مراقبت از دندونا مسئله ای است که اکثر افراد نسبت بهش بی اهمیت هستن. این نادیده گرفتن ها بیشتر اوقات مشکلات کوچیک رو به موارد پیچیده تبدیل میکنه

مراقبت از دندونا مسئله ای است که اکثر افراد نسبت بهش بی اهمیت هستن. این نادیده گرفتن ها بیشتر اوقات مشکلات کوچیک رو به موارد پیچیده تبدیل میکنه. دکتر Praveen Kumar (متخصص دهان و دندان) ، درباره چند مسئله به ما هشدار میده تا با رعایت اونا دندونایی سالم داشته باشیم.

حساسیت
یکی از شایع ترین مشکلات دندان ها ، حساسیته که اغلب به خاطر از بین رفتن مینای دندان یا ساییدگی اتفاق میفته و فرد بعد از خوردن چیزای داغ و سرد یا شیرین و ترش احساس درد شدیدی میکنه. معمولا بعد از خوردن چیز سرد یا گرم احساس درد ایجاد میشه و برای درمان این مسئله، دندان پزشکان، درمان ریشه دندان رو پیشنهاد میدن. اما اگه کسی، تجربه درد بعد از خوردن چیزی شیرین یا ترش رو داره، پس نشون میده که پوسیدگی دندان داره. اولین درمانی که پیشنهاد میشه خمیر دندان ضدحساسیته و بعد درمان ریشه انجام میشه. بعض اوقات، حساسیت نشونه التهاب توی لثه است که قبل از بدتر شدن، نیاز به تجویز دارو داره.

Woman with toothache

Woman with toothache

خونریزی لثه
اکثر افراد فکر میکنن خونریزی لثه به خاطر مسواک زدن یا خراش ناشی از مواد غذاییه. اما دلیل دیگه ای هم وجود داره، و اون تشکیل لایه پلاک است. اگرچه خونریزی گاه به گاه امری طبیعی است. اما اگه خونریزی ادامه داشته باشه، پس بیماری لثه خیلی جدی است.

تغییر رنگ دندان
دندونای زرد یا دندونایی که تغییر رنگ پیدا کردن رو اغلب توی تبلیغات تلویزیونی خمیر دندان میبینم. دندان ها معمولا به رنگ زرد روشن هستن، اما زرد تیره تا دندونایی که لک های تیره دارن، غیر طبیعی هستن. در این موارد فقط ظاهر دندونا نیست که بد به نظر میرسه، بلکه در موارد خاص، میتونه نشون پوسیدگی باشه. چکاپ منظم دندان ها برای پیدا کردن علت تغییر رنگ دندونا خیلی مهمه.

گیر کردن تکه های غذا
شاید این مورد عادی به نظر برسه، اما دلایل زیادی هستن که باعث گیر کردن تکه های غذا بین دندان ها میشن. شایع ترین اونا شکاف بین دندان و پوسیدگی است. علاوه بر این، پیری هم یه علت دیگه است. وقتی یه نفر پیر میشه، استخوان ها تکان خورده و بین مینای دندان و لثه شکاف به وجود میاد و غذاها بین دندونا گیر میکنن. در بلند مدت، این امر به بیماری های لثه و پوسیدگی منجر میشه.

گاز گرفتن زبان و لپ
همه ی ما گاز گرفتن زبان یا لپ رو تجربه کردیم. البته این امر طبیعیه تا موقعی که در یک جای معین (مثل جایی که دندان عقل قرار داره) دائما تکرار بشه. این امر نه تنها دردآوره بلکه نشونه کشیدن دندون عقله. وقتی این اتفاق براتون افتاد حتما به دندون پزشک مراجعه کنین.

فشردگی دندان ها
برخی افراد هستن که دندانهایی به هم فشرده دارن. بهم فشردگی به خاطر نبود جا برای جای گیری همه ی دندان ها در آرواره است. کسانی که دندانهایی بهم فشرده دارن به این امر عادت میکنن، اما این فشردگی در بلند مدت مانع سلامت دندان و لثه میشه.

در کنار این نکاتی که گفته شد، چکاپ منظم دندان ها رو نباید فراموش کرد. حتما که نباید بعد از تجربه درد به پزشک مراجعه کرد! اگه چکاپ های منظم رو انجام بدین، مطمئن باشین که مشکلات دندان به تاخیر افتاده و از خیلی از آنها پیشگیری میشه. در این میان پدر و مادرها هم باید توجه ویژه ای به دندان های کودکانشون داشته باشن و اونا رو سه ماه یکبار پیش دندان پزشک ببرن.

منبع: نوین زی

Share the post "مشکلات و بیماری های دهان و دندان که نادیده گرفته می شوند!"

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Pinterest
  • LinkedIn
  • E-mail

Related posts:

  1. ۶ بیماری شایع در مردان که نادیده گرفته می شوند
  2. کدام مواد غذایی باعث زردی دندان ها می شوند؟
  3. کدام مواد غذایی باعث زردی دندان ها می شوند؟
  4. این مواد باعث بوی بد دهان می شوند!
Tweet مشکلات و بیماری های دهان و دندان که نادیده گرفته می شوند! - تصویر 2
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه