مهاجرت برخی فارغ التحصیلان رشته فیزیک به دلیل گرفتاری مادی

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، محمدحسن بیاتانی ظهر دوشنبه در حاشیه شانزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک ایران و ششمین کنفرانس فیزیک و آزمایشگاه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال‌های اخیر و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش‌های زیادی در راستای کم کردن فاصله علمی ما با سایر کشورها شده که بررسی و تجدید نظر در محتوای کتب درسی یکی از آن اقدامات بوده است.

وی با بیان اینکه بیشتر وقت دانش آموزان در کشورهایی مانند ژاپن در کار کردن با وسایل پیچیده الکترونیکی می گذرد، عنوان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی کتب و روش های آموزش تغییر یافته و به تحقیقات اهمیت داده می شود که نتیجه عینی آن پیشرفت در نانو و انرژی هسته ای است.

رئیس اتحادیه انجمن های علمی آموزشی معلمان فیزیک کشور با اشاره به اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید توجه بیشتری به علم به خصوص فیزیک می شود، ادامه داد: یکی از اقداماتی که سالجاری برای اولین بار انجام شد به دبیران فیزیک شرکت کننده درکنفرانس ماموریت با بار مالی داده شد.

بیاتانی با بیان اینکه شان معلم اگر حفظ شود نتیجه عالی خواهد داشت، تصریح کرد: وقتی ۶۰ درصد از دانش آموزان به سمت رشته تجربی و ۱۲ درصد به رشته ریاضی می روند زیرساخت های آینده مهندسی ما دچار بحران خواهد شد.

وی منشا اقتصادی و جایگاه مشاغلی مانند پزشکی را از دلایل گرایش به رشته تجربی دانست و افزود: در حدود ۲۰ سال پیش ۷۰ درصد دانش آموزان ریاضی رشته فیزیک را انتخاب کرده و جذب هم می شدند اما امروز اکثر تحصیل کرده های رشته فیزیک بیکار می مانند.

رئیس اتحادیه انجمن های علمی آموزشی معلمان فیزیک کشور با بیان اینکه به غیر آموزش فیزیک و فیزیک هسته ای به دلیل نبود شغل علاقه ای برای تحصیل در سایر شاخه های فیزیک وجود ندارد، خاطرنشان کرد: دولت باید این معضل را مدیریت کند چراکه از مالیات اقشار ضعیف کشور برای تحصیل این افراد هزینه می شود و به محض اینکه می خواهند به ثمر بنشینند به علت مشکلات به کارگیری اغلب جذب سایر کشورها می شوند.

بیاتانی با اشاره به اینکه بین ۵۰ تا ۶۰ درصد برگزیدگان المپیادها کشور را ترک می کنند، یادآور شد: با توجه به رشته های دانشگاهی فیزیک سالانه بین هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۵۰۰ نفر فارغ التحصیل فیزیک در کشور داریم که غالبا به دلیل گرفتاری مادی و جاذبه سایر کشورها مهاجرت می کنند که اگر در کشور به کارگرفته شوند و می توانند پتانسیل خوبی برای رشد و شکوفایی کشور باشند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه