ظرفیت تولید کاغذ در کشور تا۴سال دیگر به ۴۰۰هزار تن می‌رسد

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، محمودرضا برازش مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی که صبح امروز (سه شنبه - پنجم خرداد ماه) در محل هتل المپیک در تهران برگزار شد، با اشاره به بازدید روز گذشته خود به اتفاق تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از کارخانه های تولید کاغذ پارس و کارون در خوزستان، گفت: خوشبختانه روند تعمیرات کارخانه کاغذ پارس پس از واگذاری آن به بخش خصوصی، به خوبی پیش می رود و تولید آن که تا پیش از این دو هزار تن بود، به بیش از هفت هزار تن رسیده است.

به گفته وی، پیش بینی می شود میزان تولید کاغذ در این کارخانه به بیش از ۸۰ هزار تن در سال برسد.

مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت ارشاد همچنین در مورد وضعیت تولید خمیر کاغذ در کارخانه کارون هم گفت: این کارخانه در حال حاضر سالیانه ۸۵ هزار تن خمیر کاغذ تولید می کند و توانایی تولید کاغذهای تحریر ۵۰ گرمی را هم دارد.

برازش ادامه داد: مجموعه کشت و صنعت هفت تپه نیشکر خوزستان هم به سرعت در حال راه اندازی یک کارخانه تولید کاغذ است که در فاز اول تولید ۱۸۰ هزار تن کاغذ در آن پیش بینی شده است و امیدواریم تا دو سال آینده و با افزایش خط تولید سه مجموعه تولید کاغذ کشور که تاکنون بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تن در سال بود، از مرز ۴۰۰ هزار تن هم عبور کند.

وی همچنین گفت: از حدود ۲۸ سال پیش در همین اهواز و خوزستان وقتی به رزمندگان اسلام گفته شد که کاغذهایی آمده که می توان روی آنها نامه نوشت تا در همان روز به دست خانواده هایشان برسانند _ منظور دستگاه فکس بود _ تا به امروز که چاپ دیجیتال و نشر رومیزی به حدی تحول پیدا کرده که طبق آمارهای فنی کتاب، ما تنها در یک سال (۱۳۹۳)، ۱۵۰ میلیون جلد کتاب چاپ کرده ایم، تحولات زیادی سپری شده است.

مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت ارشاد ادامه داد: اگر متوسط تعداد صفحات هر کتاب را ۲۲۰ صفحه بگیریم، کل میزان مصرف کاغذ برای این کتاب ها حدود ۵۰ هزار تن است. این در حالی است که تنها در یکی از شهرهای کشور مجموعه ای وجود دارد که ماهیانه حدود پنج هزار تن کاغذ را تولید می کند؛ یعنی به اندازه کل کاغذ مصرفی در حوزه نشر سنتی.

برازش گفت: امروز کمتر خانه ای در کشور وجود دارد که یک کامپیوتر و یک دستگاه پرینتر متصل به آن نداشته باشد و همین دو دستگاه کوچک کافی است تا چاپ دیجیتال متوقف شود. چاپ دیجیتال امروزه خیلی از مرزها از بین برده است و مشخص نیست مربوط به پیش از چاپ، چاپ و یا بعد از چاپ است.

وی با تاکید بر لزوم داشتن استراتژی مبتنی بر تفکر روزآمد برای بهره برداری مناسب از ظرفیت هایی که صنعت چاپ دیجیتال در اختیار کاربران قرار می دهد، به گسترش این صنعت در جهان اشاره کرد و یادآور شد: اگر تعامل درستی با صنعت چاپ دیجیتال نداشته باشیم، مطمئناً مشکلات زیادی برای ما ایجاد خواهد شد. در این خصوص لازم است هم صنف چاپ و هم دست اندرکاران این صنعت با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند.

مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزا��ت ارشاد همچنین از تعدد صنوف و انجمن های حوزه های مختلف چاپ در تهران انتقاد کرد و خواستار یکپارچگی و انسجام اتحادیه های این حوزه شد و افزود: اگر با همگرایی، اختلافاتمان را از بین نبریم، تراز منفی ما در تجارت محصولات چاپی همچنان پابرجا خواهد بود و بلکه ممکن است بیشتر هم بشود.

برازش در پایان با یادآوری همکاری خود با جلال ذکایی، رئیس نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی در انتشار اولین کارنامه نشر کشور در سال ۷۶، از زحمات او در برپایی نمایشگاه چاپ دیجیتال قدردانی و ابراز امیدواری کرد دفتر امور چاپ بتواند برای حل مشکلات صنعت چاپ و به ویژه چاپ دیجیتال کمک های خود را ارائه کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه