کافئین نوشابه سالم نیست،اما این خبر جدیدی نیست! صرف نظر از سردرد، عصبی شدن، و کم آبی که از عوارض کافئینه، با شروع دوران بلوغ این مشکلات برای پسران نسبت به دختران دوچندان میشه، این خبر ماست!

کافئین نوشابه سالم نیست،اما این خبر جدیدی نیست! صرف نظر از سردرد، عصبی شدن، و کم آبی که از عوارض کافئینه، با شروع دوران بلوغ این مشکلات برای پسران نسبت به دختران دوچندان میشه، این خبر ماست!
دخترا وپسرا در کودکی هر دو واکنش های قلبی و عروقی یکسانی به کافئین دارن، طی مطالعات جدیدی از محققان دانشگاه بوفالو این واکنشها در زمان نوجوانی متفاوت میشه.
در این مطالعه ی دو متغیره که درماه ژوئن مجله ی کودکان به چاپ رسید، محققان واکنشهای قلبی و عروقی را در ۵۲ کودک نابالغ (هشت تا نه ساله) و ۴۹ نوجوان (۱۵ تا ۱۷ ساله) که سطوح مختلف کافئین رو امتحان کردن مورد بررسی قرار دادن. هر دو گروه شرکت کنندگان دارونما، ۱میلی گرم یا ۲ میلی گرم نوشابه ی سیاه کافئین دار مصرف کردند، و سپس فشار خون و ضربان قلب اونها گرفته شد. درنتیجه ی این آزمایش مشخص شد که کودکان نابالغ بدون در نظر گرفتن جنسیت، واکنشی یکسان به کافئین داشتند، در حالی که نوجوانان پسر نسبت به دختران واکنش قلبی و عروقی قوی تری به کافئین نشون دادن.

دختران و پسران در آغاز دوران بلوغ واکنش متفاوتی به کافئین نوشابه دارند

این تحقیق همچنین واکنش دختران نوجوان به کافئین را در مراحل مختلف قاعدگی مورد بررسی قرار داد. در مراحل مختلف چرخه، عملکرد متابولیسم کافئین در دختران متفاوت میشه.
دکتر جنیفر تمپل یکی از محققین این مطالعه در دانشگاه بوفالو طی کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: ما تفاوتهایی رو در واکنش به کافئین طی دوران قاعدگی در دختران نوجوان پیدا کردیم، بدین صورت که شاهد کاهش ضربان قلب در مرحله تخمک گذاری بودیم، و افزایش فشار خون که بیشتر در دوران فولیکولی (انقباضات رحمی) در چرخه ی قاعدگی دیده شد.
(بلوغ راه دیگری برای رسیدن به اشاره به دوران بلوغ است) در حالی که نتیجه ی تحقیقات نشان دهنده تفاوت واکنش های قلبی و عروقی به کافئین براساس جنسیت است اما محققان مطمئن نیستند که این واکنش ها نتیجه ی تفاوت زیست شناسی و فیزولوژیکی دختران و پسران باشه. محققان مطرح میکنند که این تفاوت ها میتونه ناشی از تفاوت در سطح هورمون های بلوغ یا ناشی از تفاوت های اجتماعی این دو گروه باشه( برای مثال، با توجه به تحقیقات دختران کمتراز پسران کافئین مصرف میکنند)
برای پسران مشتاق و طرفدار بسکتبال کافیه که هشدار بدید که “نوشابه رشد قد شما را متوقف میکنه” این جمله به اندازه ی کافی ترسناک خواهد بود که اونها رو از این هیولا دور نگه داره. اما اگر قد برای آنها زیاد مهم نیست شما میتوانید فشار خون، ضربان قلب و مشکلات قلبی و عروقی را به لیست ضررهای نوشابه اضافه کنید تا آنها منصرف بشن.

منبع: نوین زی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه