راز ماندگاری ارتباط ما علاقه به اسلام و ایران بوده است

سرویس اندیشه جوان ایرانی به نقل از مهر؛ بخش نشر و کتاب:

به گزارش جوان ایرانی، عصر دیروز ۱۸ مهرماه، مراسم بزرگداشت نوش‌آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک، به همت موسسه خانه کتاب در خانه هنرمندان برگزار شد.

مجید غلامی جلیسه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، در این مراسم به «توماس کارلایل» مورخ و اندیشمند اسکاتلندی اشاره کرد و گفت: این تاریخدان معتقد بود خرد تاثیر زیادی در تاریخ داشته است.

کارلایل در کتابی با عنوان «درباره قهرمانان، قهرمان پرستی و نقش قهرمانی در تاریخ» که اندیشه‌هایش را بیان کرده از قهرمانانی نام می‌برد که با توجه به وقایع پیرامونشان زمان را محو کرده‌اند و بر اساس اراده‌ای که داشته‌اند توانسته‌اند جایگاهشان را در تاریخ رقم بزنند و از آنان به عنوان قهرمانان بزرگ یاد کرده ‌است.

غلامی جلیسه بیان کرد: برخی نویسندگان ما مانند نوش‌آفرین انصاری مصداق واقعی تئوری مردان و زنان بزرگ به شمار می‌آیند و من امروز بسیار مفتخرم که از سوی موسسه خانه کتاب توانستم از یک عمر فعالیت و تلاش او در حوزه کتاب و کتابداری و ترویج کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان قدردانی کنم.

راز ماندگاری ارتباط ما، علاقه به اسلام و ایران بوده است

مهدی محقق، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، ضمن تشکر از حضار گفت: من و نوش‌آفرین انصاری، ۵۲ سال است گه زیر یک سقف زندگی می‌کنیم. پدربزرگ او نخستین وزیر امور خارجه ایران و پدرش دیپلمات بوده‌اند اما همه آباء و اجداد من آخوند بودند و خود من هم چند سالی یک آخوند به تمام معنی بودم. بنابراین از دو خانواده متفاوت بودیم.

راز ماندگاری ارتباط ما علاقه به اسلام و ایران بوده است - تصویر 1

به گفته او آنچه یک زن و مرد از دو خانواده و فرهنگ متفاوت را ۵۲ سال کنار هم نگه داشته، احترام و علاقه‌ای است که به اسلام و ایران داشته‌اند. ما همیشه یار و یاور یکدیگر بوده‌ایم. ایشان چهار زبان فرانسه، لاتین، انگلیسی و روسی را به خوبی می‌دانند و مرا در ترجمه مقالات راهنمایی می‌کنند. خانم هم در نهایت تواضعی که خاص خودشان است هر وقت مقاله‌ای می‌نویسند برای من می‌خوانند و نظر مرا هم می‌خواهند. ‌‌

انصاری همواره در گسترش زبان فارسی و فرهنگ ملی کوشیده است

حجت‌الاسلام محمود دعایی، مدیر مسئول موسسه اطلاعات، نیز یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که گفته‌های خود را با این کلام طنزآمیز آغاز کرد که هیچ جلسه‌ای نیست که در نظام جمهوری اسلامی برگزار شود و آخوندی پشت تریبون نرود.

او با اشاره به کتابخانه غنی نوش‌آفرین انصاری گفت: اگر بتوانید از کتابخانه شخصی خانم انصاری و آقای محقق در منزلشان بازدید کنید می‌بینید که چه آثار ارزشمندی که برخی با امضا و دست‌خط افرادی مانند ماهاتما گاندی و جواهر لعل نهرو است در کتابخانه ایشان دیده می‌شود که نشان دهنده عظمت و جایگاه این دو استاد ارزشمند است.

وی در ادامه به چگونگی آشنا شدن نوش‌آفرین انصاری و مهدی محقق اشاره کرد و گفت: ریشه آشنایی این دو بزرگوار برمی‌گردد به زمانی که مهدی محقق به عنوان استاد برای آموزش زبان و ادبیات فارسی به نوش‌آفرین انصاری انتخاب شد. محقق وقتی در مقام استادی در کنار شاگرد قرار گرفت با اقیانوس عظیمی از دانش روبه‌رو شد و از آنجا بود که این دو بزرگوار مکمل هم شدند و هر پیشرفت و کمالی که به‌دست آوردند به دلیل همنشینی و همکاری با یکدیگر بوده است.

راز ماندگاری ارتباط ما علاقه به اسلام و ایران بوده است - تصویر 2


دعایی درباره ویژگی‌های نوش‌آفرین انصاری نیز گفت: این بانو سال‌های درازی از عمر خود را صرف آموختن و آموزاندن به کودکان و نوجوانان و همچنین محققان و دانشجویان و پژوهشگران کرده است و چه درمقام کتابداری و چه در مقام نویسندگی حدود نیم قرن کوشیده است و با تلاش و کوشش در شورای کتاب کودک امروزه کتاب‌های مناسبی برای کودکان و نوجوانان تولید شده است. همچنین انصاری با ترویج زبان مناسب سن کودکان در گسترش زبان فارسی و گسترش فرهنگ ملی کارهای ارزشمندی انجام داده است.

دعایی اظهار کرد: جا دارد که از نوش‌آفرین انصاری را در مقام فرزندی صالح، همسری همراه و همدل، مادری موفق، دانشیاری متعهد، استادی دانا و توانا، نویسنده‌ای دلسوز و متعهد، ایراندوستی متفکر و پرتلاش، یاور کودکان و راهنمای دانشجویان و در یک کلام انسانی نمونه، سرمشق سایر بانوان قرار دهیم.

نوش‌آفرین انصاری یک چهره بین‌المللی است

شهرام اقبال‌زاده، مترجم و منتقد ادبیات کودک و نوجوان نیز یکی دیگر از سخنرانان در این مراسم بود. او با اشاره به این‌که در نهادهای مدنی، خرد جمعی حاکم است و قلب تپنده شورای کتاب کودک، نوش‌آفرین انصاری است گفت: انصاری همه نظرات را می‌شنود. چه موافق چه مخالف را. او حتی مخالفان را با خود همراه می‌کند.

او گفت: نوش‌آفرین انصاری یک چهره بین‌المللی است نه یک چهره ملی. بسیاری در قلمرو ادبیات کودک، با نام پرافتخار او آشنا هستند. بسیاری از نویسنده‌ها و تصویرگران او را معرفی خود در عرصه بین‌المللی را وامدار نوش‌آفرین انصاری هستند و من خوشحالم که پس از سال‌ها بی مهری به یک نهاد مدنی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بانی برگزاری مراسمی است که نامش نماد و نمود شورای کتاب کودک است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه