معرفی صد رمان برتر جهان

  • تعداد بازدید :
  • 10
  • سه شنبه 29/2/1394
  • تاریخ :

(1. آثار جیمز جویس) /میعادِ مُردگان

از این هفته به بعد، قصد داریم رمان‌های بزرگ جهان را معرفی کنیم.

یاسر نوروزی -بخش کتاب و کتاب خوانی تبیان

جیمز جویس

ممکن است بپرسید شاهکارهای جهان بر چه مبنایی؟در این سال‌ها نشریات، رسانه‌های و نهادهای متعدد خارجی اقدام به انتشار فهرست‌هایی کرده‌اند که در اکثریت رمان‌ها، کم و بیش با هم مشترک‌اند. ما از میان این فهرست‌ها، رمان‌هایی را که در ایران ترجمه شده، انتخاب کردیم، قدر مشترک گرفتیم و هر هفته معرفی خواهیم کرد.
برای توضیح دقیق‌تر اسامی این نشریات یا نهادها که فهرستی از صد رمانِ برترِ قرن یا اعصار ارائه داده‌اند بدین ترتیب است: «رندم هاوس»،«نیویورک تایمز»، «گاردین»، «دیلی‌تلگراف»، «کتابخانه‌ی مدرن آمریکا» و.... این فهرست‌ها با نظرخواهی از نویسندگان بزرگ و مطرح یا خوانندگان تهیه شده. بنابراین برخی رمان‌ها خاص‌پسند، برخی عام‌پسند و برخی نیز عام‌وخاص‌پسند (توأمان) است که در معرفی‌های خود سعی خواهیم داشت این نکته را هم گوشزد کنیم و درباره‌ی آن بنویسیم.
در اغلبِ این فهرست‌ها، نام «اولیس» نوشته‌ی «جِیمز جویس» را می‌بینیم. و جالب اینجاست که ترجمه‌ی کامل این رمان هنوز در ایران منتشر نشده. «منوچهر بدیعی» سال‌ها پیش ترجمه‌ای از این رمان را در دست داشت که تاکنون جز خلاصه‌ای از آن و فصل هفدهم (که مجزا چاپ شده) متن دیگری را به ناشر سپرده است.
در هر حال بحث بر سر چرایی این ماجرا فراوان است؛ از ممیزی‌هایی که امکان داشته رمان به آن مواجه شود تا احتیاط‌های خود مترجم. از این بحث که بگذریم نمی‌توان راجع به کلیت رمان سخنی گفت چون ترجمه کامل آن فعلا موجود نیست. اما «جویس» رمانِ دیگری نیز دارد با عنوان «چهره‌ی مرد هنرمند در جوانی» که «منوچهر بدیعی» آن را نیز ترجمه کرده و انتشارات «نیلوفر» به چاپ رسانده است. «اولیس» و «چهره‌ی...» هر دو جزوِ فهرستِ صد رمانِ برترِ قرن هستند اما نویسنده‌ی این مطلب، مطالعه‌ی این دو رمان را تنها به علاقه‌مندان حرفه‌ای رمان و ادبیات توصیه می‌کند. واقعیت آن است که «جویس» را نویسنده‌ی نویسندگان می‌دانند. یعنی «جمیز جویس» نویسنده‌ای‌ست که برای ادبیات داستانی پیشنهادهایی داشت و آن‌ها را در آثار خود به اجرا درآورد و سرآمدی شد برای نویسندگانِ دیگر. و اگر بگوییم هر خواننده‌ی رمانی از مطالعه‌ی آثارش لذت می‌برد، واقعیت ندارد، چراکه فهمِ نمادها، اساطیر یا نشانه‌هایی که «جویس» در «اولیس» یا «چهره...» به کار برده، نیاز به تعمق و مطالعه‌ی فراوان در آثار ادبیات انگلیسی‌زبان و فرهنگ چندصدساله‌ی اروپایی دارد.

آثارِ جویس به‌شدت دشوارخوان است. او در آثارش بازی‌های فراوان زبانی دارد و استفاده از تکنیک جریان سیال ذهن یکی از شگردهای اوست. ضمن اینکه رویکرد روانکاوانه در آثار «جویس» نیز بسیار حائز اهمیت است و عدم آشنایی با رابطه‌ی ادبیات و روان‌شناسی و مباحث ذیل آن، خواننده را در خوانش سرگردان می‌کند.


عدم اطلاع مخاطب از این فرهنگ باعث می‌شود نتواند با آثار «جویس» ارتباط برقرار کند و همین امر،‌ نخستین نتیجه‌ی مطالعه‌ی رمان یعنی لذت را مخدوش می‌کند. برای روشن‌تر شدنِ ماجرا مثالی می‌زنم: فرض کنید قرار است مخاطبی انگلیسی‌زبان را با فرهنگ ایرانی آشنا کنید. این مخاطب، کسی‌ست که آشناییِ چندانی با فرهنگ ایرانی-اسلامی ندارد و از سنت ادبیات عرفانی بی‌اطلاع است. بدیهی‌ست چنین مخاطبی در نخستین قدم از مطالعه‌ی «حافظ» لذت نخواهد برد. ماجرا در مطالعه‌ی آثار «جویس» نیز بدین شکل است. ضمن اینکه بر رمان‌های این نویسنده دشواری‌های زبانی را نیز باید بیفزایید.
آثارِ جویس به‌شدت دشوارخوان است. او در آثارش بازی‌های فراوان زبانی دارد و استفاده از تکنیک جریان سیال ذهن یکی از شگردهای اوست. ضمن اینکه رویکرد روانکاوانه در آثار «جویس» نیز بسیار حائز اهمیت است و عدم آشنایی با رابطه‌ی ادبیات و روان‌شناسی و مباحث ذیل آن، خواننده را در خوانش سرگردان می‌کند. بنابراین مطالعه‌ی آثارش مخاطبی کارکشته و مجرب و آشنا به زبان و فرهنگ اروپایی می‌طلبد. این دشوارخوانی در داستان‌های کوتاهِ «جویس» کمتر دیده می‌شود. به همین علت چنانچه علاقه‌مند ادبیات داستانی هستید و تمایل دارید اثری نیز از این نویسنده خوانده باشید، مجموعه‌داستان «دوبلینی‌ها»ی «جویس»، ترجمه‌ی «صالح‌حسینی» و «محمدعلی صفریان» (نشر نیلوفر) را پیشنهاد می‌کنیم. همچنین می‌توانید گزیده داستان‌های کوتاه این نویسنده با ترجمه احمد گلشیری را از نشر نگاه تهیه کنید.

نویسنده ای که می خواست وجدان خلق کند

آخرین مجموعه آثار کشف‌شده از «جیمز جویس»، رمان‌نویس سرشناس ایرلندی و خالق «اولیس» به زودی زیر چاپ می‌رود.

"); $("div[id=" + MessageType + "]").slideDown(500).delay(3000).slideUp(500); } }); function Clickheretoprint() { var s = 'MainComponents/printpage.htm'; s = '/' + s + ''; window.open(s, "", "Width=700,height=600,ScrollBars=1, resizable =0"); } function SendToWall() { var type = "1"; var id = ""; id = "299469"; if (id == "") id = "299469"; $.ajax({ type: "POST", url: "/webservices/Socialnetwork_v2/Service.asmx/SendToWall", data: "{ ID:" + id + ", Type:" + type + "}", contentType: "application/json; charset=utf-8", dataType: "json", success: function (recdata) { var i = recdata.d; if (i == -1) ShowMessage("warning", "لطفاً ابتدا در سیستم شناسایی شوید."); else if (i == -2) ShowMessage("success", "شما عضو شبکه اجتماعی تبیان نمی باشید."); else if (i >= 0) ShowMessage("success", "ارسال به شبکه اجتماعی تبیان با موفقیت انجام شد."); }, error: AjaxFailed }); function AjaxFailed(result) { ShowMessage("error", "برای ارسال لطفا ابتدا به شبکه اجتماعی تبیان بپیوندید."); } function ShowMessage(MessageType, MessageText) { var w = ($(window).width() / 2) - 200; $("body").append("
" + MessageText + "
"); $("div[id=" + MessageType + "]").slideDown(500).delay(3000).slideUp(500); } }
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه