معابر اسدآباد اجازه تردد به معلولان نمی دهد - ضرورت مناسب‌سازی معابر در شهر

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، معلولیت واژه‌ای آشنا برای مردم است و مردم خوب می‌دانند معلولان چه حسی دارند و چه مشکلاتی برای آنها وجود دارد.

در خیابان‌ها همین که یک فرد معلول را می‌بینیم برای کمک به سراغ وی می‌رویم و به او کمک می‌کنیم اما آنها مشکلات بزرگ‌تری نیز دارند که معلولیت تنها بخشی از آن است چراکه عدم مناسب‌سازی مبلمان شهری، عدم وجود مدیریت مبلمان شهری در شهرداری، عدم هماهنگی میان شهرداری، سازمان نظام‌مهندسی و شهرداری اسدآباد مشکلات معلولان رو دوچندان کرده است.

براساس قانون یکی از اولویت‌های شهرسازی، مناسب‌سازی مبلمان شهری است در حالی که مناسب‌سازی معابر در شهر اسدآباد هنوز جدی نگرفته شده است و این درحالیست که بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۸۳ تمام ادارات ارگان‌ها،شرکت‌های دولتی و خصوصی موظفند تمام اماکن، بناها و تجهیزات و امکانات خود را طوری طراحی کنند که قابل‌دسترس برای معلولان و سایر افراد یادشده را داشته باشد.

اما این قانون به فراموشی سپرده ‌شده و اکنون در حالی که ساخت و سازها در حال افزایش است شاهد این هستیم که مناسب‌سازی در اغلب مکان‌ها صورت نمی گیرد و یا اصلاً مناسب‌سازی وجود ندارد.

مسکن مهر بهزیستی مناسب معلولان نیست

در همین زمینه یکی از معلولان ساکن واحدهای مسکن مهر بهزیستی اسدآباد به خبرنگار مهر گفت: با اینکه این آپارتمان‌ها متعلق به بهزیستی است و برخی از ساکنان آن معلول هستند هیچ‌گونه مناسب‌سازی برای آنها انجام‌نشده و برخی از آنها به خاطر وجود پله‌ها خانه‌نشین شده‌اند و نمی‌توانند در خیابان و کوچه حضور پیدا کنند.

معلول

یکی دیگر از ساکنان این واحدها افزود: مسکن و شهرسازی تنها خانه را ساخته و به این فکر نکرده که این واحدها برای کسانی است که فرد معلول در منزل دارند و باید مناسب‌سازی شود.

یکی از معلولان ویلچر سوار نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: اغلب ادارات هیچ‌گونه مناسب‌سازی ندارند و برای مثال اگر بخواهیم از دستگاه عابر بانک پول برداشت کنیم تنها یک یا دو بانک در اسدآباد مناسب‌سازی شده‌اند و مابقی هیچ‌گونه مکانی برای معلولان در نظر نگرفته‌اند.

وی ابراز کرد: برخی ادارات نیز مکانی برای معلولان اختصاص داده‌اند که آن‌قدر شیب دارد که می‌توان به روی آن سرسره بازی کرد اما اسم آن را مناسب‌سازی گذاشته‌اند .

وی عنوان کرد: معمولاً معلولان سعی می‌کنند کمتر در اذعان عمومی ظاهر شوند و سعی می‌کنند کارهای خود را در منزل انجام دهند چرا که با پا گذاشتن به خیابان عده‌ای دایه عزیزتر از مادر می‌شوند و شروع به ترحم می‌کنند.

وی گفت: پارک شهید رجایی به‌عنوان پارکی که در میان شهر است افراد زیادی را روزانه جذب خود می‌کند اما یکی از مشکلات این پارک نبود مناسب‌سازی برای معلولان است چراکه برای ورود به این پارک باید یک یا چند پله را طی کرد تا به پارک رسید.

تنها ۲۰ درصد ادارات مناسب‌سازی انجام داده‌اند

در همین زمینه رئیس اداره بهزیستی شهرستان اسدآباد در گفتگو با خبرنگار مهر در اسدآباد اظهار داشت: شهرستان اسدآباد دارای یک هزار و ۳۸۰ معلول است که اغلب این معلولان نتیجه ازدواج فامیلی هستند که این امر نشأت‌گرفته از عدم ناآگاهی‌ها خانواده‌ها است که نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

معلولیت محدودیت نیست

اکبر احمدی منش افزود: در جلساتی که با شهرداری و بنیاد شهید داشته‌ایم مقررشده نسبت به مناسب‌سازی در معابر و اماکن و ادارات شهرستان اقداماتی صورت گیرد.

وی گفت: بهزیستی در مورد واحدهای مسکن مهر این سازمان هیچ‌گونه دخالتی نکرده و تنها مبلغی را به‌عنوان کمک‌هزینه به مددجویان خود پرداخت کرده و این واحدها توسط انبوه‌سازان ساخته‌شده و توسط شهرداری به تائید رسیده است.

رئیس بهزیستی شهرستان اسدآباد اعلام کرد: شهرداری باید برای تائید واحدهای مسکونی و اماکن از بهزیستی نیز در مورد مناسب‌سازی استعلام بگیرد تا شاهد مناسب‌سازی در اغلب نقاط شهر باشیم.

وی عنوان کرد: تا کنون تنها ۲۰ درصد از ادارات شهرستان نسبت به مناسب‌سازی اقدام کرده‌اند که برخی از این مناسب‌سازی‌ها استاندارد نیست و مشکلاتی دارد.

احمدی منش از شهرداری، شورای شهر و سازمان نظام‌مهندسی خواست تا برای ساخت شهری خوب و مناسب برای معلولان با اداره بهزیستی همکاری کنند.

متأسفانه در گذشته نظارتی بر مناسب‌سازی واحدهای مسکونی معلولان نشده است

شهردار اسدآباد نیز در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه در گذشته نظارتی بر مناسب‌سازی واحدهای مسکونی معلولان نشده اما از ماه گذشته در صورتی به آپارتمان‌های مسکونی و تجاری پایان کار داده می‌شود که مناسب‌سازی را رعایت کرده باشند.

معلولان

نوروز سرابی ادامه داد: برای معابر نیز برنامه داریم تا معابر شهرستان نیز برای معلولان مناسب‌سازی شود تا آنها نیز همانند سایر مردم آزادانه در خیابان‌ها و فضاهای سبز حضور پیدا کنند.

با یک حساب سر انگشتی می توان دریافت تعداد اداراتی که مناسب سازی استاندارد انجام داده اند به شمار انگشتان دست هم نمی رسد.

اما باید به این نکته نیز توجه کرد که مناسب سازی تنها برای ادارات نیست و حتی ورودی پاساژها و برخی مغازه ها به گونه ای است که فرد سالم نیز به سختی روی آن حرکت می کند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه