صرفه جویی۵ میلیارد ریالی بدلیل عدم حضور در نمایشگاه کتاب

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، محمد اله یاری صبح شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در استان مرکزی اظهار کرد: نهاد کتابخانه ها یک نهاد غیر دولتی است که از سال ۸۷ از وزارت فرهنگ جدا و به صورت هیئت امنایی اداره می شود.

وی به وجود سه هزار و ۲۰۰ کتابخانه عمومی در کشور اشاره کرد و گفت: در شرایطی که در کشور شبکه توزیع و نشر گسترده نداریم، بودن مکانی به نام کتابخانه علاوه بر اینکه هویت فرهنگی را افزایش می دهد امکان دسترسی عادلانه به کالاهای فرهنگی را مهیا می کند.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به کاهش بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب، گفت: در چند سال گذشته دولت تلاش کرد تا با برگزاری نمایشگاه کتاب استانی تا حدودی عطش مردم برای حضور در نمایشگاه تهران را کم و بیشتر به نمایشگاه های استانی سوق داده شوند.

برگزاری دوره های قصه خوانی برای ۶۷ کتابدار کشور

الهیاری با بیان اینکه نهاد کتابخانه های عمومی کشور تلاش می کند علاوه برغنی کردن کتابخانه ها، کتابداران را تبدیل به مشاوران امین کند، بیان کرد: در همین راستا در طول سال گذشته پنج دوره برای کتابداران برگزار شد.

وی اضافه کرد: این دوره آموزشی برای کتابداران خراسان جنوبی با حضور کتابدارانی از خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان برگزار می شود که امیدواریم به زودی شاهد تجمع این کتابداران در استان باشیم.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، توجه ویژه به کودکان و نوجوانان را یکی از سیاست های این نهاد عنوان کرد و گفت: کتابخانه می تواند پیشرو در افزایش لذت بردن از کتاب در کودکان باشد و در همین راستا در حال حاضر دو هزار و ۲۰۰ کتابخانه کشور دارای بخش مستقل کودک و نوجوان است.

الهیاری با تاکید بر توانمندسازی کتابداران حوزه کودک و نوجوان بیان داشت: هم اکنون دوره های جمع خوانی قصه در کتابخانه ها برگزار می شود و در اردیبهشت ماه امسال بالغ بر ۶۷ نفر از کتابداران کشور این دوره قصه گویی را گذرانده اند.

وی ادامه داد: در حوزه محتوایی نیز گروه سنی کودک و نوجوان مورد توجه نهاد است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به عدم حضور این نهاد در نمایشگاه بین المللی کتاب، عنوان داشت: امسال تصمیم گرفتیم پولی که صرف هزینه های اجرایی می شود صرف خرید کتاب شود.

صرفه جویی ۵۰۰ میلیون تومانی به دلیل عدم برپایی غرفه در نمایشگاه کتاب

الهیاری اضافه کرد: در همین راستا از روز اول نمایشگاه، فرآیند رصد و جمع آوری تازه های نشر راه اندازی و پس از پایان تهیه فهرست تازه های نشر، فهرست عناوین در اختیار کتابداران قرار خواهد گرفت تا آنها با توجه به شناختی که از نیاز مخاطبان و جغرافیای فرهنگی کتابخانه‌های خود دارند، اقدام به انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه این الگو دستاوردی است که هم کتابدارها با تازه های نشر آشنا می شوند و هم سلیقه های کتابخوان ها نظر سنجی می شود، بیان کرد: یکی از سیاست های ما در سال جاری تامین کتاب برای کتابخانه ها متناسب با نیاز بومی منطقه است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: در همین راستا سندی تدوین شد که بر اساس آن اگر قرار است کتابی که برای کتابخانه ارسال می شود متناسب با نیاز منطقه باشد.

الهیاری تاکید کرد: از محل هزینه های صرفه جویی در نمایشگاه کتاب پیس بینی شد که ۵۰۰ میلیون تومان کتاب خریداری و بین استان ها توزیع شود.

برگزاری آزمون استخدامی نهاد کتابخانه های عمومی در سال جاری

به گفته وی تا پایان سال ۱۲ سری مستمر ارسال کتاب برای کتابخانه های سراسر کشور انجام و این ارسال علاوه بر ارسال های مستمر خواهد بود.

اله یاری با اشاره به اینکه در سال گذشته به دلیل کمبود منابع مالی ارسال کتاب و نشریه برای کتابخانه های مشارکتی نداشته ایم، گفت: در نیمه نخست امسال نخستین منابع کتاب ها به این کتابخانه ها ارسال و تا پایان سال نیز شش مرتبه تغذیه خواهند شد.

وی از برگزاری آزمون استخدامی نهاد کتابخانه های عمومی در سال جاری خبر داد و افزود: امسال ما برابر مصوبه هیئت امنا آزمون جذب نیرو از بین دانشجویان کتابداری در سال ۹۴ را خواهیم داشت.

دیجیتال سازی ۶ هزار جلد کتاب

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دیجیتال سازی کتب را یکی دیگر از سیاست های نهاد کتابخانه ها عنوان کرد و گفت: در حوزه دیجیتال قرار نیست با فضای دیجیتال مقابله کنیم و باید به صورت همسان برای همه فرصت مطالعه را فراهم کنیم.

الهیاری در پایان گفت: در حال حاضر کار دیجیتال سازی بیش از شش هزار جلد کتاب در حال اتمام است و نهاد خود را مکلف می داند این دیجیتال سازی بر اساس حقوق ناشر باشد.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه