخت

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان فارس عصر چهارشنبه در ادامه سلسله نشست های ملی کتابخوان با موضوع به اشتراک گذاری تجربه مطالعه کتاب های خوانده شده، گفت: کتابخانه های عمومی خانه کوچک خود را به روی کتابخوانهای استان باز کرده است.

امین جعفری حسینی با بیان اینکه نهاد کتابخانه های عمومی فارس از هر تلاش و محیطی به سمت توسعه کتابخوانی بهره می گیرد افزود: طرح ملی کتابخوان شاه بیت فعالیت های تبلیغی و ترویجی برای بازگرداندن کتاب به خانه های مردم است.

نهمین نشست کتابخوان به عشایر اختصاص یاقت

وی با اشاره به طرح کتابخوان تاکید کرد: تا امروز هشت نشست کتابخوان برگزار شد که در نهمین گام آن ۱۲ دریادل عشایر کتابخوان انتخاب شده اند تا از کتاب های خوانده شده سخن بگویند.

در این نشست که با محوریت جامعه و آثار ادبی عشایری و روستایی استان تشکیل شد کتاب های به اجاقت قسم(محمد بهمن بیگی)، کمانی برای آرش(محمد محمودی)، تلخند امید(مجید نگین تاجی)، مدیرکل افسانه ای(امراله یوسفی)، یول اوغلو-همسفر-(فتانه مرادی)، سیه چادرها(منوچهر کیانی)، خاک کیمیای مهجور(فیروز حیدری)، اگر مادر نمی مرد(محمود کاویانی)، تاریخ سیاسی اجتماعی ممسنی(باباخان ایلامی)، نبرد گجستان(محمدکرم رزمجویی)، خان بی بی یادگار ایل(محمدمراد شیروانی) و رمز توفیق(مرادحاصل نادری) توسط کورش کمالی، محمد محمودی، احمد انصاری، امراله یوسفی، فتانه مرادی، منوچهر کیانی، فیروز حیدری، محمود کاویانی، ابوذر همتی، محمدکرم رزمجویی، محمد مرادشیروانی و مراد حاصل نادری معرفی شد.

در معرفی این آثار که از حوزه های نشر کتاب با موضوع دفاع مقدس، علوم اجتماعی، ادبیات، علوم کاربردی و تاریخ انتخاب شدند، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در خصوص کتاب به اجاقت قسم نوشته محمد بهمن بیگی، گفت: آفتاب بهمن بیگی هم هنوز میدرخشد و آثار او چراغ راه ایلات و عشایر است.

کورش کمالی با بیان اینکه نخستین کتاب او در سال ۱۳۲۴ نوشته شده است، بیان کرد: با آفرینش اثری چون ایل من بخارای من بابی تازه در ادبیات بومی باز شد که می شود آنرا به ادبیات عشایری نامید.

وی خواندن این کتاب را به عنوان یادگاری از سوی مردی که برای آموزش هفتاد سال تلاش کرد، گذر از هفت خوان دانست و گفت: کارهای بزرگ او را به عنوان خادم بزرگ سوادآموزی به جامعه جهانی شناسانده است.

کمالی یادآور شد: حاصل این کتاب گزارش کارکرد این مرد بزرگ است. او عاشق زبان فارسی است و خدمت به زبان فارسی از سویش افسانه ایست، عشق افسانه ای او به زبان فارسی باعت شد به آثار بزرگان مانند حماسه فردوسی، حکمت سعدی و غزل حافظ ترویج یابد. با این حال طنز و سخن روان گاهی خواننده را با او همدل می کند.

بهمن بیگی بنیان گذار ادبیات عشایری است

کورش کمالی تاکید کرد: پژوهشگران باید بر روی ادبیات عشایری کار کنند تا این ژانر در ادبیات ایران نهادینه شود، ژانری که بخارای من و به اجاقت سرآغاز این ادبیات است.

وی ادامه داد: در کتاب به اجاقت قسم نگارنده معلمی است که خاطرات خود را درمیان عشایر و با سواد کردن فرزندان آنان بازمی گوید و طی آن تصویری از رنج و محرومیت عشایر و سخت کوشی های خود به هنگام خدمت نشان می دهد.

در ادامه این مراسم محمد محمودی نیز با اشاره به کتاب "کمانی برای آرش"، یادآور شد: داستان این کتاب از زبان پدر شهید روایت شده است. نگارنده برای بیان زندگینامه داستانی او به ماجرای سفر پدر هاشم به اتریش، در پی مشکلی که برای آرش(برادر هاشم) در این کشور پیش آمده می پردازد. آرش طرز تفکر متفاوتی با برادرش نسبت به انقلاب اسلامی دارد. نویسنده در این اثر با مرور گذشته مخاطب را با زندگی شهید هاشم اعتمادی آشنا می سازد.

خواننده کتاب تلخند امید نیز در نشست کتابخوان با بیان اینکه کتاب یادشده به تحلیل و تفسیر بسیاری از طنزهای مهدی اخوان ثالث پرداخته، گفت: در مقدمه نگارنده به طنز به عنوان هنری ترین شیوه انتقاد اشاره کرده و معتقد است، زبان شاعر تیزبین از طنزچبه عنوان هنری ترین سلاح مبارزه با این مفاسد بهره می گیرد.

امراله یوسفی یکی از شاگردان بهمن بیگی نیز با بیان اینکه در کتاب مدیرکل افسانه ای ویژگی های مدیریتی و شخصیتی او در اموزش عشایر پرداخته است، بیان کرد: نویسنده در این گتاب از سبک استاد خود در نوشتن خاطرات اموزشی پیروی کرده خاطرات دیگران را هم در این رابطه گردآورده است.

فتانه مرادی هم در معرفی کتاب یول اوغلو(مسافر) که با موضوع آداب و رسوم ایل قشقایی نگاشته شده، گفت: این کتاب شش رسم از ایل قشقایی، یکی از اقوام کهن استان فارس را به تصویر می کشد. رسومی مانند عزاداری، مراسم طلب باران، کوسه گلین، متل گویی توسط عاشقها، بخشیده شدن خون و حرمت پیشکسوتان در این کتاب به تصویر کشیده شده اند.

سیه چادرها دیگر کتاب این نشست نیز توسط دکتر منوچهر کیانی معرفی شد که وی اشاره کرد: کتاب حاضر مروری بر مهمترین تحولات و رویدادهای ایل قشقایی از عصر صفویه تا دوران پهلوی است.

وی افزود: در این کتاب تاریخ و خاستگاه قشقایی از زمان و مبدا قشقایی ها، چگونگی تشکیل ایل، زبان، ارتباط با آذربایجان، جمعیت، طوایف و تیره های مختلف ایل قشقایی سخن به میان آورده است.

فیروز حیدری نیز در معرفی کتاب خاک کیمیای مهجور به عنوان اثری با موضوع کساورزی، ابراز کرد: در این کتاب مباحث مختلفی در زمینه کشت بافت های گیاهی تحت این مباحث مطرح شده است.

در ادامه نیز کتاب اگر مادر نمی مرد توسط محمود کاویانی معرفی شد و گفت: این کتاب با نثر یاده ای که دارد سامل مجموعه گزیده ای از چند داستان کوتاه است.

تاریخ سیاسی اجتماعی ممسنی بازخوانی شد

"تاریخ سیاسی اجتماعی ممسنی" نوشته باباخان ایلامی با معرفی ابوذر همتی همراه شد که او در این باره، گفت: به گواه تاریخ، عشایر جنوب ایران برای دفاع از بقا، دوام و استقرار مرزی و ارضی ایران همواره پیش قدم بوده و بار استقلال و حفظ حدود و ثغور کشور را بردوشچخود داشته اند و بدون کوچکترین چشم داشتی در این رهگذر، لطمات و صدمات فراوان خورده اند. از فعال ترین آن ها عشایر ایلات ممسنی است.

محمدکرم رزمجویی نبرد گجستان را در این نشست ورق زد و گفت: این اثر شرحی از زندگی و مبارزات مردم کهکیلویه و بویراحمد است.

وی افزود: در این کتاب روند شکل گیری طایفه جلیل بازگو و جنگهای پیاپی این طایفه به تصویر کشیده شده است.

دیگر کتاب معرفی شده در نشست کتابخوان فارس، "خان بی بی یادگار ایل" بود که به اهتمام محمد مراد شیروانی معرفی شد.

وی درباره آن، گفت: این کتاب داستان دو برادر است که به علت اعتیاد پدر و ازدواج مجدد مادر در خانه کودک زندگی می کنند.

در پایان این نشست که با تجلیل از دوازده کتابخوان عشایر همراه شد، رمز توفیق، کتابی با موضوع علوم اجتماعی توسط مراد حاصل نادری معرفی شد که به راه و روش بهمن بیگی در آموزش عشایر ایران می پردازد.

وی، گفت: نویسنده در بخشی از این کتاب با عنوان دردآشنایی تفکر نو و اصیل بهمن بیگی را مورد اشاره قرار داده است،که اگر در پیش زمینه تاریخ سیاسی ایران دیده شود خبر از راه مستقل اوبرای پیشرفت کشور می دهد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه