انتخاب رژیم غذایی موضوع بسیار حساسی است. شما باید در ابتدا بدانید که بدنتان به چه میزان انرژی نیاز دارد و همچنین هدف خود را مشخص کنید. اما این دو مورد کافی نیست. مسائلی مانند هزینه ی کلی رژیم غذایی و … نیز از سری مسائلی است که نباید به آن بی توجه بود.

رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن

رژیم غذایی مناسب و کاهش وزن

انتخاب رژیم غذایی موضوع بسیار حساسی است. شما باید در ابتدا بدانید که بدنتان به چه میزان انرژی نیاز دارد و همچنین هدف خود را مشخص کنید. اما این دو مورد کافی نیست. مسائلی مانند هزینه ی کلی رژیم غذایی و … نیز از سری مسائلی است که نباید به آن بی توجه بود.

 

اینکه به فکر تناسب اندامتان هستید خیلی هم خوب است اما هر کاری اصولی دارد. اگر برای لاغر شدن تن به رژیم های سخت می دهید و بعد از اینکه به هدفتان رسیدید همه چیز را رها می کنید و چند ماه بعد به وزن قبلی بر می گردید بدانید که سلامتتان را در معرض خطر قرار می دهید. برای اینکه در دام این قبیل رژیم ها نیفتید با ما همراه باشید.

 

رژیم سخت

 

اینکه تلاش کنید با در پیش گرفتن تغذیه سالم و ورزش به وزن ایده آلتان نزدیک شوید خدمت بزرگی به سلامتی تان می کنید اما اگر می خواهید با نخوردن و رژیم های سخت غذایی لاغرتر از وزن طبیعی تان باشید کاری می کنید که در عادت ماهانه تان بی نظمی به وجود بیاید و برای همین هم قدرت باروری تان را به خطر می اندازید. در بسیاری از این رژیم ها اولین دستوری که داده می شود حذف چربی هاست. اما توجه داشته باشید کاهش افراطی چربی های غذایی می تواند به بروز اختلالات مربوط به تخمدان ها منجر شود. علاوه بر این ها باید بدانید که رژیم های سخت و نامناسب غذایی شما را در معرض مشکلاتی مانند بی اشتهایی،انورکسی و دیگر اختلالات عصبی قرار می دهید. پس سلامتتان را فدای رژیم های نامناسب نکنید. در ادامه چند توصیه برای مقابله با رژیم های نامناسب و یویویی در اختیارتان می گذاریم.

 

رژیم یویویی چیست؟

 

لاغر شدن خوب است اما لاغر ماندن مهم تر است. بعضی از دخترهای جوان به محض اینکه چند کیلو لاغر می شوند و به اصطلاح به هدفشان می رسند بی خیال رژیم شده و به عادت های قبلی خود بر می گردند. برای همین طولی هم نمی کشد که به وزن قبلی و شاید هم بیشتر می رسند. به این می گویند رژیم یویویی.معمولاً استرس، سختی رژیم های لاغری، مرگ یک عزیز، نگرانی های روزمره و غیره باعث به هم خوردن رژیم و یویویی شدن آن می شود.

 

بعد از لاغری

 

فکر نکنید چند کیلو لاغر شدید همه چیز تمام شد. تازه کار اصلی تان شروع شده است. بعد از رژیم به مرحله تثبیت وزن می رسید. زمانی که به هدفتان رسیدید باید هشیارتر باشید و عادت های درست غذایی را ادامه دهید. این تنها راه خوش اندام ماندن است.

 

می توانید پیتزا هم بخورید

 

نوع رژیمی که انتخاب می کنید مهم است. بعضی از رژیم ها به گ��نه ای هستند که می شود همیشه روی آن مانور داد. یعنی اینکه خیلی سخت نیستند و شما را از مصرف گروه های غذایی محروم نمی کنند. در این صورت می توانید به طور معقول و کافی از هر ماده غذایی میل کنید. در این صورت هم با وزنتان الاکلنگ بازی نمی کنید. برای مثال رژیمی که متعادل تر است و انرژی روزانه تان را به ۱۶۰۰ کیلوکالری محدود می کند به مراتب بهتر از مثلاً رژیم پر پروتئین است که شما را از خوردن یک یا چند گروه غذایی منع می کند. پس رژیمی بگیرید که شما را از خوردن محروم نکند و ساده تر باشد تا بتوانید برای مدت طولانی آن را دنبال کنید.

 

مقاومت کنید

 

دوره رژیم تمام شده. شیرینی جات و چیپس و غیره به شما چشمک می زند. حالا که رژیم تمام شده چه کار می کنید؟ باید مقاومت کنید. باید عادت های غذایی جدیدی که پیدا کرده اید را ادامه دهید و با هشیاری و دقت زیاد مواد غذایی را انتخاب کنید. هله هوله ها خیری به سلامتی نمی رسانند و دشمن تناسب اندام نیز هستند. از هیچ وعده غذایی صرف نظر نکنید، از ریزه خواری بپرهیزید و حتماً ورزش منظم را در برنامه روزانه تان داشته باشید تا وزنتان ثابت بماند و از رژیم هایی یویویی در امان باشید. توصیه می کنیم یک دفترچه یادداشت بردارید و غذاهایی که خورده اید را یادداشت کنید. در این صورت بیشتر برنامه غذایی تان را کنترل و اشتباهاتتان را اصلاح می کنید.

 

سه وعده غذایی را حفظ کنید

 

خیلی مهم است که هر روز سه وعده غذایی اصلی را داشته باشید و به طور منظم در طول روز کالری (انرژی) دریافت کنید. اگر در هر وعده غذایی درست و به میزان کافی غذا بخورید دیگر نیازی نیست در بین وعده های غذایی سر یخچال یا گنجه ها بروید. سعی کنید سر ساعات منظمی غذا بخورید تا بدنتان به این ریتم عادت کند.

 

ماده غذایی ممنوعه وجود ندارد

 

اگر می خواهید لاغر و خوش اندام شوید لازم نیست خودتان را از برخی از خوردنی ها محروم کنید. مساله سر میزان مصرف مواد غذایی است نه نوع آن ها. یک رژیم غذایی مناسب حاوی تمام گروه های غذایی خواهد بود به شرط اینکه در مصرف هیچ ماده غذایی افراط نشود. مهم است که در برنامه غذایی تان گلوسیدهای پیچیده مصرف کنید تا انرژی مورد نیاز بدنتان تامین شود. ماهی و غذاهای دریایی، هم برای قلبتان مفید است و هم شما را خوش اندام می کند. روزانه یک تا دو مرتبه گوشت یا یک ماده غذایی جایگزین مصرف کنید تا میزان پروتئین بدنتان تامین شود. بدانید که مواد غذایی نشاسته ای هم اگر به میزان معقولی مصرف شوند شما را چاق نخواهند کرد. خلاصه اینکه خودتان را از مصرف هیچ ماده غذایی سالمی محروم نکنید فقط حواستان باشد که زیاده روی نکرده باشید.

 

قانون پنج واحد میوه و سبزیجات

 

میوه ها و سبزیجات دوست زیبایی اندام شما هستند. این مواد غذایی کم کالری و درعین حال سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند. فیبرهای موجود در میوه و سبزیجات باعث می شود که مواد غذایی در معده حجیم شده و جای زیادی بگیرد. برای همین هم زود سیر می شوید و دنبال پرخوری نمی روید.

 

امان از چربی

 

چربی ها دشمن شماره یک وزن ایده آل هستند اما معنی حرفمان این نیست که کلاً چربی را از برنامه غذایی تان حذف کنید. روغن برای جذب مواد مغذی موجود در میوه ها و سبزیجات لازم است. تنها کاری که باید بکنید انتخاب های درست است. مثلاً اینکه گوشت های کم چرب مانند گوشت بوقلمون، یا سینه مرغ، ماهی ها و غذاهای دریایی را در اولویت قرار دهید. در روغن بهترین گزینه ها روغن زیتون، روغن کلزا، روغن آفتابگردان می باشد. تا جایی که می توانید از مصرف مواد غذایی شور مانند سوسیس و کالباس، اسنک ها، بیسکویت های اشتهاآور یا غذاهای آماده و صنعتی بپرهیزید.

 

شکلات بله اما نه زیاد

 

همیشه که نمی شود به فکر رژیم و لاغری و برنامه غذایی بی نقص بود. تمام صفای زندگی به لذت های کوچک آن است. زمانی که هوس شکلات یا یک تکه کیک شکلاتی می کنید لازم نیست خودتان را سرزنش کنید. گاهی باید روی آب آمد و نفسی تازه کرد. برای اینکه بتوانید همچنان به رژیمتان ادامه دهید هر از گاهی به خودتان شکلات یا یک تکه کیک شکلاتی کوچک هدیه دهید.

 

تنبلی ممنوع

 

ورزش راز خوش اندامی است. منظورمان این نیست که در حد یک ورزشکار حرفه ای بدوید و ورزش کنید. کافی است روزانه سی دقیقه از وقت ارزشمندتان را بدهید و پیاده روی کنید. البته نه اینکه یواش بروید و به در و دیوار نگاه کنید. نیم ساعت پیاده روی تند داشته باشید. کارهای دیگری هم می توانید بکنید. به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید. چند ایستگاه مانده به مدرسه یا دانشگاه از اتوبوس پیاده شوید و پیاده بروید. وقتی گرم صحبت تلفنی با دوستتان هستید به جای لم دادن روی مبل راه بروید. بدون شک عشق خرید هم که هستید! با دوستانتان به خرید بروید. یک ساعت گشت و گذار در مراکز خرید ۲۱۵ کیلوکالری می سوزاند. باور کنید با همین کارهای ساده کلی کالری می سوزانید.

 

همانطور که در مطالب قبل نیز گفتیم ، چاقی یکی از شایع ترین مشکلات جوامع مختلف است که بسیاری از افراد را دچار خود کرده است. اما درمان این مسئله گاهی ساده تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید. کافیست رژیم غذایی خود را اندکی تغییر دهید.

 

سلامتی و تندرستی بیش از چاقی ارزش دارد. در دوران گذشته از زمانی که وسایل راحتی بشر بیشتر شد و زندگی اداری و صنعتی، به وجود آمد چاقی عمومیت یافت و حتی یک ارزش به شمار می آمد. ولی در حال حاضر سلامتی بیش از چاقی ارزش دارد به همین جهت رژیم های غذائی و ورزش اهمیتی خاص پیدا کردند. البته وزن هر کس طبق قد، سن، وضعیت عمومی و استخوان بندی او متغیر است. 

 

تعیین زمان دقیق برای غذا خوردن: برای غذا خوردن ۲۰ دقیقه زمان بگذارید و به آرامی در این زمان مشخص شده غذا بخورید. تعیین زمان برای غذا خوردن از بهترین عادات غذایی است که بدون نیاز به رژیم غذایی پیچیده می توان لاغر شد .وقتی تند تند غذا می خورید بدنتان نمی تواند سیگنال های مربوط به سیر شدن را دریافت کند که این خود منجر به پرخوری می شود .

 

خواب بیشتر، کاهش وزن بیشتر: افزایش میزان خواب در طی شب باعث کاهش وزن می شود .یک ساعت بیشتر خوابیدن باعث می شود که هم احساس گرسنگی کمتری کنید و هم اشتها کاهش یابد .

 

یوگا: زنانی که یوگا انجام می دهند تمایل بیشتری به لاغر بودن دارند. محققان دریافته اند که احساس آرامش به افراد کمک می کند تا احساس سیری در زمان مناسب را از طریق بدنشان دریافت کنند.

 

خوردن میوه و سبزیجات: سعی کنید در وعده غذایی شام خود از سبزیجات استفاده کنید . خوردن میوه و سبزیجات از جمله راه های کاهش وزن است. سعی کنید سبزیجات را بدون چربی طبخ کنید ، این روش از بهترین راه های کاهش وزن است. غذاهای خود را سرشار از آب لیمو و سبزیجات کنید.

 

افزودن سوپ به رژیم غذایی: افزودن سوپ به رژیم غذایی باعث می شود که کالری کمتری به بدن برسد در نتیجه افزایش وزن صورت نمی گیرد. اگر سوپ را در ابتدای وعده غذایی قرار دهید باعث می شود که اشتها محدود شود .خوردن سوپ که سرشار از سبزیجات باشد بسیار مفید است و به لاغر شدن کمک می کند. اگر می خواهید از وزن خود کم کنید مراقب باشید از سوپ های خامه ای پرهیز کنید چرا که مملو از چربی و کالری هستند.

 

غلات سبوس دار: غلات کامل حاوی فیبرهای مفید برای سلامت انسان بوده و سبب می شوند دیرتر احساس گرسنگی کنید. متخصصان تغذیه توصیه می کنند به جای مصرف نان سفید، نان سبوس دار، به جای برنج سفید، برنج قهوه ای و تنقلاتی مثل بیسکویت سبوس جو، پاپ کورن یا غلات بو داده مصرف کنید.

 

ایجاد تصور لاغری: لباس های قدیمی مورد علاقه به خود را در جایی که هر روز می بینید بگذارید تا تصور کنید که وقتی لاغر شدید باز هم می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

پیتزای سالم بخورید: سعی کنید به جای استفاده از گوشت در مواد پیتزا از سبزیجات استفاده کنید. با انجام این روش ۱۰۰ کالری را از خود دور می کنید. همچنین به جای استفاده از پنیر پرچرب از پنیر کم چرب استفاده کنید و قبل از اضافه کردن مواد پیتزا، یک لایه روغن زیتون روی نان بمالید.

 

قند مصرفی را کاهش دهید: به جای خوردن هر روز نوشابه از شربت حاوی لیمو استفاده کنید لازم است بدانید هر لیوان نوشابه حاوی ۱۰ قاشق شکر است.

 

از لیوان های باریک و بلند استفاده کنید: اگر می خواهید بدون رژیم لاغر شوید برای کم کردن کالری های دریافتی از مایعات، به جای لیوان های پهن و کوتاه از لیوان های باریک و بلند استفاده کنید. با استفاده از این روش ۳۰ ۲۵ درصد از نوشابه، آب میوه یا هر نوشیدنی دیگری را کم تر می نوشید و کالری کم تری دریافت می کنید. در آزمایشات مختلفی که در این زمینه صورت گرفته مشخص شده به خاطر خطای دید، افرادی که از لیوان های پهن و کوتاه استفاده می کنند از مقدار بیشتری نوشیدنی مصرف می کنند.

 

چای سبز بخورید: نوشیدن چای سبز راهکار خوبی برای کاهش وزن است. تحقیقات حاکی از آن است که چای سبز به خاطر عملکرد فیتوکمیکال های موسوم به کاتچین ها، سرعت موتور سوخت کالری ها در بدن را به طور موقت افزایش می دهد.

گردآورنده : تهران۹۸

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه