فستیوال خنجر

انتشار طنز‌های منظوم سیدحسن حسینی در «فستیوال خنجر»

«فستیوال خنجر» مجموعه‌ طنز‌های منظوم منتشرنشده سیدحسن حسینی است که به کوشش اسماعیل امینی گردآوری و منتشر شده است.

فستیوال خنجر

اسماعیل امینی درباره این مجموعه اظهار داشت: مجموعه شعرهای طنز فستیوال خنجر شعرهایی است که در اختیار خانواده سید حسن حسینی بوده‌اند. خانواده وی این شعرها را در اختیار بنده گذاشتند که آن‌ها را در این کتاب به همراه چند مقاله منتشر کردم.

وی اظهار داشت: سید حسن حسینی برای کسانی که اهل مطالعه و ادبیات هستند خیلی ناآشنا نیست، ضمن آنکه شعرهای او در کتاب فستیوال خنجر در تیپ ظاهری عارف، زاهد، شاعر و تاجر خود را نشان می‌دهد.

امینی تصریح کرد: در میان این تیپ‌های ظاهری فقط شاعر است که حالت بینابینی دارد و گاهی در قالب معنوی و برخی مواقع نیز بنا به دلایل و نیازهایی به شکل مادی درمی‌آید.

وی با اشاره به اینکه طنز مجالی است برای شناختن افرادی که در کنار ما زندگی می‌کنند، گفت: شعرهای سید حسن حسینی به طنز مشهور نیستند و البته نگاهِ تلخ و گزنده نیز ندارد که نشان از اندیشه بلند این شاعر است.

وی ادامه داد: از لحاظ محتوا و قالب این مجموعه طنز بسیار متنوع است، که شعرها هم در قالب کلاسیک و هم در قالب سپید و نیمایی است.

وی بیان داشت: شعرهای سید حسن حسینی در کتاب فستیوال خنجر بیشتر در قالب موزون است، ضمن آنکه چند شعر نیز در قالب سپید نیز دارد.

امینی با بیان اینکه شعرهای آقای حسینی عمدتاً فرد را به تفکر و اندیشه هدایت می‌کند، گفت: این اشعار به انسان می‌گوید که باید به دور از وسوسه‌های شیطانی زندگی کنیم و اهل تظاهر نباشیم.

امینی گفت: سید حسن حسینی در اشعار خود به مصداق‌هایی پرداخته است که به دلیل قابل تعمیم بودن می‌توان از آن‌ها در زمان‌ها و مکان‌های مختلف استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه حسینی در اشعار خود به دور از تلخی و گزندگی و با آرامش متظاهر بودن فرد را تذکر می‌دهد، اظهار داشت: تفاوت طنز با هجو و هزل نیز همین است.

تدوینگر کتاب «فستیوال خنجر» با اشاره به اینکه هر کسی که احساس قدرت کند معایب او نیز افزون‌تر است، افزود: این کتاب برای کسانی است که احساس قدرت کرده و خیال می‌کنند نمی‌توانند به خداوند متعال اتکا کنند.

وی اضافه کرد: برخی از شعرهای آقای حسینی در فستیوال خنجر در روزنامه‌ها با نام مستعار چاپ می‌شد.

امینی گفت: سید حسن حسینی در اشعار خود به مصداق‌هایی پرداخته است که به دلیل قابل تعمیم بودن می‌توان از آن‌ها در زمان‌ها و مکان‌های مختلف استفاده کرد.

وی با بیان اینکه شاعر باید اشعاری را بسراید که در ادوار مختلف مورد استفاده قرار گیرد، افزود: در غیر این صورت اشعار بیشتر حرف فلسفی می‌شود تا اندیشمندانه.

گفتنی است انتشارات سوره مهر این کتاب را در 120 صفحه، قطع رقعی و با قیمت 6900 تومان منتشر کرده است.

بخش نشر، کتاب و کتابخانی جوان ایرانی

منبع: فارس
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه