نمایشگاه کتاب تهران پنجره‌ای برای تبادل آرا متفکران جهان است

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح امروز سه‌شنبه ۱۵ اردیبهشت با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور در ضلع جنوبی مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد.

عبدالحمید بن‌منصورالحسنی وزیر اطلاع‌رسانی عمان که کشورش مهمان ویژه نمایشگاه امسال کتاب تهران است، در این مراسم با اظهار خرسندی از حضور در ایران و استقبال گرم طرف ایرانی از هیات همراه کشورش گفت: دولت پادشاهی عمان بسیار خشنود است از اینکه جمهوری اسلامی ایران این کشور را به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران قبول کرده است.

وی افزود: امیدوارم مشارکت عمان در این نمایشگاه، مشارکتی علمی باشد و بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب به نتایجی علمی، فرهنگی و فکری از حضور عمان در نمایشگاه دست یابند.

وزیر اطلاع‌رسانی عمان خطاب به رئیس‌جمهور کشورمان گفت: روابط ایران و عمان روابطی دوستان است که مربوط به امروز هم نیست و روابطی ریشه‌دار است و انشاءالله در آینده هم قوی‌تر استمرار خواهد یافت و با تلاش‌های رهبران دو مملکت، زمینه ایجاد امنیت و صلح در منطقه فراهم خواهد شد.

عبدالحمید بن‌منصورالحسنی تاکید کرد: هیچ شکی نیست که روابط بین ما و ایران در زمینه‌های مختلف استمرار دارد از جمله در حوزه گاز، انرژی، حمل و نقل دریایی، توریستی و همکاری فرهنگی و رسانه‌ای، ما همواره یک همکاری موازی در زمینه‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی با ایران داشته‌ایم و از جمله آنها می‌توان به حضور در نمایشگاه کتاب، برپایی همکاری‌های مشترک از جمله بین خبرگزاری‌ها است.

وی انتشار روزانه گزیده جراید ایران را در روزنامه عمان نمونه‌ای از این همکاری‌ها خواند و گفت: ما تلاش می‌کنیم روابطمان با ایران تقویت شود و مهمترین دلیل تحکیم روابط دو کشور هم دیدار رهبران ایران و عمان از دو کشور بود؛ سلطان قابوس بن‌سعید و دکتر حسن روحانی پیشتر از کشورهای همدیگر دیدار کرده‌اند.

وزیر اطلاع‌رسانی عمان همچنین با بیان اینکه نمایشگاه کتاب در گوشه‌گوشه جهان که باشد، فرصتی است برای توسعه روابط کشورها و همچنین نزدیکی فرهنگ‌های ملت‌های مختلف به یکدیگر تاکید کرد: در جهان کنون که اختلافات و درگیری‌ها، جهان را سیاه کرده، نیازی ضروری برای گفت‌وگو و تبادل آرا احساس می‌شود.

عبدالحمید بن‌منصورالحسنی همچنین گفت: رسیدن به توافقی که همه ما به آن نیاز داریم، بسیار اهمیت دارد و این امر به وجود نمی‌آید مگر با داشتن نیتی قوی و صادق برای حل معضلات محلی، منطقه‌ای و جهانی.

وی همچنین نمایشگاه کتاب تهران را پنجره‌ای برای رسیدن به تبادل آرا و نزدیکی فکری گروه‌ها و مجتمعات فرهنگی توصیف کرد و گفت: در این زمینه دولت عمان همواره ریشه‌های همکاری با کشورهای مختلف را پیگیری می‌کند و به دنبال ایجاد بستری برای یک گفت‌وگوی سازنده با کشورهای مختلف است.

وزیر اطلاع‌رسانی عمان سیاست پادشاهی عمان را هم در توسعه روابط با کشورهای مختلف، ایجاد زمینه دوستی و مودت مبتنی بر عدم دخالت در امور کشورهای دیگر خواند و گفت: در راستای این سیاست، توجه و اهمیت دادن به نمایشگاه کتاب تهران، در دستور کار عمان است و ما در راستای پاسخ مثبت به دعوت جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در این نمایشگاه، امروز اینجا هستیم.

وی همچنین با اشاره به بازدید میلیونی از نمایشگاه تهران آن را زمینه‌ای برای آشنایی مردم ایران با فرهنگ عمان و دیدن کتاب‌های متنوعی که در بخش ویژه عمان عرضه شده است خواند و گفت: ما با ایجاد تالارهای گفت‌وگو، ارائه برخی نسخه‌های خطی، فیلم‌های مستند، برپایی نمایشگاه تابلو و فنون قدیمی و صنایع دستی، تلاش می‌کنیم گوشه‌ای از فرهنگ عمان را به نمایش بگذاریم.

عبدالحمید بن‌منصورالحسنی در پایان ضمن دعوت از همه مردم ایران برای شرکت در نمایشگاه کتاب تهران و دیدن غرفه عمان در این رویداد بین‌المللی از برگزاری مراسم شب عمانی در ساعت ۷ شب روز پنجشنبه ۱۸ رجب در محل برج میلاد در تهران خبر داد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه