فرهادی زودتر رئیس دانشگاه تهران را معرفی کند - تکلیف پیام نور معلوم شود

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت سی‌امین سالگرد تأسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه شب آفتابی شبکه تهران حضور یافت به تشریح فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی در طول سه دهه فعالیت خود پرداخت.

وی در بخشی از سخنانش گفت: ما بیش از 1700-1600 مصوبه داریم که بخشی از این مصوبات روسای دانشگاهاست، بخش زیادی تاسیسات، تدارک طراحی نظام و نظام واره‌های علمی و فرهنگی است که در کشور اتفاق افتاده است.

ما اول انقلاب 170 هزار دانشجو داشتیم و امروز چهار و نیم میلیون دانشجو داریم

وی ادامه داد: مثلا دانشگاه چه ساختاری باید داشته باشد، اول انقلاب ما بیست و خرده‌ای دانشگاه بیشتر نداشتیم الان نزدیک به 200 دانشگاه وزارت علوم دارد و نزدیک به 60 تا وزارت بهداشت. اگر دانشگاه آزاد که 450 واحد دارد و دانشگاه پیام نور؛ غیر انتفاعی‌ها و شبانه ها و. ... را حساب کنیم بیش از 2500 مرکز آموزشی بعد از انقلاب داریم. اصلا این امر یعنی یک جریان بزرگ. ما اول انقلاب 170 هزار دانشجو داشتیم چه شده است که امروز چهار و نیم میلیون دانشجو داریم؟

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اینها اتفاقی نیست با برنامه اتفاق می‌افتد. هیچ چیزی با تصادف اتفاق نمی‌افتد حتما یک تدبیر و برنامه‌ای برای آن در نظر گرفته می‌شود. ما سه – چهار هزار استاد همان اول انقلاب داشتیم و وقتی انقلاب فرهنگی شد ما ریزش زیادی در اساتید داشتیم و نگران بودیم چطور باید دانشگاه ها را اداره کنیم.

وی ادامه داد: امروز زیر ساخت دانشگاه‌ها طوری طراحی شده که بالغ بر 70 هزار عضو هیات علمی در دانشگاهها فعال هستند. من فقط استاد تمام وقت را می‌گویم. در غیر این صورت بالای 100 هزار نفر می‌شود. هرم علمی ما بسیار ب��تر از اول انقلاب شده یعنی اگر 2-3 درصد استاد تمام داشتیم امروز بالای 6-7 درصد استاد تمام داریم بالای 9 درصد استادیار داریم. هرم هیات علمی ما امروز خوشبختانه برعکس شده و هیات علمی به سمت استاد و استادیار می رود.

هنوز نزدیک به یک سال رئیس دانشگاه تهران تعیین نشده است

مخبر دزفولی درباره اینکه چرا شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین بعضی از روسای دانشگاه‌ها را تسریع نمی‌کند؟ روسای دانشگاه تهران، جامع علمی و کابردی، پیام نور هنوز مشخص نیست گفت:از غصه‌ها و دغدغه های خود من وضعیت دانشگاه تهران است. من خودم یک دانشگاه تهرانی هستم من از سال 57 در دانشگاه تهران هستم تا الان. یک زمانی به عنوان دانشجو و الان هم به عنوان معلم. هنوز نزدیک به یک سال رئیس دانشگاه تهران تعیین نشده است پیگیری هم می‌کنیم بالاخره این به تعامل احتیاج دارد. سرپرست برای آن تعیین کردند سرپرست مدتش تمام شد سرپرست دیگری را گذاشتند. چه در دوره فرجی دانا و چه در دوره سرپرستان وزارت علوم وارد مقولۀ معرفی رئیس دانشگاه نشدند چون به هر حال وزارت علوم باید آن را به ما پیشنهاد بدهد. این حق وزارت علوم است. گاهی این شبهه به وجود می‌آید که چطور شورا یکباره 10 رئیس دانشگاه را تعیین کرد. این شورا در این راه همراهی و همکاری می‌کند . زمانی که دانشگاهی رئیس ندارد سرپرست نمی‌تواند بسیاری از تصمیمات را بگیرد و برنامه ریزی کند .

وی یادآورشد: هنوز رئیس دانشگاه تهران را معرفی نکرده‌اند دیروز با آقای دکتر فرهادی صحبت کردم تاکید کردم که سریع‌تر رئیس دانشگاه تهران معرفی شود.

به واسطه گستردگی دانشگاه پیام نور باید فکر جدی کنیم

وی درباره تعیین رئیس دانشگاه پیام نور نیز گفت: به نظر ما درباره پیام نور هم احساس می‌کنم به واسطه گستردگی این دانشگاه باید فکر جدی بکنیم. باید ببینیم اصلا پیام نور به وظیفه اش عمل می‌کند؟ قرار است پیام نور همین جور ظرفیت پذیرش دانشجو را 600 -700 هزار نفر بکند؟

تا اردیبهشت ماه به دانشگاه آزاد مهلت داده شد تا ضوابط پذیرش دانشجو طراحی کند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ما البته مشکل در سایر مراکز آموزشی هم داشتیم همین اخیرا یک مشکلی را برای دانشگاه آزاد داشتیم که یک حجم زیادی را به تعداد دانشجو اضافه کردند. در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد یک کمیته‌ای تشکیل شود برای اینکه سازوکار آن مشخص شود جلسه گذاشتند، وزرای علوم و بهداشت، رئیس دانشگاه آزاد و رئیس نهاد نمایندگی آمدند و به توافق رسیدیم که برای این پذیرش دانشجو باید همه استاندارهای وزارت علوم را رعایت کنند و تا اردیبهشت ماه به دانشگاه آزاد مهلت دادیم که ضوابط و مقررات آموزش عالی برای این پذیرش طراحی کند و نظارت را هم به دو وزارتخانه دادیم تا در اردیبهشت ماه بر اساس گزارشی که از دانشگاه آزاد می گیرند و تحقیقات میدانی خودشان در مواجهه با دانشگاه آزاد، ارزیابی خود را اعلام کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا وزارت علوم رقیب دانشگاه آزاد است و این منصفانه نیست که آن را به رقیب دانشگاه آزاد واگذار کنند ادامه داد: نه اتفاقا اشتباه است وزارت علوم مسئول آموزش عالی کشور است به لحاظ اجرا متولی عملیاتی آموزش عالی است. وزارت علوم ضوابطی دارد و مسئول است که این ضوابط را چه در دانشگاه‌های دولتی و چه دانشگاه‌های غیر دولتی اعمال کند همانطور که برای دانشگاه آزاد این چارچوب را تعیین کردیم باید برای دانشگاه پیام نور اتفاق بیفتد.

بسیاری از رشته‌های پیام نور ممکن است قاعده‌های آموزش عالی را یا نداشته باشند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بسیاری از رشته‌های پیام نور ممکن است قاعده‌های آموزش عالی را یا نداشته باشند و یا کسر قواعد داشته باشند باید استاندارد آن مشخص شود ما با دکتر نجفی این قرار را گذاشتیم و بزودی با دکتر فرهادی این قرار را خواهیم گذاشت که نسبت به پیام نور هم به لحاظ محتوا و هم به لحاظ ساختار و تنوع رشته ای اصلاحاتی انجام شود. در جلسه دیشب که شورای عالی انقلاب فرهنگی بود وقتی گزارش نقشه جامعه علمی کشور مطرح شد ، به خصوص دکتر روحانی بسیار علاقه مند است که ما چیزی را که تصویب می‌کنیم به نوبه و دوره ای گزارش از اجرای شدنش را هم در شورا داشتته باشیم .یکی از محورهایی که سران قوا ، وزرا و اعضا شورا جمع‌بندی کردند این بود که تکلیف آمایش سرزمین در عرصه آموزش عالی مشخص شود.

تکلیف آمایش سرزمین در عرصه آموزش عالی مشخص شود

وی افزود: آمایش آموزش عالی یعنی بر اساس مزیت های نسبی مناطق گوناگون جغرافیایی کشور عمل کنیم. مثلا در مناطقی که کنار دریا هستند باید بیشتر رشته‌های مرتبط با دریانوردی رشد یابد. در بعضی مناطق محوری ترین فعالیت صنایع دستی و قالی و ... است که باید به آن توجه کرد. تا الان به دلیل دخالت‌های پیدا و پنهان و توقعاتی که در هر منطقه بوده به هر دلیل مسئولین در رودبایستی قرار می‌گرفتند و مجوزهایی را برای رشته‌های گوناگون که تناسبی با آن مناطق ندارند را می‌دادند این باعث هندسه ناموزون در آموزش عالی شده است.

مخبر درباره اینکه اعلام کرده بود در 20 ساله آینده سند نقشه جامع علمی کشور جواب خواهد داد افزود: بله هدف‌گذاری طبق چشم اندار است البته 12 سال از چشم انداز باقی مانده ما توقع داریم انشالله در پایان چشم انداز بخش عمده ای از نقشه جامع عملی شود .

وی درباره اینکه تدوین این همه سند خیلی کار بزرگی است چند سال است پیگیری می‌کنید یادآورشد: ببینید سال 90 و 91 در حقیقت نقشه جامع علمی کشور ابلاغ شده و بلافاصله بعد از آن ستاد راهبری که در حقیقت ستاد اجرایی سازی این سند است تشکیل شد که به طور مستمر تشکیل شده و اعضای این ستاد هم از دستگاه‌های اجرایی هستند مثل وزیران علوم، آموزش‌ و پروش، بهداشت، معاون علمی ریاست جمهوری، روسای کمیسیون های مجلس. اجرایی کردن نقشه به عهده ستاد است اگر ستاد نبود این نقشه فقط ابلاغ می‌شد به دستگاه ها و چه کسی می‌توانست این را پایش بکند که در دستگاه‌ها بخش‌های این نقشه اجرا می شود یا نه ؟

کار اصلی ستاد راهبری نقشه جامع علمی رصد، پایش، ارائه گزارش، نظارت، بازنگری‌ها، به روز رسانی‌هاست

مخبر خاطرنشان کرد: رصد، پایش، ارائه گزارش، نظارت، بازنگری‌ها، به روز رسانی‌ها کار این ستاد است. در همین نقشه جامعه علمی کشور گفته شده که 15 اولویت اصلی در ارتباط با علم و فناوری باید برایشان برنامه ریزی شود از جمله آن هوافضا، فناوری نانو، فناوری زیستی یا بیوتکنولوژی، میکروالکترونیک، گیاهان دارویی طب سنتی، سلول های بنیادی و... بوده است. اگر یک چارچوبی وجود داشته باشد و ضوابطی یک اهداف کمی و کیفی برای آن تعریف شود مثلا در علم نانو معلوم شده است که در ارتباط با این علم باید به چند درصد بازار جهانی برسیم.

وی درباره اینکه می خواهیم ببینم نقشه جامع علمی کشور که 3 سال از ابلاغش می گذرد و شما بر اجرای مفادش نظارت می کنید باعث چه تغییری در وضعیت علمی کشور و از آن فراتر در زندگی مردم شده است گفت: این اسناد راهبردی مسیر را تعیین می کند. اینطور هم نیست که شما تصور کنید امروز نشستیم تصویب کردیم فناوری نانو داشته باشیم فردا تاثیر محسوسش را در زندگی مردم ببینیم. بسیاری از دانشمندان امروز دیگر فکرشان این نیست که مقاله تولید کنند به صرف اینکه در این علم صاحب کرسی هستیم. امروز به دنبال این هستند که از طریق بیوتکنولوژی بگویند من می توانم داروی ضد ام اس تولید کنم. این می‌تواند در زندگی مردم تاثیر بگذارد.

مخبر افزود: الان سینووکس توسط همین دانشمندان در کشور تولید شده. سینووکس داروی ضد ام اس است. بیماری که ما در کشورمان با آن زیاد درگیر هستیم. خوب است که این دوربین شما بچرخد و برود به کارخانه‌ای که این سینووکس را تولید می‌کند، بروید سیناژن را بازدید کنید این دارو هم مشکل بیماران داخل کشور را حل می‌کند و هم در سال گذشته و امسال 22 میلیون دلار فقط در روسیه فروش داشته است. این حاصل توانمدی دانشمندان ایرانی در تبدیل یک ایده و علم و دانش به محصول و ثروت است فقط دارو نیست مثلا ساخت نیروگاه ها را شما ببینید.

اگر این رشته‌ها راه‌اندازی نمی‌شد و دانشمندش تربیت نمی‌شدند، چه اتفاقی می‌افتاد؟ روز اولی که نانو مطرح شد خدا حفظ کند دکتر عارف را آن موقع سال 83 معاون اول بودند، که طرح مطرح شد که زودتر در شورای عالی انقلاب فرهنگی سندی را را در مورد نانو تنظیم کنیم که همزمان با تحولات دنیا کارمان را انجام دهیم. و یادم هست ایشان چون به این موضوع علاقه داشت یک رقمی خوبی را هم در دولت گذاشت برای این کار تا پشتیبانی شود. یعنی یک طرف سندش را داشتیم و هدف‌گذاری‌هایی شد و بعد هم ستادی داشت. امروز بد نیست گزارش‌های ستاد نانو در تلویزیون گفته شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه