فلج بل فلج عصب VII یا همون عصب صورته که باعث ناتوانی در کنترل عضلات صورت در آن سمتی که مبتلا به این بیماری شده ، میشود.

فلج بل چیست؟

فلج بل فلج عصب VII یا همون عصب صورته که باعث ناتوانی در کنترل عضلات صورت در آن سمتی که مبتلا به این بیماری شده ، میشود. عوامل متعددی میتونن باعث فلج صورت بشن مثل تومور مغزی، سکته مغزی، ویا بیماریهای لفاوی. با این حال برای فلج بل نمیتونیم علت خاصی رو عنوان کنیم. این بیماری رو یک تشریح کننده اسکاتلندی به نام چارلز بل نامگذاری کرده ؛ او اولین کسی بود که در مورد این بیماری نوشته و گفته که فلج بل رایجترین بیماری حاد عصبیه ( بیماری که ۱ عصب رو تحت تاثیر قرار میده ) و باعث فلج شدن حاد عصب صورت میشه.

فلج بل به صورت یک بیماری ناشناخته ی یک طرفه تعریف شده و طور کلی خودش محدود میشه به یک طرف. نشونه ی این بیماری یک فلج ناقص و یا کامل اما سریع و معمولا در یک روز این اتفاق میفته. ما به این نتیجه رسیدیم که اتفاقی که میفته اینه که در عصب یک طرف صورت تورم ایجاد میشه و چون این عصب از یک کانال باریک رد شده و زیر گوش قرار گرفته در نتیجه تورم اون باعث میشه که درون اون کانال باریک فشرده بشه و منجر به فلج صورت و یا حتی مرگ بشه. و هیچ دلیل راحتی براش پیدا نشده.

پزشکان برای این بیماری ممکنه که داروهای ضد التهاب و یا ضد ویروسی تجویز کنند. به هر حال به یک درمان زودرس و داروهای موثر احتیاج داریم. تاثیر داروها هم هنوز مورد بحثه. اما بیشتر افراد به صورت خود به خود بهتر میشن و یواش یواش به حالت نرمال خودشون بر میگردن و حدودا نشونه های این بهبودی از ۱۰ روز بعد از شروع بیماری پدیدار میشه.

اغلب در اون قسمت از صورت که فلج شده چشم ها بسته نمیشن پس باید مراقب بود و از خشک شدن چشم جلوگیری کرد به علاوه ممکنه این موضوع آسیب جدی تری به قرنیه چشم برای همیشه بزنه پس باید خیلی مراقب چشم ها بود .این بیماری در بعضی افرادی که پروتز دارن هم ناراحتی های خاصی ایجاد کرده است .

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه