سنجش سلامت بر مبنای طب اسلامی

کتاب «سنجش سلامت تن و روان بر مبنای طب اسلامی» نوشته احمدعلی آقارفیعی، محمدتقی سرمدی و سیده اکرم محمدی منتشر و روانه بازار نشر شد.

فرآوری:زهره سمیعی- بخش نشر، کتاب و کتابخوانی جوان ایرانی به نقل از تبیان،

کتاب «سنجش سلامت تن و روان بر مبنای طب اسلامی

تغذیه درمانی و نگاه به نوع تغذیه، اساس و اصل تمام مکاتب پزشکی جهان، از جمله مکتب پزشکی جامع اسلامی است. این بحث در طب جامع اسلامی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است که به بحث «اطعمه و اشربه» معروف است.

بحث «اطعمه و اشربه» ، توجه خاصی به نوع، کیفیت و زمان مصرف غذا دارد.

طب جامع اسلامی تغذیه سالم و صحیح را ضامن سلامتی انسان می داند و به همین جهت اولین شیوه از هفت شیوه درمان جسمانی را به این امر مهم اختصاص داده است.

در نظر گرفتن حلال و حرام بودن غذاها و نوشیدنی ها، و چگونگی حلال شدن و حرام بودن آنها را فقط در تحقیق قواعد تغذیه ای اسلامی می توان به این سادگی و جامعی یافت و این بحث در سایر مکاتب تغذیه ای و درمانی یا مفقود است یا به صورت ناقص و طبق اعتقادات خرافی موجود است .

کتاب «سنجش سلامت تن و روان بر مبنای طب اسلامی» دارای سه بخش نظیر «تعادل مادی»، «تعادل غیرمادی» و «شناخت انسان از دیدگاه طب روحانی»، است.

از سرفصل‌های این کتاب می‌توان به «روایت نفس»، «درباره خلقت»، «صور ماه»، «تقویم طب اسلامی»، «خصوصیات روزهای ماه قمری»، «هدیه امام رضا (ع) برای پیشگیری از بیماری»، «بهداشت فردی با تدبیر پیشگیری و درمانی»، «افسردگی چیست؟»، «مزاج رنگ‌ها و افسردگی» و «عوارض جانبی داروهای شیمیایی ضد افسردگی، اشاره کرد.

تاکنون مطالعات روانشناسان ثابت کرده،‌بیمارانی که اعتقادی به خدای تعالی و دعا و توسل ندارند از نظر روحیه و شادابی و امید به بهبودی به مراتب کمتر موفقیت درمانی پیدا می‌کنند و درصد مرگ آنان بیشتر است.

به گفته احمدعلی آقارفیعی یکی از مولفان کتاب «سنجش سلامت تن و روان بر مبنای طب اسلامی»، تاکنون مطالعات روانشناسان ثابت کرده،‌بیمارانی که اعتقادی به خدای تعالی و دعا و توسل ندارند از نظر روحیه و شادابی و امید به بهبودی به مراتب کمتر موفقیت درمانی پیدا می‌کنند و درصد مرگ آنان بیشتر است. حتی در میان مسیحیان آنان که به دعا و رفتن کلیسا مداومت داشته‌اند، بیماری‌های جسمی ایشان کامل‌تر درمان شده است.

اسلام و تشیع، طبیبان و نوابغی را در این زمینه پرورش داده است که همیشه سرآمد دانشمندان هوشمند و مبتکر درمان بیماری‌ها و ساخت داروها و اسوه تقوی و پرهیزگاری بوده‌اند.

در بخشی از این کتاب درباره «هدیه امام رضا (ع) برای پیشگیری از بیماری‌ها»، می‌خوانیم: در کتاب طب الائمه از محمدبن سنان از علی بن موسی‌الرضا و از پدرش علیهماالسلام چنین روایت شده است: «شنیدم کسی به ایشان شکایت کرد. اطبای حاضر برای حضرت از عجایب داروها سخن راندند و تجویزهای خود را گفتند. حضرت فرمودند: چرا راه دور می‌روید، قناعت کنید به هلیله زرد و رازیانه و شکر هر کدام پنج درهم (تقریباً 5/17 گرم) ناشتا برای سه روز متوالی به مدت سه ماه متوالی در آغاز گرما. از ابتدای زمستان (ابتدای سرما) همان برنامه باشد ولی به جای رازیانه از مصطکی استفاده شود.»

امام رضا علیه السلام فرمودند: «کسی که این دستور را اجرا کند در آن سال اصلاً بیمار نخواهد شد.»

انتشارات «سرمدی»،‌کتاب «سنجش سلامت تن و روان بر مبنای طب اسلامی» را در 240 صفحه و با قیمت 18000 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

منابع:
فارس
پزشک آنلاین
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه