مداحان کاری که از عظمت اهل بیت(ع) بکاهد را انجام ندهند

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش حوزه:

پای درس اخلاق آیت الله العظمی جوادی آملی؛

مداحان کاری که از عظمت اهل بیت(ع) بکاهد را انجام ندهند

مداحان کاری که از عظمت اهل بیت(ع) بکاهد را انجام ندهند

آیت الله العظمی جوادی آملی دردرس اخلاق خود گفت:" بگذاريد کربلا با جلال و شکوه شناخته شود، حرفها، قصه‌ها، داستانها، روشها و منش‌ها که از جلال کربلا، جمال کربلا، عظمت کربلا، استقلال کربلا، حريّت و آزاديخواهي کربلا کم کند اين حرفها را نزنيد. 
 
به گزارش راسخون به نقل از مهر، آيت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق خود که پنجشنبه 24 مهر بعد از اقامه نماز ظهر و عصر در محل نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد اظهار داشتند:ذات مقدس رسول خدا(ص) فرمود: اگر خدا خواست از دشمن خودش انتقام بگيرد، به دست وليّ خود انتقام مي‌گيرد، اگر خواست از دشمنِ وليّ خود انتقام بگيرد ، به دست دشمنِ دشمن انتقام مي‌گيرد.
 
ایشان ادامه دادند: توضیح این بیان این است که يک وقت کسي با دين خدا درگير است، خدا، امام و امثال امام را ماموريت مي‌دهد که بياييد، نظام طغيان و طاغوت را براندازيد، و امام و امثال امام نیز اين کار را هم مي‌کنند؛ چرا که اينها اولياي الهي‌ و شاگردان اهل بيت و معصومين(ع) هستند، لذا خدا به اينها تواني مي‌دهد که بتوانند دشمن را سر جاي خود بنشانند. اما يک وقت است دشمني به دوستي حمله مي‌کند، مانند عراق که به ايران حمله مي‌کند، در این صورت لازم نيست عراق را اولياي الهي سر جايش بنشانند، دشمن عراق، عراق را سر جايش مي‌نشاند، که همين کار را هم کردند.
 
ایشان در ادامه به جنایت های گروه های تکفیری به خصوص داعش اشاره کردند و فرمودند: اگر اين تکفيري ها و سلفي ها و داعش و القاعده و مانند آنها، با دين الهي درگير شوند، خداوند به وسيله وليّ‌اي از اولياي الهي، اينها را سر جاي خود مي‌نشاند و اگر با وليّ‌اي از اولياي الهي درگير شوند، خداوند بالاخره آنها را به وسيله دشمنانشان سر جايشان خواهد نشاند.
 
 آیت الله العظمی جوادی آملی در فراز دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب که " بدترين نقص اين است که انسان گرفتار آز و طمع باشد " اذعان داشتند: حضرت رسول فرمود: خدا اگر به کسي خواست خير دهد، آن روح بي نيازي را در درون جان او جاسازي مي‌کند، او ديگر بي نياز است. ذلّت همين است که انسان هر چه را ببيند، بخواهد. انسان باید از ذات اقدس الهي بخواهد که در بند هوس نباشد. 
 
ایشان با اشاره به آیات نورانی سوره مبارکه حشر خاطرنشان کردند: پیامبر گرامی اسلام فرمودند: شما با خدا رابطه داشته باشيد و اختلافات خود را کنار بگذارید، کينه  کسي را نداشته باشيد، نگوييد من بهتر از او هستم. 
 
ایشان تاکید داشتند: کينه، زمينه اختلاف و تفرقه مي‌شود؛ اگر اين کينه نبود و اين اختلاف نبود، ما ديگر، نه در عراق داعش داشتيم، نه در سوريه و نه در جاي ديگر.
 
آیت العظمی جوادی آملی در فراز پایانی سخنان خود با اشاره به نزدیکی ایام محرم، مداحان و ذاکرین اهل بیت(ع) را به رعایت عظمت و جلال خاندان عصمت و طهارت توصیه اکید فرمودند و بیان داشتند: ما بايد حواسمان جمع باشد؛ جريان حسين‌بن‌علي، جريان محرم، تاسوعا، عاشورا، عزاداريها، بخشهاي سنتي آن سر جايش محفوظ است، هم سخنرانان ما، هم مداحان ما، عظمت و جلال و شکوه حسين‌بن‌علي را نشان بدهند، مداحان کاري که از عظمت اهل بیت(ع) کم ‌کند، انجام ندهند، اين سفارش حسين‌بن‌علي(ع) است، بگذاريد کربلا با جلال و شکوه شناخته شود، حرفها، قصه‌ها، داستانها، روشها و منش‌ها که از جلال کربلا، جمال کربلا، عظمت کربلا، استقلال کربلا، حريّت و آزاديخواهي کربلا کم کند اين حرفها را نزنيد. در صحنه عاشورا و در آن موقعیت خطیر حسين‌بن‌علي(ع) به اهل بیت(ع) خود فرمود: کاري کنيد در اين سفر که عظمت و حيثيت شما محفوظ باشد. لذا مداحان و ذاکرین نباید روش و کاری که از جلال و شکوه اهل بیت بکاهد انجام دهند و حرف و سخن بی سند بیان کنند.
/2759/


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه