طبق یه مطالعه جدید که در دانشگاه کپنهاگ انجام شده، ارتباطی بین سطح بالای ویتامین D در خون و بالا رفتن خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و سکته مغزی مشاهده شده است.

طبق یه مطالعه جدید که در دانشگاه کپنهاگ انجام شده، ارتباطی بین سطح بالای ویتامین D در خون و بالا رفتن خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و سکته مغزی مشاهده شده است.

این اولین باره که یه تحقیق ارتباطی بین سطح بالای ویتامین D و مرگ و میری ناشی از بیماری های قلبی و عروقی پیدا کرده است. تا به امروز، همه تحقیق ها روی این متمرکز شده بودن که کمبود ویتامین D چطور روی سلامتیمون تاثیر میذاره. چند تحقیق نشون دادن که کمبود ویتامین D میتونه خطراتی همچون بیماری های قلبی و سرطان و طیف وسیعی از شرایط بد رو برای سلامتی ما بوجود بیاره.

این تحقیق جدید مطرح میکنه که سطح ویتامین D در خون نباید خیلی بالا یا خیلی پایین باشه.

پیتر شوارتز (استاد دانشگاه کپنهاگ دانمارک) میگه: اگه سطح ویتامین D در شما زیر ۵۰ یا بالاتر از ۱۰۰ نانومول در هر لیتر باشه، ارتباط بیشتری با مرگ وجود خواهد داشت.

مقدار بالای ویتامین D می تواند به سکته منجر شود

 

محققان سطح ویتامین D رو در ۲۴۷۵۷۴ فرد بررسی کرده و میزان مرگ و میر اونا رو در دوره زمانی ۷ سال بعد از گرفتن نمونه خون اولیه مطالعه کردن. در طول این دوره ۱۶۶۴۵ بیمار فوت کردن.

شوارتز میگه: ما به این مسئله دقت کردیم که چه چیزی باعث مرگ این بیماران شد و وقتی مقدار بیشتر از ۱۰۰ شد، به نظر میرسد که خطر مرگ ناشی از سکته مغزی یا کرونر وجود داره.

به عبارت دیگه ، سطح ویتامین D نباید خیلی پایین باشه و در مقابل نباید هم خیلی بالا باشه. سطحش باید جایی بین ۵۰ تا ۱۰۰ نانومول در لیتر باشه، و تحقیق شوارتز نشون داد که ۷۰ بهترین سطح ویتامین D در خون است.

عوامل زیادی مثل رنگ پوست و وزن مسئول مقدار ویتامین D در بدن هستن، اما بدون آزمایش خون سخته که مقدارش رو بدونیم. وقتی سطح ویتامین D در خونتون رو بدونین ، میتونین دوز مناسب این ویتامین رو برای خودتون انتخاب کنین.

این تحقیق در مجله the Journal of Endocrinology and Metabolism منتشر شده است.

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه