سالانه 2500 نفر به جمعيت معلولان يزد افزوده می شود

سرویس اندیشه جوان ایرانی؛ بخش حوزه و دانشگاه:

به گزارش جوان ایرانی به نقل از مهر، محمدحسين غنيمت، پيش از ظهر دوشنبه در نشستي خبري به مناسبت هفته معلول اظهار داشت: در استان يزد تاكنون بالغ بر ۴۵ هزار معلول شناسايي شده اند كه نيمي از اين تعداد يعني ۲۳ هزار و ۲۵۰ نفر زير پوشش بهزيستي استان هستند.

وي عنوان كرد: در سالهاي اخير به رغم تلاش هاي انجام شده در حوزه پيشگيري، سالانه دو هزار و ۵۰۰ نفر به جامعه معلولان استان اضافه شده كه عامل بيشتر اين معلوليت ها ژنتيكي است.

غنيمت با بيان اينكه در گذشته نيز ممكن است آمار معلوليت هاي ژنتيكي بالا بوده باشد، بيان كرد: افزايش آماري كه به آن اشاره شد، به دليل شناخت عوامل ژنتيكي است وگرنه اين عوامل از ابتدا نيز عامل معلوليتها بوده اند.

معاون توانبخشي بهزيستي استان يزد همچنين با برشمردن برخي علل معلوليت ها از جمله عوامل ژنتيكي و توارثي، تصادفات، حوادث، معلوليت هاي حين زايمان، بيماري هاي عفوني، ديابت و ... خاطرنشان كرد: عامل ژنتيكي هر روز در حال افزايش است اما عواملي نظير بيماريهاي عفوني به دليل استفاده از واكسن هاي مختلف و پيشرفت هاي علم پزشكي، هر سال در حال كاهش است.

وي برخي از معلوليت ها نظير قطع عضو به دليل شدت بيماري ديابت را در استان يزد بالا دانست و افزود: از آنجا كه آمار ابتلا به ديابت در استان يزد بالاست، معلوليت هاي ناشي از قطع عضو به دليل ديابت نيز در اين استان افزايش يافته است.

غنيمت در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه توانبخشي و توانپزشكي معلولان از اولويت هاي بهزيستي به شمار مي رود، اظهار داشت: در حال حاضر ۴۸ مركز روزانه توانبخشي در سطح استان به بيماران رواني مزمن، معلولان جسمي و حركتي و سالمندان خدمات ارائه مي دهند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه