نقد تاریخ نگاری انقلاب اسلامی در خانه یازدهم

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، کتاب حاضر یازدهمین اثر از مجموعه مذکور و شامل شش مقاله است. اولین مقاله این مجموعه، نقد کتاب «طبقه، سیاست و ایدئولوژی در انقلاب ایران» به قلم آقای دکتر حمید هوشنگی است. این کتاب تلاش دارد کاستی‌ها و نادرستی های موجود در آثار و دیدگاه های پیشین در تبیین انقلاب اسلامی ایران را رفع و تصویر قانع کننده تر و روشن تری از علل و زمینه های انقلاب ارائه کند

مقاله دوم، نقد کتاب گذر از بحران جانشینی به قلم علی کردی است. ناقد ذیل محورهایی چون شناخت ناکافی نویسنده از واقعیات سیاسی در ایران، وجود تناقض‌ها در تحلیل، استدلالهای ضعیف و بی پایه، استفاده از منابع خاص و... به نقد کتاب مذکور پرداخته است.

ناقد معتقد است که صف بندی دوستان ودشمنان در داخل وخارج ایران گواه این ادعاست که راه طی شده جمهوری اسلامی در سالهای پس از رحلت امام خمینی، همان راه امام خمینی است.

سومین مقاله این مجموعه، نقد کتاب انقلاب ایران به روایت رادیو بی بی سی است. از دیدگاه ناقد، این مجموعه به عنوان یک مجموعه تاریخ شفاهی رسانه‌ای، در جهت منافع و اهداف کشور انگلستان تدوین شده است و ۳ هدف را دنبال می کند: اول : اثبات دوستی دولت انگلستان با مردم ایران با تکیه بر انقلاب مشروطیت و یادآوری کمک این دولت در پیروزی این نهضت. دوم: تطهیر دولت انگستان و پاک نمودن ذهن شنونده ایرانی از اتهاماتی که به دولت انگلستان در مورد دخالت این دولت در تاریخ معاصر ایران وارد آمده است. و سوم: نشان دادن بی ثمری حرکت‌های مردمی ایرانیان در جهت رسیدن به آزادی و استقلال. وی با لحاظ این مفروضات، در محورهایی چون تبرئه نقش انگلستان در تاریخ معاصر ایران، گزینشی بودن راویان، خودسانسوری یا خلاهای تاریخی و... به نقد این کتاب پرداخته است.

مقاله چهارم این مجموعه نقد کتاب همه مردان شاه به قلم آقای دکتر محمد حسن نیا می باشد. کینزر، مولف کتاب بر این باور است شکل گیری گروههایی با رویکرد افراطی نسبت به غرب، مولود سیاست های اشتباه آمریکا در جهان اسلام است و نقطه آغاز این سیاست های اشتباه، کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران است. بنابراین جهت پی جویی و پاسخ به چرایی این رویکردهای افراطی، ماهیت آن کودتا را مورد بررسی قرار داده است.

تاریخ نگاری انقلاب

مقاله پنجم به نقد کتاب خودکامگی، نوسازی و انقلاب در روسیه و ایران اختصاص یافته که توسط آقای مهدی احمدی نوشته شده است. پرفسور تیم مک دانیل با انجام دو مورد کاوی(روسیه ی سده ی نوزدهم و ایران در میانه سده ی بیستم) در این کتاب می خواهد ثابت کند که نوسازی خودکامگی راه مشخص و البته پر تناقضی به سوی مدرنیته است و سرانجام به انقلاب اجتماعی خواهد انجامید.

مقاله ششم این مجموعه، به نقد رمان زمین سوخته اختصاص یافته است که توسط آقای مهدی حق بین مورد نقد قرار گرفته است. رمان زمین سوخته، اولین رمان جنگ و اثری گزارش‌گونه‌ از جنگ است. نویسنده کتاب در مخالفت با تئوری لزوم گذشت زمان از وقوع یک حادثه تاریخی برای نگاه داستانی به آن، در بحبوحه آغازین روزهای جنگ تصمیم می‌گیرد رمانی درباره جنگ تحمیلی خلق کند. راوی «زمین‌سوخته»، چشم ناظر و شاهد وقایع رمان است. او همه وقایع را شرح می‌دهد، بی‌آن که خود، کاری انجام دهد. از خرابی و ویرانی جنگ می‌گوید و تمام آدم‌ها اعم از بسیجیان و نظامیان و یا خائنان و وطن‌فروشان را از نظر می‌گذراند، اما کسی را مقصر قلمداد نمی‌کند. همه آنچه هست، رو می‌کند تا خواننده خود نتیجه بگیرد. ناقد محترم ذیل دو عنوان کلی نقد ادبی و نقد محتوایی، به نقد این اثر پرداخته است و و در قسمت نقد محتوایی، نقدهایی چون «شتاب‌زدگی و غیرمحققانه بودن»، «نگاه جنگی غیرارزشی به دفاع مقدس»، «روایتی تلخ بدون ثبت حماسه‌آفرینی‌ها»، «روایتی از تسلیم و بی‌تفاوتی» و «تحریف تاریخ دفاع مقدس» بر آن وارد کرده است.

این اثر در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و ۱۸۳ صفحه و به قیمت ۶۰.۰۰۰ ریال در اولین روزهای سال جاری روانه بازار نشر گردیده است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه